Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Susiec: Chęciński zadowolony z Kargula i Pawlaka

Sylwester Chęciński, znakomity polski reżyser odwiedził rodzinny Susiec, obejrzał postawiony niedawno pomnik Kargula i Pawlaka i wyraził swoją opinię. Jaką? Spodobało mu się! Wszyscy mieszkańcy gminy odetchnęli z ulgą.
– Pomnik jest rzeźbą ludową, stworzoną przez naszego, ludowego artystę – tłumaczy Franciszek Kawa, wójt Suśca. – Można się w nim dopatrywać pewnych… niedociągnięć. Taka była przecież konwencja. Ale pan Chęciński był zadowolony. To bardzo cieszy. Reżyser urodził się w Suścu w 1930 r. Mieszkał tam przy ul. Długiej. Jego ojciec był kupcem i pracownikiem miejscowego tartaku. Gdy Sylwester miał 9 lat, jego rodzina przeniosła się do Zamościa. Chęciński ukończył m.in. wydział reżyserii łódzkiej PWST. Najbardziej znany jest z komediowej trylogii: \"Sami swoi”, \"Nie ma mocnych” oraz \"Kochaj albo rzuć”. To w jego filmach debiutował m.in. Marek Konrad, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Twórca rzadko odwiedzał Susiec. Jakiś czas temu wójt Franciszek Kawa wpadł na pomysł ustawienia w tej miejscowości pomnika Kargula i Pawlaka. Miało to zwiększyć turystyczną atrakcyjność gminy. Zlecił wykonanie pomnika Janowi Wiatrzykowi, rzeźbiarzowi i malarzowi z pobliskiego Majdanu Sopockiego. Ten wystrugał filmowe postacie z klocków lipowych. Stanęły kilka w centrum Suśca. Chęciński słyszał o tym pomniku, ale zobaczył go dopiero w piątek. Był zadowolony. – Reżyser chętniej odwiedza teraz Susiec – raduje się wójt Kawa. – Mamy z nim bardzo dobry kontakt. O to przecież też nam chodziło. Co na to mieszkańcy Suśca? – Nie ma co owijać w bawełnę – kwituje jeden z miejscowych. – Pomnikowe postacie są mało podobne do tych w oryginale… Dobrze, że Chęciński nie miał do tego zastrzeżeń. To twórca komedii, ma poczucie humoru.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama