Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jest szansa na bieżącą wodę w gminie Ulhówek

Woda w Rokitnie, Rzeplinie i Żernikach popłynie za dwa lata. Na planowaną inwestycję gmina otrzyma ponad 2,8 mln złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W kolejce na podłączenie do sieci wodociągowej czeka jeszcze sześć wiosek.
– To dobra wiadomość, bo ludzie od lat wyglądają wodociągu – mówi Stanisław Płocidym, sołtys liczącego 60 gospodarstw Rokitna. – W tej chwili większość czerpie wodę ze studni. Woda nie jest najlepszej jakości – ma brązowy kolor i dużo w niej kamienia. Na jej złą jakość narzekają też w trochę większym Rzeplinie. – Może z wodociągu będzie lepsza? – zastanawia się mieszkaniec Rzeplina Eugeniusz Dziedzic. Prace rozpoczną się na wiosnę i potrwają dwa lata. – Dzięki tej inwestycji będziemy mieć ponad 25 km sieci wodociągowej więcej, powstanie ponad 7 tys. mb przyłączy, około 230 punktów czerpalnych oraz komory wodomierzowe i zwrotnego przepływu – informuje Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek, która otrzymała na to zadanie ponad 2,8 mln złotych dofinansowania z PROW. – Umowa została już podpisana – dodaje. Całość będzie zasilana z ujęcia wody w Rzeplinie-Osada. W tej chwili na 24 sołectwa z wodociągu korzystają 15. Po podłączeniu do sieci Rokita, Rzeplina i Żernik, bez dostępu do wody z wodociągu pozostaną wioski we wschodniej części gminy: Rzeczyca, Wasylów, Machnówek, Korczmin, Budynin i Oserdów. – W dalszej kolejności będziemy zabiegać o to, by cała gmina mogła korzystać z sieci wodociągowej – mówi Kłębek i dodaje, że dokumentacja na wykonanie tego zadania w Rzeczycy jest już gotowa. – Ale na razie nie wiemy, ile to nas będzie kosztować, bo na wsi nikomu się nie przelewa – martwi się jednak Eugeniusz Dziedzic. W tym tygodniu w Rzeplinie zaplanowano zebranie wiejskie. – Ale dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie wiadomo, ile gospodarze dopłacą do inwestycji – zaznacza Kłębek. W tym roku rozpocznie się budowa parku rekreacyjno-wypoczynkowego w centrum Ulhówka. Znajdą się tam nie tylko tereny spacerowe, ale także amfiteatr, place zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej i koszykowej, kort tenisowy, jak również pola do mini golfa. Inwestycja ma kosztować 700 tys. złotych. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013 samorząd dostanie na ten cel ponad 430 tys. złotych dofinansowania. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z budżetu gminy.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama