Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyruszających do Afganistanu odbędzie się w Zamościu

Po blisko rocznym okresie formowania i szkolenia, wsiądą do samolotów i wylecą na misję do Afganistanu. Mowa o 300 żołnierzach, których w poniedziałek uroczyście pożegnają w Zamościu przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władze województwa, najbliżsi i mieszkańcy miasta.
Żołnierze 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oraz ich koledzy z 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie wejdą w skład Polskich Sił Zadaniowych VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF pod dowództwem gen. bryg. Andrzeja Przekwasa, które mają liczyć około 3 tys. wojaków. Na misję wylecą na początku kwietnia. Będą stacjonować przez pół roku w prowincji Ghazni. Wraz z innymi utworzą zgrupowanie bojowe o kryptonimie \"Bravo”, które ma liczyć około 400 żołnierzy. Jego dowódcą zostanie ppłk Piotr Fajowski, który na co dzień stoi też na czele zamojskiego batalionu. – Główne zadania, jakie będą realizować nasi żołnierze w rejonie misji, to między innymi ochrona wojsk własnych oraz koalicji, prowadzenie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa – Afghan National Army (ANA) oraz Afghan National Police (ANP) – informuje kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. Nasi żołnierze przygotowywali się do wyjazdu na misję przez prawie rok w zamojskiej jednostce. Zaliczyli m.in. poligon w Nowej Dębie, brali udział w zajęciach ze szkolenia taktyczno-specjalnego, które przeprowadzono w kamieniołomach w Józefowie na Roztoczu. Przeszli kursy m.in. z zakresu kulturoznawstwa z elementami języka paszto. Pod koniec ub. roku odbył się pierwszy, a w styczniu drugi rekonesans w Afganistanie. Uroczyste pożegnanie żołnierzy rozpocznie się na zamojskim Rynku Wielkim w poniedziałek w samo południe. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Wojsk Lądowych, 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz władz wojewódzkich i samorządowych. W programie znajdą się przemówienia okolicznościowe, przekazanie flagi województwa lubelskiego i drogowskazów Lublina, Chełma i Zamościa, odczytanie rozkazu o skierowaniu w rejon misji, podpisanie protokołu przekazania pododdziałów, defilada i koncert orkiestry garnizonowej. W misji uczestniczyć będą też żołnierze z Hrubieszowa, a także m.in. Wesołej, Węgorzewa, Inowrocławia, Gołdapi i Bydgoszczy.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama