Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jutro ruszają dni Krasnobrodu. Impreza potrwa dwa dni

Ten piknik przejdzie do historii. W Krasnobrodzie znów pojawią się piesze i konne patrole żołnierzy z września 1939, a na okolicznych wzgórzach uzbrojeni po zęby Niemcy. Później żołnierze pójdą razem na piwo i potańcówkę.
– Będą brał udział w tej bitwie – zapewnia Zbigniew Michalski, wiceburmistrz Krasnobrodu oraz członek miejscowej grupy rekonstrukcji historycznej. – W mundurze, oczywiście po właściwej stronie. Spokojnie. Innych atrakcji także nie zabraknie. Grupa liczy już ok. 30 osób i stale się powiększa. Jej członkowie za własne pieniądze uszyli mundury, wzorowane na tych, które żołnierze polscy nosili we wrześniu 1939 r. Mają też odpowiednie buty, chlebaki, hełmy i repliki broni. Rekonstruują bitwy, potyczki i dyskutują o broni i historii. W ten sposób czczą bohaterstwo żołnierzy, którzy przelewali krew za Ojczyznę m.in. w okolicach Krasnobrodu. W sobotę oddział wystąpi na pikniku historyczno-wojskowym. Impreza ruszy o godz. 11 na placu Siekluckiego. Pojawią się tam m.in. członkowie aż dziewięciu grup rekonstrukcji historycznych m.in. z Lublina, Krakowa i Nowego Sącza. Zaplanowano m.in. meldunki, okrzyki, przemarsze i pokazy. Miłośnicy militariów obejrzą też wystawę pojazdów i sprzętu wojskowego z II wojny światowej. – Odtworzymy niezwykłe epizody walk, które we wrześniu 1939 r. stoczono w okolicach Krasnobrodu – tłumaczy wiceburmistrz Michalski. – Warto to zobaczyć. Będzie inscenizacja odbicia z miejscowego kościoła naszych jeńców, rozbicie taborów oraz wzięcie do niewoli sztabu niemieckiej 8 Dywizji Piechoty. Zaplanowano też walną bitwę z okupantem. Odbędzie się ona na łąkach, za stacją paliw przy ul. 3 maja (początek ok. 14). Potem na placu Siekluckiego ruszy piknik rodzinny. Zaplanowano koncert Centralnego Zespołu Marynarki Wojennej Kresów Wschodnich i Podola oraz m.in. znanej z telewizyjnego programu \"Jaka to melodia” grupy Grzegorza Wilka i Jarosław Webera (godz. 20). Wprowadzony do obiegu zostanie też specjalny Dukat Krasnobrodzki. W niedzielę również atrakcji będzie mnóstwo. O godz. 14 ruszy przegląd orkiestr dętych, a potem wystąpi tomaszowski zespół \"Roztocze. W ramach Dni Krasnobrodu odbędzie się też m.in. degustacja kuchni regionalnej oraz pokaz dawnego rzemiosła. Przy rynku staną stosika z zabawkami, będzie można wypić piwo w przytulnych ogródkach oraz odwiedzić stoisko promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu. Zaplanowano też gry i konkursy dla dzieci. 25.07.2009r. (sobota) 6.00 - Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Krasnobrodu (zbiórka uczestników o godz. 5.30 pomiędzy zbiornikami Olender i Podkaplica przy budynku dawnej \"rybakówki”). PIKNIK HISTORYCZNO-WOJSKOWY 11.00 - Otwarcie pikniku (Plac Siekluckiego w centrum Krasnobrodu) - Powitanie gości, grup rekonstrukcyjnych oraz grup ułanów - Złożenie meldunku przez dowódcę zgrupowania Burmistrzowi Krasnobrodu - Wymarsz delegacji grup rekonstrukcyjnych na cmentarz w Krasnobrodzie - Wystawa pojazdów i sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej 13.00 - Przemarsz grup rekonstrukcyjnych, grup konnych na miejsce inscenizacji (teren za Stacją Paliw przy ul. 3 Maja) 14.00 - Wprowadzenie do inscenizacji, pokazy sprawności ułanów 14.50 - Inscenizacja historyczna 16.00 - Powrót grup rekonstrukcyjnych, grup konnych na Plac Siekluckiego PIKNIK RODZINNY (Plac Siekluckiego) 17.00 – Wprowadzenie do obiegu \"Dukata Krasnobrodzkiego” 17.30 – Koncert Centralnego Zespołu Marynarki Wojennej Kresów Wschodnich i Podola 19.00 – Gry i konkursy z nagrodami dla dzieci 20.00 – Koncert GRZEGORZA WILKA I JAROSŁAWA WEBERA Z ZESPOŁEM z telewizyjnego programu \"JAKA TO MELODIA” 21.30 – DON CORLEONE SHOW – Koncert piosenki włoskiej 22.00 – Dyskoteka w Karczmie \"GWAREK” 26.07.2009r. (niedziela) Plac Siekluckiego w centrum Krasnobrodu 14.00 – XIX PRZEGLĄD ORKIESTR DĘTYCH – Przemarsz orkiestr spod budynku Krasnobrodzkiego Domu Kultury ulicami Mickiewicza, Lelewela i 3 Maja na Plac Siekluckiego 14.30 – Otwarcie Przeglądu – Wspólne odegranie utworów 15.00 – Konkursowe prezentacje orkiestr – Ogłoszenie wyników XIX Przeglądu Orkiestr Dętych, wręczenie nagród 18.00 – Koncert Zespołu \"ROZTOCZE” z Tomaszowa Lubelskiego 21.00 – Dyskoteka w Karczmie \"GWAREK” IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 25.07.2009r. * Stoisko promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu pod hasłem \"BEZPIECZNY I ZDROWY WYPOCZYNEK”. 26.07.2009r. * WYSTAWA AGROTURYSTYCZNA zorganizowana w ramach projektu pt. \"Wsparcie nadbużańskiej turystyki ekologicznej elementem zrównoważonego rozwoju Wschodniej Lubelszczyzny” obejmująca ofertę agro i ekoturystyczną, tradycyjną kuchnię regionalną oraz rzemiosło. * Stoisko Informacji Turystycznej Podczas całej imprezy Jarmark Zygmuntowski i piknikowa gastronomia.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama