Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 25 / 30
Fizyk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Miał 78 lat.
W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego „Biuletynu Dolnośląskiego”. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.
W 1982 roku po rozłamie w podziemnej „Solidarności” stanął na czele „Solidarności Walczącej”, która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80., wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.
Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Aresztowano go dopiero w listopadzie 1987 i zmuszono do wyjazdu za granicę.
Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.
W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni. W wyborach 13 października 2019 miał startować z listy PiS w wyborach do Senatu w województwie podlaskim.
Kilka dni przed śmiercią Kornela Morawieckiego prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego.
Magdalena Scholl-Kalinowska, która zasłynęła rolą Bąbla w serialu „Rodzina Leśniewskich”, zmarła w wieku 49 lat.
Urodziła się w 1969 roku w Łodzi. W 1994 roku została absolwentką Wydziału Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Nigdy nie studiowała aktorstwa. Jednak jej kreacje dziecięce pozostaną w pamięci większości widzów. Jej najsłynniejsza rola to Bąbel w serialu „Rodzina Leśniewskich”. W latach 1976–1991 wystąpiła w sumie w ponad 20 filmach i serialach, m.in. w „Królowej Bonie”, „Janie Serce”, „Nad Niemnem” czy „Akademii Pana Kleksa”.
Ostatni raz zagrała w w filmie „Nad rzeką, której nie ma” Andrzeja Barańskiego z 1991 roku.
źródło: filmpolski.pl
Psycholog i polityk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.
– Społeczność akademicka KUL z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie żegna prof. Zbigniewa Zaleskiego profesora psychologii, dziekana Wydziału Nauk Społecznych w latach 1999–2005, wieloletniego kierownika Katedry Psychologii Emocji i Motywacji – napisano na stronie uniwersytetu.
Zbigniew Zaleski w latach 2002–2004 pełnił funkcję radnego sejmiku lubelskiego. Z listy PO w 2001 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 2004 został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Należał do frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Brał udział w pracach Komisji Rozwoju, Komisji Handlu Zagranicznego oraz delegacji ds. współpracy Unii Europejskiej z Izraelem.
W 2009 nie uzyskał reelekcji. Mandat europosła VII kadencji objął jednak w 2013, zastępując Lenę Kolarską-Bobińską. Ponownie dołączył do grupy chadeckiej. W 2014 nie ubiegał się o wybór na kolejną kadencję.