Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Śledzenie nowinek motoryzacyjnych ma wielu swoich fanów, i to nie tylko, jak kiedyś się uważało, wśród panów, ale także wśród pań. Widać to wyraźnie na tłumnie odwiedzanych wydarzeniach, takich jak np. targi Motosession czy na stadionie Motoru Lublin.
Największych zwolenników czterech kółek elektryzują przede wszystkim nowe technologie. Światowe koncerny pracują nad wielkimi projektami, dyskusje są zdominowane przez coraz to nowsze wieści o postępie w pracach nad samochodami autonomicznymi, czyli takich, które będą jeździły bez kierowcy oraz o tzw. „elektrykach”, czyli autach na prąd. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że zanim te technologie trafią pod nasze polskie strzechy i zdominują masową produkcję, mienie jeszcze parę dobrych lat, jeśli nie dekad.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co więc nas czeka w międzyczasie? Zamiast bujać w obłokach Unia Europejska ma konkretny plan: w pierwszej kolejności stawiamy na bezpieczeństwo. W Parlamencie Europejskim toczą się właśnie prace nad rozporządzeniem, które ma w istotny sposób wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pojazdów i ochronę uczestników ruchu drogowego. Kierunek jest jak najbardziej słuszny, gdyż niestety, nasze drogi wciąż zbierają śmiertelne żniwo: w 2017 roku w całej Unii Europejskiej w wypadkach samochodowych zginęło ponad 25 tysięcy osób, a 135 tysięcy odniosło poważne obrażenia. W sprawozdaniu, które w komisji rynku wewnętrznego przygotowała moja klubowa koleżanka, posłanka Róża Thun, Parlament Europejski proponuje więc szereg rozwiązań, które miałyby być obowiązkowo umieszczanie w wyposażeniu standardowym auta. Mowa między innymi o takich nowinkach, jak system monitorowania senności i uwagi kierowcy, system wykrywania i ostrzegania przed osobami, które znajdują się w pobliżu bądź na trasie pojazdu (piesi, rowerzyści), inteligentne dostosowanie prędkości czy montaż tzw. „czarnych skrzynek”, wzorowanych na tych samolotowych, które rejestrowałyby dane o zdarzeniach drogowych i wypadkach. Znawcy tematu zapewne zwrócą uwagę, że większość z tych rozwiązań to technologie już dostępne na rynku. To prawda, w tej sprawie jesteśmy pragmatyczni - to rozwiązania, które zostały przetestowane i już się sprawdziły, wciąż jednak nie są standardem. Parlament chce to zmienić i udowadnia, że tego typu dostosowania mogłyby zostać wprowadzone przez koncerny motoryzacyjne bez znacznych dodatkowych kosztów.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przepisy w tej sprawie uda się uchwalić jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jednak, tak jak wiadomo już że nawet w samochodach autonomicznych za kierownicą będzie musiał siedzieć kierowca, który w sytuacji kryzysowej przejmie kontrolę nad pojazdem, tak żadne systemy zabezpieczające nie zwolnią nas z myślenia, uwagi i ostrożności na drogach. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy warunki są szczególnie trudne.  

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.