Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wzrosły zasiłki dla bezrobotnych i kolejki w pośredniaku

Kolejki w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu znacznie urosły. Od początku stycznia rejestrowanych jest o ok. 20 do 30 osób dziennie więcej, niż to bywało pod koniec ub. roku. Dlaczego? Przybyło zwolnień w zakładach pracy i wzrosły zasiłki dla bezrobotnych.
– Byłem kierowcą w jednej z biłgorajskich firm – tłumaczył nam dzisiaj rano 24-letni Rafał w Zamościa, który stał w ogonku w zamojskim PUP. – Pod koniec roku nie przedłużono mi po prostu umowy. Na razie nie mam pomysłu na jakieś zajęcie. Dlatego chcę się zarejestrować jako bezrobotny. Chodzi głównie o ubezpieczenie… W podobnej sytuacji jest wiele osób. Wybraliśmy się dzisiaj rano do zamojskiego PUP. Kolejka bezrobotnych liczyła tam ponad 30 osób. Cierpliwie stali w niej młodzi i starsi. – Jestem specjalistą od usuwania azbestu – mówi jeden z mężczyzn. – Pracowałem w Anglii, ale musiałem wrócić. W mojej branży zimą jest zastój. Pracy brak. Słyszałem, że trochę wzrosły ostatnio zasiłki. To dobra informacja. Jeszcze w grudniu w zamojskim PUP zarejestrowanych było ok. 10 tys. 650 osób. Jednak od pierwszych dni stycznia ta liczba rośnie. Codziennie rejestruje się kilkadziesiąt osób. – Szacujemy, że pod koniec miesiąca liczba bezrobotnych wzrośnie do ok. 11 tysięcy – mówi Jan Kozyra, dyrektor PUP w Zamościu. – Często jest tak, że pracodawcy zawierają umowy do końca roku i ich nie przedłużają. Taka sytuacja się powtarza. Potem zapisów jest mniej. Jeszcze w grudniu bezrobotni dostawali zasiłki w wysokości ok. 575 zł. W tym roku wzrosły one do 715 zł. Jednak taką wyższą kwotę bezrobotni otrzymają tylko przez pierwsze trzy miesiące. I to nie wszyscy. – Zasiłek dostaną tylko osoby, które przez ostatnie 18 miesięcy przepracowały 365 dni – tłumaczy dyrektor Kozyra. I zaraz dodaje. – Staramy się, aby osoby zapisujące się w PUP nie musiały długo czekać. Trochę kłopot jest tylko rano, gdy zbierze się ich większa grupa. Radzimy sobie z tym. Bezrobotni dostają już w rejestracji numerki i nie muszą potem czekać załatwiając niezbędne formalności.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama