Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na przebudowę ZOO Zamość dostanie jeszcze 14 mln z UE

Projekt modernizacji Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu otrzymał 98 na 100 możliwych punktów. A to oznacza, że do miasta trafi kolejne 14 milionów zł z Unii Europejskiej.
– Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego będziemy mogli kontynuować rozpoczęte prace remontowe, a po zakończeniu modernizacji ogród zoologiczny będzie naszą kolejną atrakcją przyciągającą turystów – mówi Karol Garbula, podinspektor ds. komunikacji społecznej Urzędu Miasta Zamość. Całkowita wartość projektu pod nazwą \"Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w województwie lubelskim ogrodu zoologicznego w Zamościu” wynosi blisko 20 mln złotych. Za te pieniądze wybudowanych zostanie 12 nowych obiektów. Chodzi o pawilony z wybiegami dla małych drapieżników i ptaków grzebiących, zaplecze stajenne dla australijskich kangura rudego i strusia emu z wybiegami, trzy stajnie dla zwierząt kopytnych z wybiegami, trzy stajenki z wybiegami dla nowych gatunków małych zwierząt kopytnych eksponowanych w mini-zoo, budynek umywalni i sanitariatu w zespole mini zoo, zimowisko dla ptactwa i budynek kasy dodatkowej. – Pawilon małp oraz gawra wraz z wybiegiem dla niedźwiedzi zostaną gruntownie zmodernizowane – dodaje Grzegorz Garbuz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Obiekty wyposażone zostaną w nową lub zmodernizowaną infrastrukturę techniczną oraz objęte zostaną systemem monitoringu. Na tym w listopadzie przyszłego roku zostanie zakończony drugi etap modernizacji zamojskiego zoo. Przypomnijmy, że na pierwszy etap zamojskiemu samorządowi udało się pozyskać 1,5 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, czyli około 6 mln złotych. Całkowita wartość realizowanego obecnie projektu wynosi blisko 10 mln złotych. W tej chwili budowany jest budynek Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego, budynek ambulatoryjno-weterynaryjny oraz przebudowywany jest budynek wielkich drapieżników wraz z budową nowych wybiegów. Prace zakończą się do listopada 2010 roku. Trzeba przyznać, że Zamość ma smykałkę do pozyskiwania środków unijnych. – Jeśli chodzi o aplikowanie o środki z Unii Europejskiej, urzędnicy zamojskiego ratusza mogą być wzorem dla swoich kolegów z innych miejscowości naszego województwa – mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego. – Większość składanych przez nich wniosków jest oceniana bardzo wysoko.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama