Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody rocznicy 11 listopada na Zamojszczyźnie

W każdym z miast powiatowych, ale także mniejszych miejscowościach świętowana będzie uroczyście rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody 91 rocznicy odzyskania niepodległości zapowiadają się w Hetmańskim Grodzie okazale. Rozpoczną się jutro uroczystą sesją Rady Miejskiej (godz. 9.30 w Ratuszu). Zaplanowano m.in. okolicznościowy referat doktora Janusza Korgi, nauczyciela III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu oraz program artystyczny pt. \"Bo wolność to nie cel lecz szansa”. O godz. 11 na Rynku Wielkim rozpocznie się wielka manifestacja patriotyczna. Zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta Zamościa, ceremoniał wojskowy, salwę honorową oraz defiladę z udziałem m.in. Szwadronu Jazdy RP (w barwach 9 Pułku Ułanów Wielkopolskich). O godz. 12. w zamojskiej Katedrze będzie msza w intencji Ojczyzny. W Zamojskim Domu Kultury o godz. 17. rozpocznie się koncert pt. \"Z żołnierskiej pieśni…”. Wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca \"Zamojszczyzna”, zespół kameralny Orkiestry Symfonicznej w Zamościu oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Białowoli. Wstęp wolny. Jutro uczestnicy uroczystości spotkają się o godz. 11 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaplanowano m.in. program artystyczny w wykonaniu uczniów miejscowego Gimnazjum nr 2 oraz wystąpienie burmistrza Tomaszowa Lub. Potem odbędzie się przemarsz ulicami miasta. Następnie odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z fragmentem przemówienia prezydenta Mościckiego wygłoszonego podczas pogrzebu marszałka Piłsudskiego. O godz. 17 zaplanowano w TDK koncert w wykonaniu tomaszowskiej grupy \"Odsetki” pt. \"Czym Ojczyzna Twa”. Wstęp wolny. Od mszy świętej w intencji Ojczyzny (godz. 9) w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczną się w środę biłgorajskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Później uroczystości przeniosą się pod Pomnik Wdzięczności (godz. 10), natomiast popołudniu (godz. 16) w Biłgorajski Centrum Kultury zaplanowano koncert \"Pieśń Listopadowa”, z którym wystąpi Federacja (dawna Lubelska federacja Bardów). Rocznica będzie w Biłgoraju świętowana również na sportowo. W nowej hali OSiR o godz. 16 rozpoczną się finały okolicznościowego Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego RM. Apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku Legionisty oraz msza święta w intencji ojczyzny. Taki jest program uroczystości, które rozpoczną się o godz. 9.45 na placu kościoła św. Mikołaja. O godz. 13 w Hrubieszowskim Domu Kultury rozpocznie się promocja książki Władysława Zielińskiego \"Historia i patriotyzm ukryte w znaczkach pocztowych”. Uchanie. Obchody rozpoczną się o godz. 9 od mszy świętej. Po jej zakończeniu przewidziano złożenie wieńców w Miejscu Pamięci Narodowej na miejscowym cmentarzu. O godz. 11 w GOK rozpocznie się program słowno-muzyczny z pokazem multimedialnym \"Droga do wolności”. Całość obchodów uświetni orkiestra dęta.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama