Szpital w Białej Podlaskiej będzie współpracował ze szpitalem w Brześciu na Białorusi. Razem zrealizują projekt rozwoju pomocy kardiologicznej wart ponad 4 mln euro.
(IZI)
18.11.2012 19:38
Szpital w Białej Podlaskiej będzie współpracował ze szpitalem w Brześciu na Białorusi (sxc)
– Jesteśmy blisko granicy. Często trafiają do nas pacjenci z Białorusi, a do Brześcia pacjenci z Polski – mówi Joanna Kozłowiec, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Pod koniec listopada bialski szpital podpisze umowę partnerską ze Szpitalem Obwodowym w Brześciu, a w pierwszym kwartale przyszłego roku podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu.
Wartość zadań, które zostaną zrealizowane w szpitalu w Białej Podlaskiej to ok. 2 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie i zmodernizowanie pracowni hemodynamicznej.
– W grudniu minie pięć lat od powstania naszej pracowni. Wykonujemy w niej szereg nowoczesnych zabiegów, łącznie ze wszczepianiem biodegradowalnych stentów – tłumaczy Kozłowiec. – Jednym z nielicznych zabiegów, których jeszcze nie przeprowadzamy, jest zabieg ablacji. W tym celu potrzebujemy nowego sprzętu, który zostanie kupiony w ramach tego projektu. Oprócz tego, ten sprzęt, który już posiadamy będziemy wymieniać na nowy.
Druga część przedsięwzięcia to wspólne szkolenia i konferencje. W szpitalach będą się uczyć o kardiologii od siebie nawzajem. – Kardiologia inwazyjna w brzeskim szpitalu jest na wysokim poziomie – podkreśla Kozłowiec.
Projekt będzie realizowany przez dwa lata. Został dofinansowany ze środków z Unii Europejskiej w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007–2013.
Komentarze