Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Unia Europejska daje, Hrubieszów bierze

Na niektóre zadania mają już zaklepane pieniądze, ale przydałoby się więcej. Urząd Miasta Hrubieszowa zaplanował zadania inwestycyjne na ponad 56 mln złotych i wnioskuje o przeszło 41 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich.
\"Delfin” – tak ma się nazywać zbiornik retencyjny, który ma powstać na Huczwie. Lustro wody będzie zajmować 19 i pół hektara, a całość nawet 45 hektarów. Wszystko ma kosztować ponad 10 mln złotych. Ruszyła już termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście. Program obejmuje wszystkie miejskie szkoły i przedszkola, mały budynek magistratu oraz Hrubieszowski Dom Kultury. Miasto otrzyma ponad 1,8 mln złotych dofinansowania, które przekaże NFOŚ. Prace mają potrwać trzy lata, budowlańcy powinni pojawić się na placu robót w tym roku. To nie jedyne dofinansowanie wartej około 8 mln złotych inwestycji. – Prawie 4 mln złotych chcemy pozyskać z Programu Operacyjnego \"Infrastruktura i Środowisko” – mówi Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM w Hrubieszowie. W trakcie oceny jest wniosek dotyczący poprawy jakości i dostępności szkolnej infrastruktury edukacyjno-sportowej. Chodzi o budowę basenu i boisk szkolnych. Inwestycja ma kosztować ponad 13 mln złotych. W trakcie oceny jest wniosek dotyczący polepszenia jakości usług internetowych, w którego ramach miasto uzyska ok. 1,5 mln złotych dofinansowania. Na ostatnim etapie oceny merytorycznej drugiego stopnia znalazł się wniosek dotyczący modernizacji i rozbudowy systemu gospodarki wodno-ściekowej (wniosek zajmuje drugie miejsce na liście krajowej pod względem ilości uzyskanych punktów – red.). Warta ponad 23 mln złotych inwestycja będzie realizowana do 2013 roku. – Nie zapomnijmy o projekcie \"Od wizji – do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania” w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy, który mamy realizować w partnerstwie z 9 gminami – zauważa burmistrz Zbigniew Dolecki. – Mamy otrzymać na ten cel ponad 5 mln franków szwajcarskich. To nie koniec. MOPS realizuje właśnie warty 114900 złotych projekt \"Czas na aktywność w Hrubieszowie”, na który otrzymano ponad 100 tys. złotych dofinansowania. Na początku października otwarte zostanie Biuro Porad Obywatelskich. Z bezpłatnej pomocy prawnej będą mogli przez 2,5 roku korzystać wszyscy mieszkańcy miasta, a także powiatu hrubieszowskiego. Projekt\"Lubelskie – Obywatelskie” współfinansowany jest przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany przez hrubieszowski magistrat i Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego \"OIC Poland”. Miasto planuje złożyć kolejne wnioski, m.in. na rozbudowę HDK, budowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy zbiorniku wodnym z drogami dojazdowymi (projekt planowany do dofinansowania w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina) oraz rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama