

Unia Europejska stawia na energię odnawialną. To między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy i fale morskie czy geotermia. Wykorzystując ich potencjał Unia chce nie tylko stać się bardziej ekologiczna, ale też zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od importu energii z innych krajów, co kosztuje niemal 1 miliard euro każdego dnia! W Polsce jednak entuzjazm związany z przejściem na odnawialne źródła energii spotyka się często z oporem. I nie można się temu dziwić, bo nie każde rozwiązanie sprawdza się równie dobrze pod każdą szerokością geograficzną, nie każdy kraj też na równi obfituje w te zasoby.

Polacy to jednak nie gęsi i też swoją energię odnawialną mają. To biopaliwa, czyli paliwa wytwarzane z surowców żywnościowych, przede wszystkim zbóż, olejów roślinnych i buraków. W 2001 roku Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do rozwoju sektora paliw alternatywnych i od razu ustanowiła w tym zakresie mierzalny cel: 7% udziału biopaliw w transporcie do 2010 roku i przynajmniej 10% do 2020. Ponieważ jesteśmy krajem z bogatymi zasobami rolniczymi, zabraliśmy się do zadanej nam przez Unię pracy domowej z entuzjazmem i trzeba przyznać, że zostaliśmy tutaj jednym z prymusów, gdyż ocenia się, że obecnie około 6,7% paliw wykorzystywanych w transporcie to biopaliwa tzw. I generacji.
I byłby to jedynie powód do dumy i entuzjazmu, gdyby nie fakt, że Komisja zaczęła się rakiem z pierwotnych założeń wycofywać. Już w 2013 roku zaproponowała, by ograniczyć wykorzystanie biopaliw do 5,5%. Ostatecznie wraz z przeciwnikami i entuzjastami biopaliw udało się uzyskać kompromis, który wprowadzał limit 7%, co było dla naszych rodzimych producentów satysfakcjonujące. Niestety, ostatnio pojawiła się nowa propozycja Komisji, która przewiduje stopniowe ograniczenia udziału biopaliw pierwszej generacji do 3,8% w 2030 roku. To kontrowersyjna propozycja, bo producenci ponieśli znaczne koszty, inwestując w technologie potrzebne do produkcji biopaliw na poziomie uzgodnionych 10%, które nie zwrócą się, jeśli produkcję trzeba będzie ograniczyć. Sektor biopaliw wykreował nowoczesną i opłacalną gałąź w rolnictwie, dającą dobrze płatne zatrudnienie. Dlatego też Polskie Stronnictwo Ludowe w ramach grupy EPL w Parlamencie Europejskim od początku stanowczo sprzeciwia się proponowanym przez Komisję rozwiązaniom. Wspólnie będziemy walczyć, by Komisja stosowała się do przyjętych wcześniej reguł gry- jest to bowiem ważne zarówno dla naszego środowiska naturalnego jak i bezpieczeństwa energetycznego.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat
Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji
Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą
Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi
W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard
Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie
W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty
Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?
Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej
Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie
Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów
Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc
Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie
Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku