Wraz z rozwojem nowych technologii świat zmienia się w tzw. „globalną wioskę”, w której istnieje coraz mniej ograniczeń w komunikacji. Można też powiedzieć, że taką lokalną „europejską wioskę” promuje również Unia Europejska. Od początku istnienia forsuje ona usuwanie barier między krajami, które mają ułatwić obywatelom przemieszczanie się, komunikowanie i korzystanie ze wspólnego rynku na równych zasadach. Udało się już znieść kontrole graniczne, zapewnić równe dla wszystkich pasażerów prawa w ruchu lotniczym, zlikwidowano roaming, byśmy mogli swobodnie rozmawiać będąc za granicą. Ostatnio Unia otworzyła kolejny front walki o równy dostęp do usług. Tym razem chodzi o nieco groźnie brzmiące geoblokowanie.
Geoblokowanie to problem, który dotyka szerokiej gamy usług. Na razie Komisja, Parlament Europejski i Rada zajęły się blokowaniem geograficznym, które uniemożliwia klientom zakupy za pośrednictwem stron internetowych w innym kraju Unii. Problem wcale nie jest marginalny, gdyż wartość sprzedaży internetowej z roku na rok rośnie w tempie wręcz lawinowym (w 2016 wartość transakcji przekroczyła 500 mld euro!) - coraz więcej klientów ceni sobie wygodę zakupów robionych w domowym zaciszu, bez pośpiechu i unikając sklepowych tłumów czy kolejek. Biorąc pod uwagę decyzje podjęte ostatnio przez polski parlament ograniczające handel stacjonarny, można spodziewać się, że także w Polsce zainteresowanie zakupami online wzrośnie. A skoro żyjemy w „globalnej wiosce” i Internet (przynajmniej teoretycznie), nie ma żadnych granic, sytuacja, w której klienci nie mogą kupić produktu na zagranicznej stronie albo są automatycznie przekierowani na strony lokalne (gdzie towary sprzedawane są nierzadko drożej) jest nie do zaakceptowania. Badania wykazały, że przynajmniej raz na takie problemy natknęło się ponad 30% konsumentów robiących zakupy online. Duża część geoblokowania przypadała na elektronikę i AGD, czyli stosunkowo drogie sprzęty, przy zakupie których nawet 3-5% różnica w cenie to duża oszczędność.
Po półtora roku wytężonej pracy instytucje unijne osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie tego, jak rozwiązać ten problem. Co ma się zmienić? Przede wszystkim nie ma być już możliwe automatyczne przekierowanie na stronę internetową sprzedającego w innym kraju bez świadomej zgody klienta. Dzięki temu każdy będzie mógł sam sprawdzić ceny i oferty w różnych sklepach i krajach, by wybrać tą najkorzystniejszą. Oznacza to, że uzyskamy dostęp do towarów po bardziej przystępnych cenach.
Przepisy nie wejdą w życie przed nowym rokiem, więc w tym roku zakupy przedświąteczne trzeba będzie zrobić jeszcze w sklepach stacjonarnych lub na krajowych stronach internetowych. W przyszłym roku jednak otworzy się przed nami większy wachlarz możliwości (i potencjalnych oszczędności).
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie
Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn
Ukradła byłemu sporo gotówki
57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.
Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.
Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie
Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.
Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę
Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.
Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim
Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.
Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?
Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.
Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu
Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.
Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury
Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.
Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?
W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.
Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!
Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty
Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.
Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja
42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.
Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach
To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.
Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin
Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku