Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chcesz zobaczyć Polskich żołnierzy w akcji? Przyjedź na Roztocze

Zanim wyjadą na misję, polscy żołnierze przećwiczą wspinaczkę i obronę przed zasadzką w górach. Pole do popisu będą mieli też kierowcy rosomaków i hummerów. Od czwartku roztoczański Józefów zamieni się na kilka dni w Afganistan.
Przy zachowaniu bezpieczeństwa poczynania żołnierzy będą mogli obserwować wszyscy chętni. Nie trzeba się nigdzie zapisywać, wystarczy przyjechać na miejsce. – Oczywiście, że obejrzałabym na żywo ćwiczenia – mówi Maria Matwiejczuk z Zamościa. – Mój syn był w wojsku. – Szykuje się znakomita promocja naszych kamieniołomów – cieszy się Ireneusz Wilczyński, wiceburmistrz Józefowa. W józefowskich kamieniołomach, gdzie do tej pory odbywały się imprezy paramilitarne, od czwartku szkolić będzie się prawdziwe wojsko. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 300 żołnierzy, którzy w kwietniu przyszłego roku rozpoczną misję w Afganistanie. – Udział w podzielonych na dwie tury ćwiczeniach – 1–3 i 5–7 października – wezmą dwie kompanie – informuje kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie. – To będą zajęcia taktyczne, każdy będzie mógł z odpowiedniej odległości obserwować ćwiczenia. Widzom nic nie grozi, podczas tych ćwiczeń nie będzie strzelania nawet ze ślepej amunicji. Na pomysł zorganizowania szkolenia w józefowskich kamieniołomach wpadł ppłk Piotr Fajowski, dowódca 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. – Bo to trudny dla żołnierza teren – przyznaje Drączkowski. – W takich warunkach będzie można doskonalić wspinaczkę czy organizację obrony przed zasadzką w górach. Przypomnijmy, że właśnie podczas jednej z takich zasadzek w sierpniu od kul talibów zginął w prowincji Ghazni kapitan Daniel Ambroziński, a kilku jego kolegów zostało rannych. Do tej samej prowincji – jako pododdział bojowy \"Bravo” – trafią na wiosnę szkolący się właśnie ochotnicy. Rozpoczynające się w czwartek ćwiczenia mają być również dobrym sprawdzianem dla kierowców korzystających z popularnych rosomaków i hummerów; wozy bojowe już dotarły do Zamościa.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama