Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zobacz zdjęcia pomników w galerii Hrubieszowskiego Domu Kultury

Mała Galeria Sztuki Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprasza na wystawę fotograficzną dokumentującą prace przy renowacji pomników miejscowego cmentarza.
Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie od 2005 roku prowadzi zawsze 1 i 2 listopada kwestę. Do tej pory udało za zebrane ponad 40 tys. złotych (parafia Ducha Świętego w Hrubieszowie, która jest administratorem cmentarza, otrzymała na ten sam cel od wojewódzkiego konserwatora zabytków 10 tys. złotych – red.) udało się odnowić 13 zabytkowych nagrobków. Pięć miesięcy temu przedstawiciele m.in. władz miasta, radni, nauczyciele i regionaliści zebrali na cmentarzu 9366 złotych i 66 groszy, 5 tys. złotych dołożył wojewódzki konserwator zabytków. – Za te pieniądze uda nam się odnowić 3–4 pomniki – mówi przedstawiciel komitetu Andrzej Pawluk vel Kiryczuk. – Chcemy, aby konserwator kolejną grupę pomników uznał za zabytki. Ekspozycja, którą do 7 maja będzie można oglądać w HDK przy ul. 3 Maja, wcześniej była pokazywana m.in. w hrubieszowskim kościele Świętego Ducha. Znalazły się na niej m.in. opisy i zdjęcia sprzed, w trakcie i po renowacji zabytkowych nagrobków.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama