Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Józefów najlepszą gminą na Lubelszczyźnie

Józefów zajął najlepsze miejsce spośród gmin województwa lubelskiego w rankingu powiatów i gmin za 2009 rok, które ogłosił Związek Powiatów Polskich. – To najlepsza nagroda za naszą pracę – uważa burmistrz miasteczka, które w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich uplasował się na 28 pozycji w kraju.
W rankingu powiatów i gmin uczestniczą samorządy z całej Polski. Są oceniane przez ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów w 8 grupach tematycznych. To m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania samorządu, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych oraz współpraca krajowa i międzynarodowa. Józefów zajął najwyższe miejsce spośród gmin Lubelszczyzny. – To najlepsza nagroda za naszą pracę – mówi Roman Dziura, burmistrz roztoczańskiego miasteczka, w którym dobrze się dzieje. Przypomnijmy, że w ub. roku utworzono tam m.in. drugą w kraju spółdzielnię socjalną. Józefowskie Centrum Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej daje szansę na start zawodowy tym, którym najtrudniej dziś znaleźć pracę. Prace na dzień dobry znalazło tam dziewięć osób, w tym 8 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Władze miasteczka stawiają na turystów. W październiku w miejscowych kamieniołomach ćwiczyli żołnierze, którzy w kwietniu rozpoczną misję w Afganistanie. Niedawno otwarto tam nową atrakcję turystyczną. To zegar słoneczny na placu przed magistratem. Po wielu latach starań w tym roku powstanie plaża z prawdziwego zdarzenia i nowy zbiornik o lustrze wody ponad 2 ha. – Inwestycja będzie realizowana obok nurtu rzeki w miejscu byłej kopalni piasku, co gwarantuje, że woda w zbiorniku będzie ciepła, a plaża dla wypoczywających wygodna – przewiduje burmistrz. Poza już wymienionymi pracami inwestycja obejmuje także wykonanie kanału, łączącego istniejący już akwen z nowym zbiornikiem, kładka między nimi oraz ciąg pieszo-rowerowy o długości prawie 700 m i szerokości 3 m. Planowane jest także zagospodarowanie przyleśnej polany. Wszystko ma kosztować ponad 1 mln złotych, z czego 85 proc. będzie pochodzić z RPO Województwa Lubelskiego. Burmistrz Józefowa zapowiada, że do końca zimy powinien być znany wykonawca robót. Pierwsze prace mają się rozpocząć wiosną, a cała inwestycja formalnie musi być zrealizowana do końca tego roku. Na pewno będzie wielką atrakcją dla mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Roztocze.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama