Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Po 40 latach starań w Hrubieszowie odsłonięty zostanie Pomnik Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczystości – w ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego – rozpoczną się w poniedziałek o godz. 15 na skwerze przy ul. Rynek. w Hrubieszowie.
Zaplanowano koncert Orkiestry Wojska Polskiego, wystąpienia odsłonięcie pomnika, apel pamięci, salwę honorową, złożenie kwiatów i wieńców oraz mszę polową w intencji ojczyzny. – Odsłonięcie pomnika symbolizującego i przypominającego polski czyn zbrojny będzie ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności i doskonałą lekcją historii dla młodzieży – uważa Marek Bartkowiak, zastępca burmistrza Hrubieszowa. Patronat honorowy nad uroczystościami sprawują Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski, oraz Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego. Historia budowy pomnika sięga lat 60. Wtedy Stefan Momot, partyzant i rzeźbiarz, sprowadził granitowe bryły ze Strzegomia, a następnie zaprojektował monument. Przedstawiający partyzanta z karabinem pomnik dedykował poległym kolegom z oddziałów partyzanckich na ziemi hrubieszowskiej. W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków. Czas mijał, pomnika nie budowano. Dlatego Momot kamień z niedokończoną rzeźbą przekazał w 1995 roku na rzecz miasta. Od tamtej pory bryła leżała w trawie. Trzy lata temu radni Hrubieszowa zdecydowali, że budowa pomnika zostanie dokończona. Zajął się tym Społeczny Komitet Budowy Pomnika Polskiego Partyzanta, a finansowo inicjatywę wsparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama