Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przy drugim podejściu radni Józefowa zgodzili się na budowę \"Orlika\"

Wielka radość w Józefowie. Radni zgodzili się w końcu na budowę kompleksu boisk wielofunkcyjnych. A to oznacza, że w gminie powstanie pierwszy \"Orlik”. – Zgoda buduje! – cieszą się władze miasteczka.
– Jesteśmy wdzięczni radnym. Duże słowa uznania należą się nauczycielom, rodzicom i mieszkańcom całej gminy, którzy gorąco popierali inicjatywę – powiedział nam dzisiaj Ireneusz Wilczyński, wiceburmistrz Józefowa. Bardzo zadowolony z decyzji radnych jest burmistrz Roman Dziura, bo to on zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie na środowy wieczór nadzwyczajnej sesji w sprawie \"Orlika”. Jego zdaniem budowa nowych boisk na pewno ucieszy dzieci i młodzież z miejscowego liceum, gimnazjum, szkoły podstawowej, a także przedszkola, bo to przy tych placówkach powstanie \"Orlik”. Zdaniem burmistrza powody do zadowolenia są tym większe, że ostateczna wersja inwestycji została poszerzona o boisko do piłki ręcznej. Podczas nadzwyczajnej sesji żaden z 14 obecnych radnych nie sprzeciwił się tej propozycji: 13 ją poparło, a tylko jeden wstrzymał się od głosu. A jeszcze dwa tygodnie temu większość była przeciw. – I ten galimatias nikomu nie był potrzebny – auważa radny Jan Łepik z Długiego Kąta, który za każdym razem był \"za”. – Jestem za każdą inwestycją w gminie, która jest dofinansowana ze środków unijnych. Dobrze, że się dogadaliśmy. Budowę boisk wielofunkcyjnych zaplanowano przy ul. Broniewskiego w Józefowie w sąsiedztwie trzech szkół: LO, gimnazjum i podstawówki. Wartość kosztorysowa wynosi 1,6 mln złotych. Jednak w przetargach organizowanych na takie zadania w województwie lubelskim kwota nie przekraczała 1,2 mln złotych brutto w wersji rozszerzonej o boisko do piłki ręcznej. – Średnio w ub. roku budowa \"Orlika” kosztowała nieco ponad 1 mln 143 tys. złotych – precyzuje wiceburmistrz. Gminy na ogół dokładają do budowy od 400 do 600 tys. złotych. W związku z tym, że Józefów miał otrzymać na tę inwestycję 666 tys. złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu, we własnym budżecie RM musiała zabezpieczyć całą wartość kosztorysową. Ale podczas marcowej sesji radni się na to nie zgodzili. Na 14 obecnych tylko dwóch z nich – Jan Łepik oraz Władysław Swacha – poparli budowę. 6 było przeciw, a reszta wstrzymała się od głosu. Jednym z argumentów przeciwko \"Orlikowi” było to, że gmina musiałaby zaciągnąć na inwestycję kredyt. A to, zdaniem przeciwników pomysłu, zbyt obciążyłoby samorząd, który i tak zamierza w tym roku zrealizować kilka innych ważnych przedsięwzięć. Za drugim razem diametralnie zmienili swoje stanowisko. – I chwała im za to, bo dzieci będą miały, gdzie ćwiczyć – mówi pani Teresa, matka dwójki dzieci w wieku szkolnym. Teraz gmina wystąpi o pozwolenie na budowę a potem ogłosi przetarg, który powinien być rozstrzygnięty do końca czerwca. Zgodnie z zasadami dofinansowania \"Orlik” musi powstać do końca roku.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama