Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Hrubieszowie zrobi się naprawdę ciepło

Hrubieszowski magistrat ogłosił właśnie przetarg na kompleksową termomodernizację 11 budynków użyteczności publicznej. W połowie września będzie wiadomo, która firma podejmie się tego zadania. Za dwa lata m.in. w szkołach, przedszkolach i Hrubieszowskim Domu Kultury będzie dużo cieplej.
Najpierw docieplane mają być Szkoła Podstawowa nr 1 i stary budynek Urzędu Miasta. Potem HDK, pozostałe szkoły i przedszkola. Wszystko ma kosztować około 8 mln złotych. Ponad 1,8 mln złotych będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Władze miasta mają nadzieję, że 4 mln złotych dofinansowania uda się im pozyskać dodatkowo z Programu Operacyjnego \"Infrastruktura i Środowisko”. Ich wniosek jest na razie na liście rezerwowej. Niektóre budynki mają nawet po kilkadziesiąt lat. Program termomodernizacji obejmuje wszystkie miejskie szkoły i przedszkola, dom kultury oraz stary budynek magistratu. Skorzysta na tym także powiat hrubieszowski, który chce docieplić swoje placówki oświatowe, a także gmina Mircze, gdzie na docieplenie czekają szkoły w Mirczu, Kryłowie i Wiszniowie. – Możliwość finansowania pojawiła się w ubiegłym roku – mówi Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Hrubieszowie. – W partnerstwie z powiatem hrubieszowskim i gminą Mircze złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie planowanych zadań ze środków krajowych. Na budynku HDK jest już nowy dach. – Nowy dach pojawi się również na budynku Szkoły Podstawowej nr 3, ale te zadania prowadzimy ze swoich środków poza programem – mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa. – Kompleksowej modernizacji wymaga cały budynek – podnosi Emilia Feliksiak, dyrektor HDK. W zeszłym roku zlikwidowano już tam kotłownię węglową, a placówka została podłączona do Zakładu Energetyki Cieplnej. Podobnie ma stać się z innymi budynkami: wszędzie szykuje się zmiana źródła ciepła. W każdym z zaplanowanych do termomodernizacji budynków zaplanowano kompleksowe docieplanie ścian, wymianę dachów, stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymianę lub remont instalacji centralnego ogrzewania. – Na podstawie wykonanych audytów szacujemy, że po zakończeniu inwestycji będziemy mieć rocznie blisko 60 proc. oszczędności – wskazuje naczelnik Sydoruk. Prace w Hrubieszowie mają potrwać do października 2011 roku. Budowlańcy powinni pojawić się na placu robót na jesieni.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama