Unia Europejska stawia na energię odnawialną. To między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy i fale morskie czy geotermia. Wykorzystując ich potencjał Unia chce nie tylko stać się bardziej ekologiczna, ale też zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od importu energii z innych krajów, co kosztuje niemal 1 miliard euro każdego dnia! W Polsce jednak entuzjazm związany z przejściem na odnawialne źródła energii spotyka się często z oporem. I nie można się temu dziwić, bo nie każde rozwiązanie sprawdza się równie dobrze pod każdą szerokością geograficzną, nie każdy kraj też na równi obfituje w te zasoby.
Polacy to jednak nie gęsi i też swoją energię odnawialną mają. To biopaliwa, czyli paliwa wytwarzane z surowców żywnościowych, przede wszystkim zbóż, olejów roślinnych i buraków. W 2001 roku Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do rozwoju sektora paliw alternatywnych i od razu ustanowiła w tym zakresie mierzalny cel: 7% udziału biopaliw w transporcie do 2010 roku i przynajmniej 10% do 2020. Ponieważ jesteśmy krajem z bogatymi zasobami rolniczymi, zabraliśmy się do zadanej nam przez Unię pracy domowej z entuzjazmem i trzeba przyznać, że zostaliśmy tutaj jednym z prymusów, gdyż ocenia się, że obecnie około 6,7% paliw wykorzystywanych w transporcie to biopaliwa tzw. I generacji.
I byłby to jedynie powód do dumy i entuzjazmu, gdyby nie fakt, że Komisja zaczęła się rakiem z pierwotnych założeń wycofywać. Już w 2013 roku zaproponowała, by ograniczyć wykorzystanie biopaliw do 5,5%. Ostatecznie wraz z przeciwnikami i entuzjastami biopaliw udało się uzyskać kompromis, który wprowadzał limit 7%, co było dla naszych rodzimych producentów satysfakcjonujące. Niestety, ostatnio pojawiła się nowa propozycja Komisji, która przewiduje stopniowe ograniczenia udziału biopaliw pierwszej generacji do 3,8% w 2030 roku. To kontrowersyjna propozycja, bo producenci ponieśli znaczne koszty, inwestując w technologie potrzebne do produkcji biopaliw na poziomie uzgodnionych 10%, które nie zwrócą się, jeśli produkcję trzeba będzie ograniczyć. Sektor biopaliw wykreował nowoczesną i opłacalną gałąź w rolnictwie, dającą dobrze płatne zatrudnienie. Dlatego też Polskie Stronnictwo Ludowe w ramach grupy EPL w Parlamencie Europejskim od początku stanowczo sprzeciwia się proponowanym przez Komisję rozwiązaniom. Wspólnie będziemy walczyć, by Komisja stosowała się do przyjętych wcześniej reguł gry- jest to bowiem ważne zarówno dla naszego środowiska naturalnego jak i bezpieczeństwa energetycznego.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć
W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.
Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.
Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.
Mikołajkowy półmetek
W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.
Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?
Kioski Ruchu: to już koniec
Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.
Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja
Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.
ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale
Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.
Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
Mikołajki w Helium
Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!
Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery
Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.
Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka
Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.
Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.
The Analogs w Zgrzycie
Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.
Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku