Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rok 1648 lubi się powtarzać. W Zamościu dość regularnie. I zawsze wtedy Kozacy usiłują zdobyć miasto bronione przez polskie oddziały. Tak też było w sobotę, drugiego dnia Szturmu Twierdzy Zamość.
Fundacja Most the Most organizuje kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”, tym razem skierowaną do mieszkańców województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Wśród zgłoszonych obiektów znalazł się dworzec autobusowy na lubelskim Podzamczu.
Podczas mszy odprawionej 9 czerwca 1987 Jan Paweł II uczestniczył w święceniach kapłańskich. W jej trakcie wielokrotnie zwracał się do zebranych diakonów. Prezentujemy wybrane fragmenty homilii.
Policzyłem, że gdybym sprzedał wszystko, co przez te 20 lat zgromadziłem, to mógłbym sobie kupić nowego mercedesa – mówi Leszek Sobuś, szef Zamojskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego. A ma nie tylko najróżniejsze stroje z epoki, ale i szable, broń palną, a nawet armaty. Jeździ natomiast... rowerem. Kiedyś miał skuter, ale mu go ukradli.
9 czerwca Jan Paweł II w ramach trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II gościł w Lublinie. Ten dzień wspomina wieloletni fotoreporter Sztandaru Ludu i Dziennika Wschodniego Jacek Mirosław, który jako jedyny lubelski dziennikarz z bliska relacjonował to wydarzenie.
Fragmenty kroniki parafii św. Rodziny w Lublinie z lat 1986-87, pisanej przez ówczesnego proboszcza, ks. Ryszarda Juraka.
Już wiadomo, co zajmie miejsce zdemontowano w ubiegłym roku pomnika Armii Radzieckiej w Terespolu. Zgodę musiał wydać Instytut Pamięci Narodowej.
Zapraszamy na drugą część quizu o lubelskich legendach. Jeżeli ktoś przeszedł pierwszą odsłonę zabawy, to może się sprawdzić w kontynuacji.
Pułkownik Tadeusz Nastarowicz z fasonem zajechał na czele kolumny wojskowych transporterów przed halę Targów Lublin, gdzie w piątek rozpoczął się Militaria Pro Arma - Zlot Miłośników Broni, Militariów i Survivalu. W hali wystawowej nie brakuje prawdziwych perełek. Lubelska delegatura ABW pokazuje oryginalną Enigmę z 1936 roku, która, na co dzień jest ukryta w pilnie strzeżonym magazynie agencji.
Politechnika Lubelska świętuje 70-lecie istnienia. Na archiwalnych zdjęciach prezentujemy pierwsze lata funkcjonowania uczelni
Strażacy świętowali 150. lecie utworzenia ich formacji w Lublinie
Obchody 88. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się w piątek w Lublinie.
Na terenie dawnego poligonu w Lublinie przy ulicy Poligonowej, IPN odnalazł szczątki ludzkie. Poszukiwania mają związek z przerwanymi jesienią ubiegłego roku pracami instytutu w tym miejscu
Około godziny 5 nad ranem Jan Wolski jechał wozem konnym od strony Komaszyc Nowych w kierunku Emilcina. Zobaczył dwie dziwne postacie. Zabrały go na swój statek kosmiczny. O małej miejscowości w Lubelskiem usłyszała cała Polska.
Sprawdzamy wiedzę z zakresu legendarnego Lublin. Kto i o czym śnił pod dębem? Czemu łapa jest czarcia? Skąd wziął się kamień nieszczęścia?
Jeszcze kilka lat temu rocznicę zakończenia II wojny światowej obchodziliśmy innego dnia. Zmiana nastąpiła w 2015 roku.
Lublinianka, Michalina Zyga, wybitnie uzdolniona architektka, która po skończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej znalazła od razu pracę w pracowni architektonicznej w Rzymie w ubiegłym tygodniu odebrała prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Zgłoszono do niego jej pracę o zagospodarowaniu lubelskiego Podzamcza. Pomysł zrodził się w jej głowie dawno przed studiami, w codziennej drodze z przystanku autobusowego do Gimnazjum Nr 19 im. Józefa Czechowicza
Na pewno 250, a może nawet 300 rekonstruktorów nie tylko z naszego regionu i całej Polski, ale też Czech, Słowacji i Węgier przyjedzie już niedługo do Zamościa, aby wziąć udział w jubileuszowym, 20. Szturmie Twierdzy Zamość. Z powodu sytuacji na Wschodzie w tym roku nie dotrą niestety grupy ukraińskie.
Srebrna moneta znaleziona w gminie Józefów nad Wisłą jest mniej więcej, wielkości naszej 50-cio groszówki. Stopień zużycia świadczy, że przeszła przez wiele rąk, kieszeni i sakiewek ale miała na to czas, wszak weszła do obiegu 2104 lata temu. Dzięki panu Krzysztofowi, amatorowi poszukiwań z wykrywaczem metali mamy większy zbiór rzymskich zabytków numizmatycznych
Unikatowa kolekcja zdjęć przedwojennego Lublina. To zbiór 2700 szklanych negatywów. Przetrwały dziesięciolecia, ukryte na strychu kamienicy przy Rynku 4.
Święto Pracy w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było obchodzone nieco inaczej, niż dzisiaj. Pierwszego maja w całym kraju organizowane były paradne pochody. Nie inaczej było w Puławach, o czym świadczą liczne, archiwalne fotografie.