Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chcą wyciąć drzewa, przy okazji remontu przychodni

Unia Europejska wyłoży ponad 1,3 mln zł na gruntowną modernizację przychodni w Szczebrzeszynie. Mieszkańcy się cieszą, ale też protestują. Bo przy okazji remontów pod topór ma pójść kilkanaście dużych drzew.
– To wielka szkoda – uważa 70-letnia Barbara Miszczuk, mieszkanka bloku przy ul. XXX-lecia PRL w Szczebrzeszynie. Pani Barbara cierpi na nieuleczalną chorobę. Ze swojego okna widzi przychodnię otoczoną rozłożystymi drzewami. Wśród nich są 30-letnie lipy i m.in. kasztanowce. Te drzewa są dla niej pociechą. – Do przychodni chodzę bardzo często – tłumaczy. – Przy drzewach są ławki. Latem miło na nich chwilę odpocząć…. U nas w bloku żyje wiele starych osób. Wszyscy drzew żałują. – Ludzie cieszą się z remontów, ale… wycinka nas martwi – dodaje inna kobieta. – Można to chyba jakoś rozwiązać. Przychodnia w Szczebrzeszynie wymaga remontów. Zarządzana jest przez miejscowy szpital. Jego dyrektor wystąpił o unijne dofinansowanie na modernizację budynku. Właśnie okazało się, że wniosek przeszedł. Inwestycja pochłonie ponad 1,8 miliona zł. UE wyłoży ponad 1,3 mln zł UE, resztę dołoży Starostwo Powiatowe w Zamościu. Za te pieniądze przychodnia zostanie ocieplona, a gabinety lekarskie rozbudowane. Zaplanowano też remont dachu i wymianę okien. Zagospodarowany będzie także teren wokół budynku. Powstaną tam m.in. podjazdy dla niepełnosprawnych i parkingi. Kłopot w tym, że nie da się tego zrobić bez wycięcia drzew. Okoliczni mieszkańcy są temu przeciwni. Już zebrali kilkadziesiąt podpisów pod specjalną petycją na ten temat. Trafi ona do zamojskich samorządów (starostwa i UM Szczebrzeszyn). Ryszard Czabała, dyrektor SP ZOZ w Szczebrzeszynie zapewnia jednak, że wycinka jest konieczna, a przychodnia tylko na tym zyska. – Drzewa kolidowałyby z nowym ogrodzeniem, parkingiem i całym zagospodarowaniem terenu – tłumaczy. – Po remoncie przychodni planujemy nowe nasadzenia. To będzie naprawdę piękny, nowoczesny obiekt. Dyrektor Czabała zapewnia, że rozumie argumenty ludzi, którzy martwią się o całość miejskiej zieleni, ale uważa, że modernizacja przychodni jest niezbędna i będzie korzystna dla mieszkańców Szczebrzeszyna. Nie boi się też konfrontacji. – Jestem gotów rozmawiać ze wszystkimi którzy protestują przeciwko wycince drzew – zapowiada.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama