Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Rozmawiał Marek Matacz

Lista artykułów:

Wyspy ciepła widziane z kosmosu. Badania pomogą przetrwać upały

Wyspy ciepła widziane z kosmosu. Badania pomogą przetrwać upały

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które – w połączeniu z falami upałów – dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast – mówi Jolanta Orlińska z POLSA. Zrozumienie tego zjawiska pomoże ułatwić życie mieszkańców w upalne dni.

Sztuczną inteligencję powinniśmy w pewien sposób „wychować”, by była dla nas sprzymierzeńcem, a nie wrogiem
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Wszczepiony pod skórę mikroczip mógłby bardzo dokładnie monitorować pracę wielu narządów i układów

Kiedy w sklepie zapłacimy palcem?

Rozmowa z prof. dr. hab. Dariuszem Jemielniakiem z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wszczepiane pod skórę mikrochipy mogą zastąpić dowód, ułatwić zakupy czy monitorować stan zdrowia. Na przeszkodzie do ich powszechnego użycia stoją problemy m.in. z ujednoliceniem standardu, bezpieczeństwem danych i prawnymi regulacjami.

Zdjęcie ilustracyjne
Rozmowa

Wirusolog o COVID-19: Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat

Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.