Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamość ma nagrodę za odrestaurowanie Bramy Szczebrzeskiej

Remont zamojskiej Bramy Szczebrzeska wyszedł pięknie. Ten dotychczas zaniedbany i niepozorny zabytek już stał się atrakcją turystyczną Starego Miasta. Zostało to docenione.
W IX edycji międzynarodowego konkursu \"na najlepszą inwestycję budowlaną w Unii Europejskiej zamojscy urzędnicy wywalczyli najważniejsze trofeum: Kryształową Cegłę. – Inwestycję oceniano w dziesięciu kategoriach – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – My zgłosiliśmy renowację Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej i startowaliśmy w kategorii rewaloryzacja zabytków. Wygraliśmy! W 2008 r. zamojski magistrat przeznaczył remont ok. 8,5 mln euro na remonty zamojskich fortyfikacji (prawie 6 mln zł wystano się z Funduszu Norweskiego). 1,5 mln zł dołożył też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remonty objęły m.in. bastion VII z Bramą Lwowską Starą, Bramę Lubelską Nową oraz m.in. Bramę Szczebrzeską. Zostały wzmocnione mury i sklepienia zabytków, zrekonstruowane fragmentów murów, kurtyn i fos. W Bramie Szczebrzeskiej odnowiono także galerię strzelniczą oraz wartownię. Renowację zgłoszono do konkursu zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe \"Kryształowa Cegła”. – Rywalizacja była naprawdę silna – zapewnia Garbula. – W szranki stanęło 57 inwestycji m.in. z Polski, Ukrainy i Litwy… Zdobycie trofeum jest ważne, ale tak naprawdę satysfakcję daje dobrze wykonana praca. Kryształowa Cegłą został wręczona zamojskim urzędnikom podczas podsumowania konkursu, które odbyło się w Filharmonii Lubelskiej. Według mieszkańców Zamościa i samorządowców to zasłużony laur. Wiesław Nowakowski, radny miejski (SLD) nie może nachwalić się tej inwestycji. – Z rudery zrobiła się perełka – cieszy się. – Podróżni wjeżdżający od strony miasta są mile zaskoczeni. Do bramy przeniesie się niebawem straż miejska, a część budynku będzie dzierżawiona. W pobliskim, odrestaurowanym kojcu będzie biuro informacji turystycznej. Świetnie. – Każdy detal został dopieszczony – dziwi się 60-letni Zbigniew z Zamościa. – Porobili tam schodki, poręcze, barierki. Trudno to miejsce poznać. Ale powinni jeszcze uporządkować zieleń wokół tego obiektu i uporządkować starą fosę. Brama Szczebrzeska znajduje się między Bastionem II i III. Zaprojektował ją Bernardo Morando, znakomity włoski architekt. Jej pierwotny wygląd nie jest znany. Wiadomo, że była \"paradna”, dwukondygnacyjna i prawdopodobnie najokazalsza ze wszystkich bram. Wielokrotnie ją przebudowywano m.in. pod koniec XVIII w. i w latach 1821-24. Pełniła przez wieki różne funkcję. Mieszkali w niej m.in. urzędnicy ordynaccy, oficerowie, było w niej więzienie, wojskowa kuchnia, hotel a nawet… herbaciarnia. Potem budynek przejęła milicja i policja.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama