

Premier Mateusz Morawiecki obiecał niedawno Polakom, że już niedługo, bo do 2025 roku, na ulicach polskich miast pojawi się całkiem pokaźna, milionowa flota aut elektrycznych. Rzecz jasna, słysząc tą szumną zapowiedź opinia publiczna i eksperci od razu podzielili się niemal równo po połowie na ogromnych entuzjastów pomysłu i, mówiąc delikatnie, sceptyków. Ci drudzy wskazywali, że w zeszłym roku w Polsce sprzedano zaledwie 439 samochodów elektrycznych (oraz niecałe 600 hybryd z wtyczką elektryczną). Dla porównania - aut spalinowych w tym samym czasie zarejestrowano aż 482 tysiące. Czy oznacza to, że pomysł premiera możemy włożyć między bajki?

Na pewno na wstępie szczerze musimy sobie powiedzieć, że okrągły milion raczej nie będzie możliwy w tak krótkim czasie do osiągnięcia, niespodziewanie jednak w sukurs naszemu rządowi przyszła tak nielubiana przez niego Unia Europejska, która w listopadzie wyszła z propozycją dyrektywy na temat czystej ekologicznie mobilności.
Komunikat Komisji, przedstawiony w listopadzie zeszłego roku, jest z jednej strony odpowiedzią na zobowiązanie do przejścia na nowoczesną gospodarkę niskoemisyjną, z drugiej ma wymiar gospodarczy. Europejski przemysł motoryzacyjny znajduje się bowiem mocno w tyle za rynkiem amerykańskim i azjatyckim, jeśli chodzi o produkcję samochodów elektrycznych. Na całym naszym kontynencie produkuje się jedynie 6 takich typów, podczas gdy w Azji jest ich już około 600! W pakiecie Komisji Europejskiej znalazły się wobec tego między innymi zachęty do produkcji samochodów bezemisyjnych, a także zapowiedź ich łatwiejszego wprowadzania na rynek, wspierania spójnej infrastruktury ładowania i produkcji wysokiej jakości baterii. Ważnym postulatem jest także wspieranie elektrycznych pojazdów w komunikacji publicznej.
Czyli, przy wsparciu Unii Europejskiej, już wkrótce przesiądziemy się w Polsce masowo do „elektryków”? Na takie stwierdzenie jest zdecydowanie za wcześnie, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Propozycja Komisji dopiero rozpoczyna procedurę ustawodawczą i za chwilę trafi do Parlamentu Europejskiego, a potem do Rady Europejskiej. Kierunek zmian wytyczony przez dyrektywę jest na pewno dobry, ale wiele zależy też od tego, jak poszczególne kwestie zostaną rozwiązane w ustawodawstwach krajowych. Po tylu szumnych zapowiedziach premiera Morawieckiego można żywić uzasadnione nadzieje, że wkrótce znajdziemy się w czołówce UE, jeśli chodzi o innowacyjne regulacje prawne. Bo póki co przed szereg wychodzą jak zwykle tylko nasi rodzimi producenci, tak jak wiodąca firma z Lublina, czyli URSUS, który już wprowadza nowatorskie rozwiązania w zakresie pojazdów bezemisyjnych i ma kolejne ambitne plany. Pozostaje czekać, aż także rząd przejdzie od obietnic i chwalenia się do wsparcia tej nowej elektrycznej rewolucji i naszych przedsiębiorców. Unia w tym chętnie pomoże.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat
Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji
Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą
Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi
W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard
Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie
W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty
Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?
Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej
Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie
Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów
Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc
Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie
Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku