Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Hrubieszów: Podatki na przyszły rok uchwalone

Radni podjęli uchwałę w sprawie podatków, jakie w przyszłym roku płacić będą mieszkańcy Hrubieszowa.
Największa obniżka dotyczy podatku rolnego. Cena żyta, która jest podstawą obliczania tego podatku, została obniżona o 13,5 proc. – Jestem za utrzymaniem podatku rolnego na poziomie 34,10 złotych – zadeklarował na sesji burmistrz Zbigniew Dolecki. Ale wcześniej na wspólnym posiedzeniu komisji stałych na wniosek radnego Ryszarda Wiśniewskiego przyjęto stawkę 32 złote. – W zeszłym roku tona pszenicy kosztowała 100 złotych, w tym roku jest nędza, bo cena spadła do 42–45 złotych – przekonywał Ryszard Wiśniewski. I to on triumfował, bo podczas głosowania za jego propozycją opowiedziało się 9 radnych. Wniosek burmistrza poparły z rady tylko dwie osoby. Taka sama jak w tym roku będzie opłata targowa. – Spada liczba handlujących i kupujących, dlatego postanowiliśmy zostawić opłatę targową na tym samym poziomie – powiedziała Halina Kuranc, skarbnik Urzędu Miasta Hrubieszowa. Pozostałe podatki będą nieznacznie wyższe. Podatek od nieruchomości wzrośnie średnio o 5,5 proc., ale w poszczególnych grupach podwyżka będzie się wahać od prawie 2 do ponad 12 proc. Na przykład za budynki mieszkalne trzeba będzie zapłacić o 5 groszy więcej za metr, a za budynki pod działalność gospodarczą tylko o 3,5 proc. więcej. Podatek od środków transportowych w porównaniu z tegorocznymi stawkami będzie wyższy o 3,5 proc. i wynika z rozporządzenia ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów. W Hrubieszowie o dwie wzrośnie liczba nowych licencji na taksówki, natomiast czesne za przedszkola zwiększono z 85 do 92,19 złotych. Po raz pierwszy w rozliczeniu za wodę i odprowadzanie ścieków mieszkańcy będą mogli skorzystać ze specjalnego abonamentu z refundacją Urzędu Miasta. Za nowymi stawkami za wodę i ścieki głosowało 12 radnych, 2 było przeciw. – Byłem \"przeciw”, bo uważam, że za wodę płaci się u nas stanowczo za dużo – powiedział nam radny Wiśniewski.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama