Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biały Słup - naukowe centrum badawcze powstanie w Zwierzyńcu

Roztoczańskie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Zwierzyniec–Biały Słup. Tak nazywać się będzie baza szkoleniowa na terenie RPN. Kadra naukowa i studenci będą tam prowadzić szeroko zakrojone badania środowiskowe, obserwację i ocenę stanu jakości oraz zmian środowiska.
Dyrekcja RPN otrzymała na ten cel 5,7 mln złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek ogłoszony został przetarg na budowę centrum na Białym Słupie. W tej chwili znajdują się tam jeszcze magazyny RPN. – Budynki po byłej Bazie Transportu Leśnego zostaną po kapitalnym remoncie i pełnej termomodernizacji zaadoptowane na potrzeby ośrodka i wyposażone w zespół odnawialnych źródeł energii – mówi Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN w Zwierzyńcu. – Chodzi o baterie słoneczne, fotoogniwa i pompy wodne, dzięki którym centrum będzie mogło być ogrzewane. Gdy temperatura przekroczy w zimie –10 stopni Celsjusza, budynek będzie dogrzewała nowa kotłownia na zrębki drewna. – W jednym miejscu będzie można pokazać studentom różne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii i prowadzić nad nimi szczegółowe badania – wskazuje dyrektor. W planach jest też odzyskiwanie energii wewnętrznej z wentylacji i klimatyzacji. To nie koniec, bo jest duża szansa na wybudowanie obok ośrodka małej biogazowni wykorzystującej masę roślinną pochodzącą z ekosystemów leśnych parku; to m.in. trawa, a także odrosty drzew i krzewów. Zajęcia dla studentów czterech lubelskich uczelni: KUL Jana Pawła II, UMCS, Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego (rektorzy tych uczelni podpisali list intencyjny potwierdzający poparcie dla utworzenia i prowadzenia centrum – red.) odbywać się będą w laboratoriach i salach wykładowych. W planach jest też budowa m.in. pomieszczeń biurowych i socjalnych, pokoi dydaktyczno-szkoleniowych, garaży, a także przestronnej sali konferencyjnej dla 200 osób oraz mniejszej dla 60 osób. Na Białym Słupie zostanie utworzona też dziewiąta w kraju stacja bazowa Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, która będzie się zajmować badaniem stanu środowiska, czyli zmianami w środowisku naturalnym i antropogenicznym, powiązaniem ekosystemów przyrodniczych, badaniem stanu powietrza, wody itp. Dzięki temu będzie można wykrywać zagrożenia dla środowiska i im zapobiegać. – Widzimy same plusy – podnosi Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. – Zniknie rudera, zatrudnienie będzie mogło znaleźć kilkunastu naszych mieszkańców, a poza tym nowoczesne centrum to promocja Zwierzyńca i Roztocza. Centrum o powierzchni 1300 mkw. ma powstać do końca września 2011 roku.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama