Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prof. Andrzej Kokowski nie chce firmować swoim nazwiskiem hrubieszowskiego projektu

Aż 5 milionów franków szwajcarskich dostanie Hrubieszów i sąsiednie gminy na realizację projektu \"Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania”. Ale \"ojciec chrzestny\" wszelkich hrubieszowskich inicjatyw związanych z Gotami, nie chce mieć nic wspólnego z tym przedsięwzięciem
Dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie czuje się urażony sposobem realizacji pomysłu. – Dlatego na chwilę obecną nie chcę firmować swoim nazwiskiem tego projektu – powiedział nam prof. Andrzej Kokowski, który wymyślił nazwę \"Gotania”. – Czekam na ruch ze strony władz Hrubieszowa. Burmistrz Hrubieszowa przypuszcza, że mógł się pojawić zgrzyt między naukowcem a firmą, która musiała naukę przekształcić w komercję. – Szczegółów nie znam, ale wspólnie z partnerami projektu za wszelką cenę spróbujemy nakłonić zasłużonego profesora do dalszej owocnej współpracy – zapewnia Zbigniew Dolecki. Zaplanowano spotkanie z naukowcem i firmą, która przygotowywała projekt. Mimo konfliktu jego realizacja na szczęście nie jest zagrożona. – Na razie nieoficjalnie wiemy, że nasz pomysł uzyskał aprobatę Szwajcarów, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie – mówi burmistrz Hrubieszowa. Goci to oczko w głowie prof. Kokowskiego, który w latach 80. trafił do Masłomęcza i przez kilkanaście lat prowadził prace wykopaliskowe. O podhrubieszowskiej wiosce zrobiło się głośno nie tylko w kraju, ale na całym świecie. W Masłomęczu wybudowano m.in. gocką chatę, gdzie co roku organizowane są biesiady archeologiczne, a w końcu wymyślono projekt \"Witamy w Gotanii”, którego ideą była promocja marki. Kolejny projekt – \"Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania” – zakłada odtworzenie dorobku Gotów, którzy przybyli na te tereny w II wieku po narodzeniu Chrystusa. Przedsięwzięcie ma być realizowane od początku przyszłego roku na terenie miasta Hrubieszowa oraz 9 gmin z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego oraz zamojskiego. Ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy ma trafić na ten cel 5 mln franków szwajcarskich, czyli około 13,5 mln złotych. – Każda gmina będzie na swoim terenie podejmować najprzeróżniejsze inicjatywy, dzięki którym uda się przyciągnąć turystów – opowiada Dolecki. – Gmina Hrubieszów ma masłomęckich Gotów, ale Tyszowce stawiają na przykład na konfederację tyszowiecką, Grody Czerwieńskie, buty \"tyszowiaki” oraz świece.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama