Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Po pierwsze, bezpieczeństwo
05.02.2019

Po pierwsze, bezpieczeństwo

Noworoczne postanowienia
11.01.2019

Noworoczne postanowienia

Zakupy bez granic
09.12.2018

Zakupy bez granic

Kolej na pasażera

Kolej na pasażera

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Polska, w dużej mierze dzięki wsparciu funduszy europejskich, zaczęła zmieniać się na lepsze. Udało nam się zbudować prawie 20 tysięcy kilometrów dróg, setki oczyszczalni ścieków, wyremontować szkoły, obiekty sportowe, zabytki. Z środków funduszy strukturalnych powoli, ale systematycznie wymieniany jest też tabor kolejowy i prowadzone są remonty na torach, a także rewitalizacja peronów i dworców. Szczególna mobilizacja widoczna była przy okazji Euro 2012 gdy w zbliżonym czasie zostało oddane do użytku kilka flagowych inwestycji, m.in. dworce w Wrocławiu czy Katowicach, po torach od dłuższego czasu pędzi też słynne Pendolino. Obecnie na koniec modernizacji czekają też pasażerowie linii Lublin-Warszawa,. Remonty przebiegają więc już swoim ustalonym torem.

Każdemu według jego zasług!

Każdemu według jego zasług!

Dzisiaj zacznę od szokującej informacji - czy wiecie Państwo, że od dwóch tygodni kobiety w Unii Europejskiej pracują za darmo? Taką informację podała niedawno Komisja Europejska. Zastanawiają się Państwo, jak to możliwe? Już spieszę zatem z wyjaśnieniem. Komisja Europejska odniosła się do danych przedstawionych przez Eurostat, czyli Europejski Urząd Statyczny, według których kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 16% mniej niż mężczyźni. A zatem, przekładając tę różnicę na skalę całego roku wychodzi, że po 26 października mężczyźni wciąż zarabiają pieniądze, podczas gdy kobiety pracują za darmo. Co prawda, patrząc na wyniki poszczególnych krajów, Polska wydaje się w tym aspekcie zieloną wyspą, gdyż luka płacowa wynosi u nas zaledwie 7 procent, nie powinniśmy jednak popadać w zbytni optymizm, gdyż badanie to nie bierze pod uwagę że w naszym kraju statystycznie więcej kobiet w ogóle nie podejmuje pracy.

Ekologia nasza powszednia

Ekologia nasza powszednia

Kiedyś to było jednak inaczej. Tzw. „ekolodzy” to była jakaś nieco egzotyczna, nieznana grupa zapaleńców, którzy przykuwali się do drzew, oblewali farbą kobiety ubrane w futra i żywili się najpewniej tylko tym, co samo spadło z drzew. Walczyli o jakieś odległe zwykłym zjadaczom chleba sprawy. No ale to było dawno temu i nieprawda. Dziś, chcąc nie chcąc, ekologiem (i to z dumą w głosie!) nazywa się już niemal każdy. Skąd ta zmiana?

Do you speak Unia?

Do you speak Unia?

W biblijnej wieży Babel różnorodność językowa nie kojarzy się dobrze - to właśnie fakt, że budowniczy przestali móc porozumiewać się ze sobą i zaczęli mówić różnymi językami sprawił, że ta monumentalna budowla nie została ukończona. Szczęśliwie, przyszło nam żyć we współczesności, a nie w czasach biblijnych i dziś już wielojęzyczności nikt nie kojarzy z karą, ale raczej z wartością i zaletą Unii Europejskiej. Wielojęzyczność jest bowiem naszym bogactwem i częścią tożsamości kulturowej, którą Europa chroni i do zachowania której przykłada szczególną wagę

7 lat minęło...jak jeden dzień

7 lat minęło...jak jeden dzień

O tym, że czas płynie nieubłagalnie szybko i lata mijają jak miesiące, a czasem i tygodnie, przekonał się zapewne każdy z nas. Sam nie raz przyłapałem się na tym, że wydawało mi się, że jeszcze niedawno np. szykowałem się do świąt Bożego Narodzenia, a tu już żona zaczyna piec wielkanocne baby i mazurki. Podobnie rzecz się ma na poziomie polityki. Bo czy nie pamiętają Państwo jakby to było wczoraj, gdy rząd PO-PSL, po wielomiesięcznych negocjacjach ogłosił ogromny sukces: 82 mld euro z unijnej polityki spójności na projekty inwestycyjne dla Polski. Tymczasem było to już niemal 5 lat temu! A że unijny budżet planowany jest w perspektywie siedmioletniej, w Brukseli praca wre już nad nowymi rozporządzeniami, które ustalą priorytety inwestycyjne i zasady wydatkowania na kolejne lata, 2021-2027

Europejskie jeden za wszystkich wszyscy za jednego!

Europejskie jeden za wszystkich wszyscy za jednego!

Skończyły się wakacje i powoli kończy się i lato. Chyba wszyscy byliśmy w tym roku zaskoczeni, a niekiedy nawet przytłoczeni łaskawością pogody. Wysokie temperatury i słońce towarzyszyły nam przez większość okresu wakacyjnego i nawet jeśli nie mogliśmy wyjechać nad morze, to fajnie było spędzić weekend chociażby nad Zalewem Zemborzyckim. Niestety, o ile taka pogoda sprzyja wypoczynkowi i kąpielom, to jednak ma też ona swoją ciemną stronę, a mianowicie suszę i związane z tym ogromne straty dla rolników i gwałtownie rosnące ryzyko pożarów. Niestety susza w tym roku dotknęła nas w szczególny sposób, ale na szczęście nie mieliśmy do czynienia z takim tragediami, jak pożary, między innymi w Grecji i Szwecji. Pożar, który dotknął greckie Mati pod koniec lipca, był według Centrum Badania Epidemii i Klęsk w Brukseli najbardziej zabójczym w Europie od 1900 roku!

Demokracja - podaj dalej

Demokracja - podaj dalej

Podobno najbardziej docenia się to, co ważne, wtedy, gdy się to utraci. Może właśnie dlatego my, Polacy, tak dobrze rozumiemy jak ważna jest demokracja, bo była nam już ona odbierana. Z wielkim trudem i wysiłkiem musieliśmy ją później odzyskiwać, by móc cieszyć się nią potem na nowo. Jednym z takich oręży walki o demokrację była oczywiście Solidarność. Wszyscy jesteśmy niezwykle z niej dumni, ale jednocześnie pamiętamy, jak, poza determinacją i bohaterstwem osób zaangażowanych w jej działalność, ważne i potrzebne było dodatkowe wsparcie działań na rzecz demokracji. Nie dziwi więc, że to właśnie z inicjatywy Polski, w czasie naszej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dokładnie 5 lat temu powołano do życia Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Można pokusić się o stwierdzenie, że ze strony Polski była to pewna forma realizacji zasady „podaj dalej”- ktoś kiedyś wspierał nas, więc teraz my możemy pomóc tym krajom sąsiedzkim u których demokracja bądź szwankuje, bądź też jest tylko pozornym konceptem.

Halo? Tu Unia

Halo? Tu Unia

Niemal dokładnie rok temu otwieraliśmy szampany świętując sukces Unii Europejskiej dla konsumentów, jakim było zniesienie znienawidzonego i często bolesnego roamingu. Mam nadzieję, że od tego czasu wielu z Państwa na własnej skórze doświadczyło tego realnego wpływu Unii na nasze życie, korzystając z telefonu bez martwienia się o wysokość rachunku podczas wakacji czy też pobytów służbowych za granicą.

Nie tylko Mundial

Nie tylko Mundial

Mundialowa gorączka raz na cztery lata opanowuje niemal cały świat a w tym roku, ze względu na awans do turnieju także Biało-Czerwonych, nie ominęła i Polski. Rodziny, grupy znajomych, koledzy i koleżanki z pracy - wszyscy jednoczymy się, by na 90 minut stać się kibicami. Na stadionach, w domach przed telewizorami, coraz częściej też w pubach czy specjalnych strefach. Przywdziewamy narodowe barwy, malujemy twarze, wywieszamy flagi - jest patriotycznie i radośnie. A przynajmniej tak było na początku, bo tego, jak skończyły się pierwsze dwa mecze, nikomu przypominać nie trzeba. Poczucie wspólnoty i entuzjazm szybko prysły.

Solidarność w praktyce

Solidarność w praktyce

Chyba każdy z nas najbardziej lubi tak zwany święty spokój, gdy nasze życie płynie harmonijnie i bez większych problemów. Jak słusznie jednak powiedział wiele lat temu Heraklit z Efezu, jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana i często nie mamy innego wyjścia jak dostosować się do nowej rzeczywistości. Niestety, niekiedy do stawienia czoła trudnej zmianie zmusza nas natura, coraz częściej poprzez różnego rodzaju klęski żywiołowe. I właśnie wtedy potrzebujemy, tak po ludzku, pomocy.Unia Europejska oferuje taką pomoc w potrzebie, a narzędziem do tego jest powstały 16 lat temu Europejski Fundusz Solidarności. Cóż to takiego? Fundusz utworzono w celu reagowania na poważne klęski żywiołowe i zapewnienia wsparcia finansowego mieszkańcom Unii, którzy padli ich ofiarą. Od czasu jego utworzenia przekazano już blisko 4 miliardy euro na pomóc ofiarom powodzi, pożarów, trzęsień ziemi czy suszy. Do tej pory Polska wsparcie w ramach Funduszu otrzymała jeden raz dla ofiar powodzi, które nawiedziły nasz kraj w 2010 roku. W tym tygodniu po raz drugi Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek o pomoc dla Polski, tym razem dla mieszkańców województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego, którzy ucierpieli w wyniku nawałnic, jakie nawiedziły te regiony w połowie sierpnia zeszłego roku. Regiony te otrzymają 12,2 miliona euro przeznaczone m.in na remont uszkodzonej infrastruktury, między innymi sieci energetycznej i wodociągowej oraz kanalizacji, jak również na pokrycie części wydatków związanych z zniszczonych lasów. Bardzo cieszę się, że pieniądze te, po zatwierdzeniu przez Parlament i Radę, co jest już raczej formalnością, trafią do najbardziej potrzebujących i pomogą w poradzeniu sobie ze strasznymi skutkami nawałnicy. Mam też nadzieję, że nasz rząd, który początkowo nie zamierzał składać do Komisji Europejskiej wniosku o uruchomienie Funduszu wyciągnie z tego lekcję, by nigdy nie poddawać się bez podjęcia walki. Na zakończenie chciałbym też podkreślić, że poza tą solidarnością na forum europejskim, możemy pochwalić się świetnie rozwiniętym poczuciem wspólnoty i potrzeby pomagania innym na szczeblu lokalnym i regionalnym. W przypadku tragicznej w skutkach zeszłorocznej nawałnicy, nasz lubelski samorząd przekazał 150 tys złotych na pomoc trzem gminom, które ucierpiały w jej wyniku. Pieniądze te są oczywiście mniejsze, niż te przekazane przez Komisję Europejską, ale za to trafiły do potrzebujących już kilkanaście dni po kataklizmie. I myślę, że szybkość reakcji to cecha, której Europa może się w tym przypadku od nas uczyć.

Kontrowersyjne 6 procent

Kontrowersyjne 6 procent

Unia Europejska krytykowana jest co rusz za szereg różnych kwestii, niezmiennie jednak najczęstsze ataki eurosceptyków przypadają na jeden główny obszar – unijną administrację. Dużo mówi się o tym, że unijny korpus urzędniczy jest nadmiernie rozbuchany i pochłania zdecydowanie za dużo pieniędzy podatników. W powszechnej opinii więc składa się on z masy bliżej nieokreślonych osób, zajmujących się niczym więcej jak “przerzucaniem papierów” i chodzeniem na drogie lunche w unijnej stolicy, Brukseli. Jako że obraz ten ma tyle wspólnego z prawdą co inny unijny mit, o zapędach Wspólnoty do prostowania bananów, myślę, że warto się z nim w końcu rozprawić

Gdy Twój samochód troszczy się o Ciebie

Gdy Twój samochód troszczy się o Ciebie

Łatwo możemy sobie wyobrazić kierowcę, który samotnie jedzie samochodem po mało uczęszczanej, wiejskiej drodze. W pewnym momencie przed maskę wyskakuje dzik, zaś kierowca, chcąc uniknąć zderzenia gwałtownie skręca w prawo uderzając w drzewo. Jest nieprzytomny, potrzebuje pomocy i dla uratowania jego życia liczy się każda minuta. Tymczasem pomoc nie nadejdzie do momentu, gdy tą samą drogą nie przejedzie inny kierowca, który wezwie pogotowie. Niestety, takie sytuacje zdarzają się na europejskich drogach regularnie - co roku w wypadkach samochodowych umiera ok 25 tysięcy Europejczyków, zaś do 55% z nich dochodzi na terenach wiejskich, gdzie potrzeba więcej czasu na dotarcie z pomocą na miejsce. Szybkość reakcji i udzielenia pomocy jest często kluczowa dla uratowania życia, dlatego też, dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej, od zeszłego miesiąca każdy nowy samochód osobowy i lekki pojazd dostawczy sprzedawany w UE musi być wyposażony w system eCall.

Zaszczepić zdrowy rozsądek

Zaszczepić zdrowy rozsądek

O tym, że liczba szczepień z roku na rok systematycznie spada, słyszy się w mediach od jakiegoś czasu. Tzw. antyszczepionkowcy nie ustają w swych wysiłkach promowania nieszczepienia dzieci i aktywnie wspierają rodziców w unikaniu obowiązku szczepienia. Niestety, są w tym diablo skuteczni. Co ciekawe, nie jest to tylko specyfika naszego kraju, gdyż podobne niebezpieczne tendencje widoczne są też w całej Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

Ile wolnego wyboru w mediach społecznościowych?

Ile wolnego wyboru w mediach społecznościowych?

No i stało się. Szef Facebooka i 10. najbardziej wpływowa osoba na świecie wg. magazynu Forbes, Mark Zuckerberg, został wezwany na dywanik przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajaniego. Powód? Afera związana z udostępnieniem przez Facebooka danych osobowych ponad 50 milionów amerykańskich użytkowników firmie Cambridge Analytica, która następnie wykorzystała te dane w celu wpływania na decyzje wyborcze Amerykanów podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Przewodniczący Tajani domaga się, by Mark Zuckerberg wyjaśnił, czy także dane osobowe Europejczyków również nie są wykorzystywane do „manipulowania demokracją”.

Coraz bliżej Brexitu

Coraz bliżej Brexitu

Referendum, podczas którego obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Trzeba było jednak dziewięciu kolejnych miesięcy, żeby premier Wielkiej Brytanii Teresa May uruchomiła, poprzez wysłanie oficjalnego listu do przewodniczącego Unii Europejskiej Donalda Tuska, oficjalną procedurę wyjścia jej kraju ze Wspólnoty. Zgodnie z Traktatami, na ustalenie warunków tego rozwodu strony mają dwa lata.

W poszukiwaniu straconego czasu czyli zostawmy zegary w spokoju

W poszukiwaniu straconego czasu czyli zostawmy zegary w spokoju

Gdybym miał sporządzić listę urządzeń, bez których nie potrafiłbym się obejść, to na wyjątkowo wysokiej pozycji byłby... budzik. Pewnie zaraz obok ekspresu do kawy:). Budzika używam bowiem 7 dni w tygodniu, często nastawiając go na godziny uważane za bardziej nocne niż poranne. Dlatego też nigdy nie przepadałem za zmienianiem czasu, kiedy ta cenna godzina snu była mi poniekąd wykradana. Tyle w odniesieniu do mojego prywatnego „mikrokosmosu". Nasze społeczeństwo składa się jednak z milionów takich mikrokosmosów i na nie wszystkie zmiana czasu ma taki sam wpływ: zaburza nasz zegar biologiczny.

Elektryzujące wieści z Unii

Elektryzujące wieści z Unii

Premier Mateusz Morawiecki obiecał niedawno Polakom, że już niedługo, bo do 2025 roku, na ulicach polskich miast pojawi się całkiem pokaźna, milionowa flota aut elektrycznych. Rzecz jasna, słysząc tą szumną zapowiedź opinia publiczna i eksperci od razu podzielili się niemal równo po połowie na ogromnych entuzjastów pomysłu i, mówiąc delikatnie, sceptyków. Ci drudzy wskazywali, że w zeszłym roku w Polsce sprzedano zaledwie 439 samochodów elektrycznych (oraz niecałe 600 hybryd z wtyczką elektryczną). Dla porównania - aut spalinowych w tym samym czasie zarejestrowano aż 482 tysiące. Czy oznacza to, że pomysł premiera możemy włożyć między bajki?

I żyli długo i szczęśliwie. A co jeśli nie...?

I żyli długo i szczęśliwie. A co jeśli nie...?

Większość ludzi, jeśli nie każdy, w momencie wypowiadania sakramentalnego „tak” ma wizję idyllicznego życia we dwoje aż do spokojnej, wspólnej starości. I wspaniale, jeśli tak właśnie się dzieje. Niestety, rzeczywistość nierzadko okazuje się zbyt szara i statystycznie na prawie dwa związki małżeńskie przypada jeden rozwód. Niewątpliwie ten ostatni nie bez przyczyny określany jest przez psychologów jako druga najbardziej stresogenna sytuacja życiowa. Jeszcze trudniej przebiega on, gdy małżonkowie są różnych narodowości, czyli w efekcie podlegają dwóm różnym systemom sądowniczym oraz posiadają dzieci.

Plastik nie taki bardzo fantastik

Plastik nie taki bardzo fantastik

25 milionów ton. Tyle plastiku w postaci torebek, opakowań, sprzętów czy nawet mikrodrobin w kosmetykach produkuje się w Europie w ciągu zaledwie roku! Tylko 30% z tej prawdziwej „plastikowej hałdy” odpadów udaje się odzyskać w postaci recyklingu, co oznacza, że pozostałe dwie trzecie, czyli ponad 15 ton, jest albo spalane, albo po prostu wyrzucane. To sprawia, że jesteśmy otoczeni plastikiem ze wszystkich stron i szkodliwe tworzywa przedostają się do wody, żywności, a nawet do naszego organizmu.

Podróż za jeden uśmiech

Podróż za jeden uśmiech

Czy pamiętacie Państwo jak ponad roku temu informowałem o inicjatywie bezpłatnego biletu kolejowego w prezencie dla Europejczyków, którzy ukończą 18. rok życia? Trzymałem wtedy kciuki za instytucje unijne, by ten fantastyczny projekt doczekał swojej realizacji. I okazuje się, że moje kciuki mają magiczną moc sprawczą, bo oto już jest! Już w tym roku dwadzieścia tysięcy młodych Europejczyków otrzyma od Unii Europejskiej prezent na swoje osiemnaste urodziny.

Moc energii z polskich pól

Moc energii z polskich pól

Unia Europejska stawia na energię odnawialną. To między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy i fale morskie czy geotermia. Wykorzystując ich potencjał Unia chce nie tylko stać się bardziej ekologiczna, ale też zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od importu energii z innych krajów, co kosztuje niemal 1 miliard euro każdego dnia! W Polsce jednak entuzjazm związany z przejściem na odnawialne źródła energii spotyka się często z oporem. I nie można się temu dziwić, bo nie każde rozwiązanie sprawdza się równie dobrze pod każdą szerokością geograficzną, nie każdy kraj też na równi obfituje w te zasoby.

Zakupy w globalnej wiosce

Zakupy w globalnej wiosce

Wraz z rozwojem nowych technologii świat zmienia się w tzw. „globalną wioskę”, w której istnieje coraz mniej ograniczeń w komunikacji. Można też powiedzieć, że taką lokalną „europejską wioskę” promuje również Unia Europejska. Od początku istnienia forsuje ona usuwanie barier między krajami, które mają ułatwić obywatelom przemieszczanie się, komunikowanie i korzystanie ze wspólnego rynku na równych zasadach. Udało się już znieść kontrole graniczne, zapewnić równe dla wszystkich pasażerów prawa w ruchu lotniczym, zlikwidowano roaming, byśmy mogli swobodnie rozmawiać będąc za granicą. Ostatnio Unia otworzyła kolejny front walki o równy dostęp do usług. Tym razem chodzi o nieco groźnie brzmiące geoblokowanie.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.