Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pustynny Marrakesz garnie się do Zamościa. Będzie partnerska współpraca?

Jedna z najbardziej egzotycznych metropoliii w Maroku, dawna baza handlowa dla karawan przemierzających Saharę, chce zostać miastem partnerskim Zamościa.
Co łączy oba miasta? Są wpisane na listę UNESCO. – Ambasador Maroka w Polsce zaproponował współpracę partnerską prezydentowi Zamościa – mówi Jacek Bełz z Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM w Zamościu. – To ciekawa oferta. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się w naszym mieście 22 i 23 stycznia. Do Zamościa przyjedzie wtedy ambasador i jego zastępca. Marrakesz jest kulturalno-historyczną stolicą Maroka. Został założony w 1060 r. przez Almorawidów, fanatycznych religijnych nomadów przybyłych z Sahary. To tętniące życiem miasto jest pełne wspaniałych zabytków wpisanych na listę UNESCO (jest tam m.in. znany meczet i minaret Katubija i wspaniały pałac El-Badi). To także centrum handlowe o afrykańskim i arabskim charakterze. Miasto słynie z produkcji mebli oraz biżuterii. Czego mogą się tam nauczyć zamościanie? – Arabowie mają świetną muzykę, doskonale śpiewają i mają m.in. ciekawą kuchnię – podkreśla Bełz. – Zawsze z takiej współpracy można wynieść korzyści. Myślę, że umowa zostanie podpisana. Zamość zawarł już egzotyczne sojusze partnerskie Niedawno miejscowi urzędnicy podpisali umowę z Sighisoarą, miastem położonym w historycznej Transylwanii. To miejsce urodzenia groźnego Vlada Tepesa, częściej zwanego… Drakulą.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama