Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Praktycznie rzecz biorąc czyli jak badają studenci

Już ponad 500 osób przewinęło się przez gabinety zwierzynieckiej przychodni. Na praktykę przyjechali tu studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. A wraz z nimi wybitni specjaliści.
- Akcja, którą organizujemy już po raz kolejny, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych mieszkańców - mówi Edyta Wolanin, sekretarz miasta Zwierzyniec. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. Studenci mają bardzo dobre podejście do pacjentów, a przy tym uczą się od najlepszych. Nic dziwnego, że z porad specjalistów skorzystało już tyle osób. Studenci podczas praktyk w przychodni zdrowia asystują lekarzom w gabinetach, przyglądają się i bezpośrednio uczestniczą w badaniu chorych. Do ich obowiązków należy wypisywanie recept, robienie wywiadu z pacjentem, wykonywanie niezbyt skomplikowanych zabiegów. Wielu z nich zbiera materiały do prac naukowych i magisterskich. Opiekunka praktyk, prof. Krystyna Lupa, uważa, że to duża szansa dla studentów, by zdobyć cenne doświadczenie i nauczyć się pracy w zawodzie. - Przede wszystkim uczą się, jak postępować z chorym. To dla nich okazja, żeby zająć się pacjentem, ale pod okiem świetnych lekarzy z długoletnim stażem - wyjaśnia prof. Krystyna Lupa. - Dzięki takim praktykom zyskują nie tylko studenci, ale także okoliczni mieszkańcy. Mogą być zbadani przez wybitnych lekarzy, do których nieraz bardzo ciężko się dostać. Przyszli chirurdzy, interniści i okuliści podkreślają, że to dla nich duża szansa. - Łączę przyjemne z pożytecznym - mówi Dorota, studentka III roku. - Wolny czas spędzam ze znajomymi z uczelni, a podczas pracy w gabinecie lekarskim zdobywam doświadczenie. Jest zupełnie inaczej niż podczas praktyk w szpitalu, gdzie zawsze dużo się dzieje. Podobnego zdania jest Adrian, student V roku. - Dzięki takim praktykom bardzo dużo się uczymy. Mamy bezpośredni kontakt z pacjentami i możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy, którą zdobyliśmy z książek. Najbardziej obleganymi gabinetami są dermatologiczny i kardiologiczny. Praktyki studenckie potrwają do 22 lipca.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama