

W biblijnej wieży Babel różnorodność językowa nie kojarzy się dobrze - to właśnie fakt, że budowniczy przestali móc porozumiewać się ze sobą i zaczęli mówić różnymi językami sprawił, że ta monumentalna budowla nie została ukończona. Szczęśliwie, przyszło nam żyć we współczesności, a nie w czasach biblijnych i dziś już wielojęzyczności nikt nie kojarzy z karą, ale raczej z wartością i zaletą Unii Europejskiej. Wielojęzyczność jest bowiem naszym bogactwem i częścią tożsamości kulturowej, którą Europa chroni i do zachowania której przykłada szczególną wagę

A jest się czym pochwalić, bo w Unii posługujemy się aż 24 językami oficjalnymi. I jest to tylko wierzchołek góry lodowej, bo obok tych oficjalnych są też języki regionalne i tych jest w Unii aż 60! Aby jednak to bogactwo nie stanowiło dla nas bariery ważne jest, aby Europejczycy rozwijali swoje kompetencje językowe i uczyli się języków obcych. Na szczęście coraz więcej młodych osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest uczenie się języków obcych. Obecnie już prawie co drugi 15-latek posługuje się jakimś językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Unia ma jednak znacznie ambitniejsze plany i zgodnie z ustanowionym w 2002 roku „celem Barcelońskim” każdy obywatel UE powinien władać przynajmniej dwoma językami obcymi. Wielojęzyczność doczekała się też w unijnym kalendarzu swojego święta - Europejski Dzień Języków obchodziliśmy nieco ponad dwa tygodnie temu - 26 września.
A skoro już o językach mowa, być może część z Państwa zastanawia się, jak radzimy sobie z tą wielojęzycznością w Parlamencie Europejskim? Pracujący tu posłowie mówią wszak 24 językami oficjalnymi Unii, a zgodnie z zasadą poszanowania tożsamości językowej mają prawo wypowiadać się i pisać dokumenty oficjalne w swoim języku ojczystym. Jak zatem możliwe jest porozumiewanie się w tej instytucjonalnej wieży Babel podczas oficjalnych debat i posiedzeń? Z pomocą przychodzą zatrudnieni w Parlamencie tłumacze. Jednak i przed nimi stoi nadludzkie zadanie, gdyż możliwych kombinacji językowych przy takiej liczbie języków jest ponad 500! Rozwiązaniem okazuje się jednak tak zwane tłumaczenie „via język”, czyli: wypowiedź mówiącego po polsku posła, polscy tłumacze przekładają najpierw na angielski, a następnie z angielskiego tłumacze np. fińscy przekładają ją moim kolegom z Finlandii na ich ojczysty język. Takie „kaskadowe” tłumaczenie świetnie widoczne jest w sytuacji gdy, dajmy na to polski poseł opowiada dowcip: najpierw śmieją się Polacy, następnie posłowie anglojęzyczni i na koniec wszyscy pozostali. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze możemy liczyć na pomoc tłumaczy - najważniejsze kwestie rozstrzygają się bowiem często w rozmowach kuluarowych, gdzie znajomość przynajmniej języka angielskiego jest niezbędna.
Unia Europejska daje nam niezwykłe możliwości rozwoju - możemy podróżować, uczyć się, pracować i mieszkać w każdym wybranym przez siebie kraju unijnym. Chciałoby się wręcz rzecz „sky is the limit”, ale niestety czasami ogranicza nas swoboda komunikacji w obcym języku. Dlatego zachęcam z całego serca - uczmy się języków obcych!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania
Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski
Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie
Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej
Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie
Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi
Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych
Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy
Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław
W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy
Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi
Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"
O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku