Podobno najbardziej docenia się to, co ważne, wtedy, gdy się to utraci. Może właśnie dlatego my, Polacy, tak dobrze rozumiemy jak ważna jest demokracja, bo była nam już ona odbierana. Z wielkim trudem i wysiłkiem musieliśmy ją później odzyskiwać, by móc cieszyć się nią potem na nowo. Jednym z takich oręży walki o demokrację była oczywiście Solidarność. Wszyscy jesteśmy niezwykle z niej dumni, ale jednocześnie pamiętamy, jak, poza determinacją i bohaterstwem osób zaangażowanych w jej działalność, ważne i potrzebne było dodatkowe wsparcie działań na rzecz demokracji. Nie dziwi więc, że to właśnie z inicjatywy Polski, w czasie naszej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dokładnie 5 lat temu powołano do życia Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Można pokusić się o stwierdzenie, że ze strony Polski była to pewna forma realizacji zasady „podaj dalej”- ktoś kiedyś wspierał nas, więc teraz my możemy pomóc tym krajom sąsiedzkim u których demokracja bądź szwankuje, bądź też jest tylko pozornym konceptem.
Nie ulega wątpliwości, że aby wspierać ruchy demokratyczne, należy działać szybko i sprawnie, nie ma czasu na zawiłe procedury i niepotrzebną biurokrację. W ciągu pięciu lat swojej działalności Fundusz wsparł łączną kwotą 36 milionów euro aż 570 inicjatyw na rzecz praw człowieka i demokracji we wszystkich krajach sąsiednich Unii, między innymi w Mołdawii czy na Białorusi, ale też w Gruzji, Tunezji czy Jordanii. Ktoś mógłby zapytać o skuteczność tych działań, patrząc na postęp bądź jego brak w poszczególnych krajach w dojściu do pełnej demokracji, ale pamiętajmy ile dziesiąt lat zajęło nam, Polakom, wyrwanie się z komunizmu oraz odzyskanie utraconej wolności i demokracji.
W odniesieniu do Funduszu mamy też swój dodatkowy powód do zadowolenia - w skład jego Rady wchodzi 9 posłów do Parlamentu Europejskiego, w tym aż dwóch moich kolegów z Europejskiej Partii Ludowej- Andrzej Grzyb i Bogdan Wenta.
Myślę, że nikt z Państwa nie ma wątpliwości, że wspieranie ruchów demokratycznych jest niezwykle ważne i potrzebne. Dla mnie ma to szczególnie znaczenie właśnie teraz, w lipcu, kiedy w naszym regionie obchodzimy 38 rocznicę strajków lubelskich, które dały początek erze Solidarności. Bo przecież każda zmiana musi mieć swój początek i cieszy mnie, że w Unii nie jesteśmy wobec tego obojętni. Obawiam się tylko, czy w przypadku Polski historia nie zatoczy koła, gdyż patrząc przez pryzmat tego, co dzieje się dzisiaj u nas w kraju, ktoś w niedalekiej przyszłości może zaproponować dopisanie Polski do krajów wymagających objęcia Europejskim Funduszem na rzecz Demokracji.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra
4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .
Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada
Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.
Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych
Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.
Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie
Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.
ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski
ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19
Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować
Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.
Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok
Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.
Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie
Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.
Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców
Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.
Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.
Lewart Lubartów znowu zmienia trenera
Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.
Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.
Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”
Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku