

Wraz z rozwojem nowych technologii świat zmienia się w tzw. „globalną wioskę”, w której istnieje coraz mniej ograniczeń w komunikacji. Można też powiedzieć, że taką lokalną „europejską wioskę” promuje również Unia Europejska. Od początku istnienia forsuje ona usuwanie barier między krajami, które mają ułatwić obywatelom przemieszczanie się, komunikowanie i korzystanie ze wspólnego rynku na równych zasadach. Udało się już znieść kontrole graniczne, zapewnić równe dla wszystkich pasażerów prawa w ruchu lotniczym, zlikwidowano roaming, byśmy mogli swobodnie rozmawiać będąc za granicą. Ostatnio Unia otworzyła kolejny front walki o równy dostęp do usług. Tym razem chodzi o nieco groźnie brzmiące geoblokowanie.

Geoblokowanie to problem, który dotyka szerokiej gamy usług. Na razie Komisja, Parlament Europejski i Rada zajęły się blokowaniem geograficznym, które uniemożliwia klientom zakupy za pośrednictwem stron internetowych w innym kraju Unii. Problem wcale nie jest marginalny, gdyż wartość sprzedaży internetowej z roku na rok rośnie w tempie wręcz lawinowym (w 2016 wartość transakcji przekroczyła 500 mld euro!) - coraz więcej klientów ceni sobie wygodę zakupów robionych w domowym zaciszu, bez pośpiechu i unikając sklepowych tłumów czy kolejek. Biorąc pod uwagę decyzje podjęte ostatnio przez polski parlament ograniczające handel stacjonarny, można spodziewać się, że także w Polsce zainteresowanie zakupami online wzrośnie. A skoro żyjemy w „globalnej wiosce” i Internet (przynajmniej teoretycznie), nie ma żadnych granic, sytuacja, w której klienci nie mogą kupić produktu na zagranicznej stronie albo są automatycznie przekierowani na strony lokalne (gdzie towary sprzedawane są nierzadko drożej) jest nie do zaakceptowania. Badania wykazały, że przynajmniej raz na takie problemy natknęło się ponad 30% konsumentów robiących zakupy online. Duża część geoblokowania przypadała na elektronikę i AGD, czyli stosunkowo drogie sprzęty, przy zakupie których nawet 3-5% różnica w cenie to duża oszczędność.
Po półtora roku wytężonej pracy instytucje unijne osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie tego, jak rozwiązać ten problem. Co ma się zmienić? Przede wszystkim nie ma być już możliwe automatyczne przekierowanie na stronę internetową sprzedającego w innym kraju bez świadomej zgody klienta. Dzięki temu każdy będzie mógł sam sprawdzić ceny i oferty w różnych sklepach i krajach, by wybrać tą najkorzystniejszą. Oznacza to, że uzyskamy dostęp do towarów po bardziej przystępnych cenach.
Przepisy nie wejdą w życie przed nowym rokiem, więc w tym roku zakupy przedświąteczne trzeba będzie zrobić jeszcze w sklepach stacjonarnych lub na krajowych stronach internetowych. W przyszłym roku jednak otworzy się przed nami większy wachlarz możliwości (i potencjalnych oszczędności).
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat
Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji
Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą
Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi
W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard
Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie
W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty
Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?
Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej
Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie
Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów
Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc
Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie
Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku