Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzecioklasiści napisali pierwszy poważny egzamin w życiu

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie trzecich klas lubelskich podstawówek napisali dzisiaj rano sprawdzian kompetencji. Przystąpiło do niego kilkanaście tysięcy uczniów z naszego województwa. W Zamościu przystąpiły do niego dwie szkoły. Nie był obowiązkowy.
– Sprawdzian był trochę trudny – martwi się Monika Giecko, uczennica trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. – Najgorsze było takie zadanie o liczeniu plecaków. Nie wiedziałam, o co w nim chodziło. Nie wiem jak poszło… Na Lubelszczyźnie sprawdzian napisało ok. 14,1 tys. uczniów (w Lublinie 1,6 tys.) z 627 szkół. Łamigłówki rozpoczęły się o godz. 9 i trwały aż 90 minut. Dzieci musiały rozwiązać 20 zadań testowych (uczeń wybierał odpowiedź A,B lub C), reszta miała charakter otwarty. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów. – Napisałem wszystko, jak trzeba – zapewnia rezolutnie jeden z trzecioklasistów. – A jeśli nie, przecież nie wyrzucą mnie ze szkoły. Ważne, żeby nasza pani była zadowolona. Teraz nauczyciele podstawówek będą sprawdzać prace za pomocą specjalnych kluczy, a potem wydawnictwo, które przygotowywało testy przetworzy dane i sporządzi raporty. Wtedy okaże się jak uczniowie wypadli. Zostanie także stworzony ranking szkół. – Dzięki wynikom tego sprawdzianu ocenimy m.in. jakość nauczania w naszej szkole na tle innych placówek – tłumaczy Bożena Piwko, dyrektor SP nr 7 w Zamościu. – To ważne. Jeśli okaże się, że są niedociągnięcia, będziemy mogli je skorygować. – Moi uczniowie po raz pierwszy piszą tak poważny sprawdzian – dodaje Bożena Greszta, wychowawca III klasy w tej szkole. – Warto, żeby się z tą formą oswoili. Wyniki tych zmagań będą też w przyszłym roku wskazówką dla nauczycieli 4-tych klas. Głównym organizatorem dzisiejszego sprawdzianu było Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Jednak nie pisali go wszyscy trzecioklasiści. Dlaczego? – Decyzję o ewentualnym przystąpieniu do tego sprawdziany suwerennie podjęły dyrekcje poszczególnych szkół – mówi Jan Lelonek, szef zamojskiej delegatury Kuratorium. – My tego nie nadzorowaliśmy. Agnieszka Piątek z działu promocji wydawnictwa Operon zapewnia jednak, że egzamin przeprowadzono profesjonalnie z zachowaniem odpowiednich procedur. – To już trzecia edycja tego ogólnopolskiego sprawdzianu – podkreśla. – Testy przygotowali eksperci, wydrukowano je w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a egzamin nadzorowali nasi pracownicy. Jutro wszystkie pytania i odpowiedzi będą opublikowane na stronie internetowej wydawnictwa. – Trzecioklasiści wyniki swojej pracy poznają jeszcze w tym roku szkolnym – zapewnia Agnieszka Piątek.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama