Unia Europejska daje, Hrubieszów bierze
Na niektóre zadania mają już zaklepane pieniądze, ale przydałoby się więcej. Urząd Miasta Hrubieszowa zaplanował zadania inwestycyjne na ponad 56 mln złotych i wnioskuje o przeszło 41 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich.
- 08.09.2009 13:46
\"Delfin” – tak ma się nazywać zbiornik retencyjny, który ma powstać na Huczwie. Lustro wody będzie zajmować 19 i pół hektara, a całość nawet 45 hektarów. Wszystko ma kosztować ponad 10 mln złotych.
Ruszyła już termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście. Program obejmuje wszystkie miejskie szkoły i przedszkola, mały budynek magistratu oraz Hrubieszowski Dom Kultury.
Miasto otrzyma ponad 1,8 mln złotych dofinansowania, które przekaże NFOŚ. Prace mają potrwać trzy lata, budowlańcy powinni pojawić się na placu robót w tym roku. To nie jedyne dofinansowanie wartej około 8 mln złotych inwestycji.
– Prawie 4 mln złotych chcemy pozyskać z Programu Operacyjnego \"Infrastruktura i Środowisko” – mówi Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM w Hrubieszowie.
W trakcie oceny jest wniosek dotyczący poprawy jakości i dostępności szkolnej infrastruktury edukacyjno-sportowej. Chodzi o budowę basenu i boisk szkolnych. Inwestycja ma kosztować ponad 13 mln złotych. W trakcie oceny jest wniosek dotyczący polepszenia jakości usług internetowych, w którego ramach miasto uzyska ok. 1,5 mln złotych dofinansowania.
Na ostatnim etapie oceny merytorycznej drugiego stopnia znalazł się wniosek dotyczący modernizacji i rozbudowy systemu gospodarki wodno-ściekowej (wniosek zajmuje drugie miejsce na liście krajowej pod względem ilości uzyskanych punktów – red.).
Warta ponad 23 mln złotych inwestycja będzie realizowana do 2013 roku.
– Nie zapomnijmy o projekcie \"Od wizji – do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania” w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy, który mamy realizować w partnerstwie z 9 gminami – zauważa burmistrz Zbigniew Dolecki. – Mamy otrzymać na ten cel ponad 5 mln franków szwajcarskich.
To nie koniec. MOPS realizuje właśnie warty 114900 złotych projekt \"Czas na aktywność w Hrubieszowie”, na który otrzymano ponad 100 tys. złotych dofinansowania. Na początku października otwarte zostanie Biuro Porad Obywatelskich.
Z bezpłatnej pomocy prawnej będą mogli przez 2,5 roku korzystać wszyscy mieszkańcy miasta, a także powiatu hrubieszowskiego.
Projekt\"Lubelskie – Obywatelskie” współfinansowany jest przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany przez hrubieszowski magistrat i Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego \"OIC Poland”.
Miasto planuje złożyć kolejne wnioski, m.in. na rozbudowę HDK, budowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy zbiorniku wodnym z drogami dojazdowymi (projekt planowany do dofinansowania w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina) oraz rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich.
Reklama

Komentarze