Budowla XXI wieku z XVI-wiecznym sercem
Inwestycja, która już za parę miesięcy zostanie sfinalizowana, z pewnością zaskoczy tych, którzy spodziewali się ujrzeć odnowione oblicze starego amfiteatru. W jego miejscu stanęła zupełnie nowa budowla, której szczególną atrakcją będą wyeksponowane w samym jej centrum pozostałości tzw. domu pańskiego, wchodzącego w skład zespołu zamkowego sprzed 1540 roku.
- 18.03.2003 16:41

- Wiedzę o istnieniu tego dworu mieliśmy już w latach osiemdziesiątych, nie znana była jednak jego lokalizacja. Dopiero rozpoczęte prace budowlane przyczyniły się do odkrycia jego śladów pod konstrukcją amfiteatru, który powstał w latach 60-tych - mówi Janusz Maraśkiewicz, konserwator zabytków. Dodaje, iż przyczyn znikomej wiedzy, na temat dworu wybudowanego przez Hannę z Ilniczów Kiszczynę, należy upatrywać poniekąd w tym, że został on najprawdopodobniej rozebrany w XVII wieku, przez Radziwiłłów.
Obecnie, jak wyjaśnia J. Maraśkiewicz, zachowany fragment został w czasie prac wyniesiony nad poziom gruntu i zabezpieczony. Była propozycja aby osłonić go przeszkloną podłogą. Jednak z uwagi na koszty inwestycja taka nie znalazła poparcia.
Jak dowiedzieliśmy się od inwestora, obiekt będzie odsłonięty i dodatkowo podświetlony, co umożliwi jego zwiedzanie. Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu prezydenta miasta, informuje, że koszt budowy \"bialskiego serca” wyniósł 3 mln 400 tys. złotych. Firma DOMEX, która jest wykonawcą projektu, ma zakończyć prace do końca czerwca. Tegoroczne dni miasta świętować będzie można na nowym obiekcie.
Reklama













Komentarze