Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2022 r.
7:43

Budowa megadworca jeszcze trwa, a już potrzeba przeróbek. Ktoś czegoś nie przewidział

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 36 A A
Planowane prace mają polegać na wykonaniu w konstrukcji dwóch „przegłębień” sięgających 97 cm w głąb płyty.
Planowane prace mają polegać na wykonaniu w konstrukcji dwóch „przegłębień” sięgających 97 cm w głąb płyty. (fot. Piotr Michalski/archiwum)

Miasto szuka firmy, która przebuduje dworzec tak, by można było w nim zamontować schody ruchome z podziemnego parkingu do głównego holu. Prace trzeba będzie prowadzić bardzo ostrożnie z powodu ryzyka rozszczelnienia konstrukcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To nie będzie duża przeróbka, ale będzie wymagała ingerencji w najważniejszy element budynku, czyli jego płytę denną. To najniżej położona część na parkingowej kondygnacji -1, pod którą jest już tylko grunt oraz wody gruntowe.

Planowana przebudowa zakłada wykonanie w żelbetowej płycie dwóch prostokątnych zagłębień (1,61 na 4,5 m każde) na urządzenia techniczne dla kompletu schodów ruchomych. Mają one umożliwić wjazd z podziemnego parkingu bezpośrednio do holu głównego dworca oraz zjazd z budynku na parking.

Żelbetowa płyta, w którą trzeba się wgryźć maszynami, leży na głębokości 5 m poniżej poziomu terenu i ma grubość 120 cm.

Planowane prace mają polegać na wykonaniu w konstrukcji dwóch „przegłębień” sięgających 97 cm w głąb płyty. Tak znacznie pocieniona żelbetowa konstrukcja ma być wzmocniona taśmami węglowymi o wysokiej wytrzymałości i posadzką z żywicy. W projekcie „przyjęto, że zabierze to około 1 cm grubości”.

Autor projektu tych prac przekonuje, że tak znacząca ingerencja w płytę denną budynku nie powinna zagrozić jej szczelności. A warto przypomnieć, że jednym z zadań płyty jest ochrona dworca przed naporem wód gruntowych.

– Płyta podlega parciu wody o ciśnieniu około 2,3 m słupa wody – czytamy w projekcie przeróbki. – Ciśnienie takie nie stwarza zagrożenia w postaci wyparcia, tj. wyłamania żelbetowego dna przegłębienia. Pod płytą fundamentową wykonana została hydroizolacja z mat bentonitowych, stanowiąca dostateczną ochronę przed przeciekami wody do wnętrza budynku.

W dokumentacji znalazło się zastrzeżenie, że prace należy prowadzić „szczególnie ostrożnie, starając się minimalizować prawdopodobieństwo przebicia dna”.

– Przy poprawnym wykonaniu zagłębień nie przewiduje się możliwości wystąpienia rozszczelnienia płyty fundamentowej – twierdzą projektanci.

Dlaczego przy projektowaniu dworca nie przewidziano od razu zagłębień pod urządzenia schodów ruchomych? Ratusz tłumaczy sytuację „rozbieżnościami w dokumentacji branży konstrukcyjnej i architektonicznej, które wystąpiły na poziomie projektowania”.

W środę Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na wykonanie prac przy żelbetonowej płycie. Na oferty od potencjalnych wykonawców będzie czekać do 1 grudnia.

Przy wyborze wykonawcy miasto ma się kierować w 60 proc. ceną, zaś w 40 proc. oferowaną gwarancją, nie krótszą niż trzyletnia. Najwięcej punktów będzie można dostać za pięcioletnią gwarancję, a firma, która zaoferuje dłuższą niż pięcioletnia nic w ten sposób nie ugra.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:47
Budowa tego dworcowego bubla miała kosztować ok. 300.000.000 zł, a pewnie dobije do 500.000.000 zł. Żuk próbuje mieszkańcom wcisnąć kit, że stadion żużlowy to koszt "tylko" 200 mln. Prawda jest taka, że za ten stadion mieszkańcy zapłacą 500.000.000 zł albo więcej. Nie dajcie się oszukiwać mieszkańcy Lublina.
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:46
Dlaczego od razu nie zrobiono tych ruchomych schodów tylko mieszkańcy będą musieli ponosić kolejne koszty za przeróbki tego dworcowego bubla?
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:46
Podobna sytuacja jak z Aqua Lublin, gdzie jeszcze przed otwarciem było wiadomo, że źle wykonano wentylację, która musiała być potem przebudowana. Powstaje kolejny bubel w tym nieszczęsnym mieście. Jeszcze budowa nie zakończyła się, a już trzeba robić przebudowę. A może to działanie celowe i specjalnie tak zrobiono, żeby można było przytulić kolejny hajs w ramach robót dodatkowych?
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:45
Oczywiście nie ma odpowiedzialnego za to skandaliczne niedopatrzenie..... Ratuszowe trole nazywają to "pomyłką". Ta "pomyłka" będzie kosztowna więc może się zrzucą na nią?
Kosztowna? Widzę, że mamy na forum speca od budowy ruchomych schodów. To ile dokładnie to będzie kosztować? Albo chociaż mniej więcej? I skąd pewność, że nie ma odpowiedzialnego za niedopatrzenie? Wróżbita Maciej ci tak powiedział?
 Bierz się lepiej ratuszowy urzędniku za jakąś pożyteczną pracę, a nie siedzisz na forum DW i szczujesz.
 Bierz się lepiej ratuszowy urzędniku za jakąś pożyteczną pracę, a nie siedzisz na forum DW i szczujesz. rozwiń
Avatar
Koksu / 21 listopada 2022 r. o 18:12
Nie wiem jaki tam projekt ale jak można tego nie przewidzieć .... Sami uczeni mgr inż ... A ja od zawsze mówię im wyższe wykształcenie tym bardziej walnięty..... Nie wszyscy ale większość. A jest w tym projekcie jakąś winda , platforma dla osób niepełnosprawnych ??? Sygnalizatory do wezwania pomocy ewentualnie tej osobie ???
Avatar
Koksu / 21 listopada 2022 r. o 18:09
Nie no mgr inż nie przewidział tego ?? (Sarkazm)
Avatar
BillyShite / 21 listopada 2022 r. o 18:02
Pęknie ta płyta, dowiemy się o tym za 5-7 lat.
 Tak prawdopodobnie właśnie będzie - sztuka ubogacania nie polega na tym, żeby zapłacic raz, ale żeby każda "inwestycja" wymagała napraw - najlepiej zaraz po upływie gwarancj. A ile będzie zleceń na konserwację tych drucianych kolumn i przeciekającego dachu - hoho!
Avatar
___K___ / 21 listopada 2022 r. o 17:11
Ktoś przyjął i podpisał się pod tą dokumentacją. A prawo budowlane jasno określa jakie warunki muszą spełniać takie budowle i jak umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Więc ktoś dał ciała...
Mundrołku za dychę - pod kątem osób niepełnosprawnych, to się windy buduje albo składane platformy przy zwykłych schodach. Próbowałeś kiedyś wjechać ruchomymi schodami po ruchomych schodach? No chyba, że to ma być coś w stylu taśmy transportowej, a nie schody.
Avatar
poker / 21 listopada 2022 r. o 17:00
Ktoś przyjął i podpisał się pod tą dokumentacją. A prawo budowlane jasno określa jakie warunki muszą spełniać takie budowle i jak umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Więc ktoś dał ciała...
Avatar
PISFAN / 21 listopada 2022 r. o 14:59
Sorry schody ruchome to są w galeriach handlowych na dworcach nie ma sensu ich instalować bo i po co skoro dworzec PKP nie ma i nikt nie narzeka to i PKS też nie musi mieć Miasto po prostu dba o naszą sprawność fizyczną
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:47
Budowa tego dworcowego bubla miała kosztować ok. 300.000.000 zł, a pewnie dobije do 500.000.000 zł. Żuk próbuje mieszkańcom wcisnąć kit, że stadion żużlowy to koszt "tylko" 200 mln. Prawda jest taka, że za ten stadion mieszkańcy zapłacą 500.000.000 zł albo więcej. Nie dajcie się oszukiwać mieszkańcy Lublina.
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:46
Dlaczego od razu nie zrobiono tych ruchomych schodów tylko mieszkańcy będą musieli ponosić kolejne koszty za przeróbki tego dworcowego bubla?
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:46
Podobna sytuacja jak z Aqua Lublin, gdzie jeszcze przed otwarciem było wiadomo, że źle wykonano wentylację, która musiała być potem przebudowana. Powstaje kolejny bubel w tym nieszczęsnym mieście. Jeszcze budowa nie zakończyła się, a już trzeba robić przebudowę. A może to działanie celowe i specjalnie tak zrobiono, żeby można było przytulić kolejny hajs w ramach robót dodatkowych?
Avatar
ratuszowa_sciema / 22 listopada 2022 r. o 07:45
Oczywiście nie ma odpowiedzialnego za to skandaliczne niedopatrzenie..... Ratuszowe trole nazywają to "pomyłką". Ta "pomyłka" będzie kosztowna więc może się zrzucą na nią?
Kosztowna? Widzę, że mamy na forum speca od budowy ruchomych schodów. To ile dokładnie to będzie kosztować? Albo chociaż mniej więcej? I skąd pewność, że nie ma odpowiedzialnego za niedopatrzenie? Wróżbita Maciej ci tak powiedział?
 Bierz się lepiej ratuszowy urzędniku za jakąś pożyteczną pracę, a nie siedzisz na forum DW i szczujesz.
 Bierz się lepiej ratuszowy urzędniku za jakąś pożyteczną pracę, a nie siedzisz na forum DW i szczujesz. rozwiń
Avatar
Koksu / 21 listopada 2022 r. o 18:12
Nie wiem jaki tam projekt ale jak można tego nie przewidzieć .... Sami uczeni mgr inż ... A ja od zawsze mówię im wyższe wykształcenie tym bardziej walnięty..... Nie wszyscy ale większość. A jest w tym projekcie jakąś winda , platforma dla osób niepełnosprawnych ??? Sygnalizatory do wezwania pomocy ewentualnie tej osobie ???
Avatar
Koksu / 21 listopada 2022 r. o 18:09
Nie no mgr inż nie przewidział tego ?? (Sarkazm)
Avatar
BillyShite / 21 listopada 2022 r. o 18:02
Pęknie ta płyta, dowiemy się o tym za 5-7 lat.
 Tak prawdopodobnie właśnie będzie - sztuka ubogacania nie polega na tym, żeby zapłacic raz, ale żeby każda "inwestycja" wymagała napraw - najlepiej zaraz po upływie gwarancj. A ile będzie zleceń na konserwację tych drucianych kolumn i przeciekającego dachu - hoho!
Avatar
___K___ / 21 listopada 2022 r. o 17:11
Ktoś przyjął i podpisał się pod tą dokumentacją. A prawo budowlane jasno określa jakie warunki muszą spełniać takie budowle i jak umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Więc ktoś dał ciała...
Mundrołku za dychę - pod kątem osób niepełnosprawnych, to się windy buduje albo składane platformy przy zwykłych schodach. Próbowałeś kiedyś wjechać ruchomymi schodami po ruchomych schodach? No chyba, że to ma być coś w stylu taśmy transportowej, a nie schody.
Avatar
poker / 21 listopada 2022 r. o 17:00
Ktoś przyjął i podpisał się pod tą dokumentacją. A prawo budowlane jasno określa jakie warunki muszą spełniać takie budowle i jak umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Więc ktoś dał ciała...
Avatar