Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biskup przyjedzie na jubileusz parafii w Perespie

Parafia w Perespie ma 90 lat. Uroczystości jubileuszowe z udziałem ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej zaplanowano na niedzielę. Biskup nie będzie mógł niestety przejechać się po nowej nawierzchni.
Nabożeństwa w Perespie odprawiali m.in. błogosławiony ks. Zygmunt Pisarski i kardynał Stefan Wyszyński. Dwa lata temu świętowano 200-lecie kościoła św. Michała Archanioła, w tym 90-lecie parafii. – Przez cały tydzień będziemy przygotowywać się do uroczystości – mówi ks. Józef Bednarski, proboszcz parafii w Perespie. Wczoraj odprawiono nabożeństwo na cmentarzu, pojutrze rozpocznie się triduum jubileuszowe, które poprowadzi o. Eugeniusz Rycerski, michalita ze Stalowej Woli. Główne uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 17. Biskup Wacław Depo udzieli podczas nabożeństwa jubileuszowego sakramentu bierzmowania. Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej nie będzie mógł przejechać się po nowej nawierzchni. Droga na tak zwanej pierwszej peresopskiej linii ma być gotowa do końca września, ale w związku z jubileuszem parafii władze gminy Tyszowce po cichu liczyły, że roboty zakończą się wcześniej niż zakładano. – Środki dotarły jednak do nas późno, stąd poślizg – rozkłada ręce Mariusz Zając, burmistrz Tyszowiec. Pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Hrubieszowie przystąpili do dzieła w zeszłym tygodniu. Remont drogi jest finansowany przede wszystkim z pieniędzy Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Zadanie ma kosztować około 62 tys. złotych, z czego samorząd otrzyma dofinansowanie w kwocie 50 tys. złotych. Parafia Perespa należy do dekanatu tyszowieckiego. W jej skład wchodzi pięć miejscowości: Czermno, Kazimierówka, Marysin, Perespa i Wakijów. Na jej terenie jest jeszcze jedna świątynia. To kaplica filialna św. Rafała Kalinowskiego w Wakijowie. Wybudowano ją w latach 80. dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Piotra Dudka oraz mieszkańców Wakijowa. Jednonawowa świątynia w Perespie została ufundowana 1807 r. z inicjatywy miejscowego dziedzica Rafała Horodyńskiego. Początkowo była to cerkiew greckokatolicka. W 1875 r. zmieniono ją na cerkiew prawosławną, która istniała do I wojny światowej. W 1919 r. – na mocy dekretu ordynariusza lubelskiego ks. bpa Mariana Leona Fulmana – powołano w Perespie parafię rzymskokatolicką, a cerkiew rekoncyliowano na kościół. W czasie II wojny światowej świątynia stała się ponownie cerkwią prawosławną. Od 1944 r. jest to znowu kościół rzymskokatolicki.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama