

Postęp technologiczny nabrał w ostatnich dziesięcioleciach niebywałego tempa. Wiele urządzeń, które w dzieciństwie, z zapartym oddechem, oglądaliśmy w kolejnych filmach fantastycznych czy komiksach, dziś można nabyć w każdym sklepie z elektroniką.

Twórcy sci-fi jednak nie tylko przewidywali potencjalne kierunki rozwoju technologii, ale stawiali też zasadnicze, wręcz filozoficzne pytania o możliwe interakcje między człowiekiem, a stworzoną przez niego sztuczną inteligencją, wskazując na zagrożenia wykorzystania jej przeciwko innym ludziom.
Artystyczna wizja stała się faktem. Sztuczna inteligencja wkracza w niemal każdą dziedzinę życia, my zaś często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza prywatność przestała być naszą wyłączną własnością. Wychodząc naprzeciw konieczności zachowania praw podstawowych człowieka w zderzeniu z potencjałem sztucznej inteligencji, Unia Europejska przed dwoma laty rozpoczęła prace na kompleksowym rozwiązaniem prawnym regulującym funkcjonowanie AI na obszarze Unii Europejskiej czyli Aktem o Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence Act - AIA).
Z jednej strony AIA chce zapewnić taki kształt przepisów o sztucznej inteligencji, aby nie zakłócić prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i swobodnego, transgranicznego przepływu towarów i usług opartych na sztucznej inteligencji, zapobiegając poprzez to nakładaniu przez państwa członkowskie nieuzasadnionych ograniczeń na rozwój i wykorzystania systemów SI. AIA będzie wspierać inwestycje i innowacje w zakresie sztucznej inteligencji oraz ułatwiać rozwój jednolitego rynku dla jej zastosowań.
Z drugiej strony, mając na uwadze liczne możliwości i pokusy naruszania przy pomocy sztucznej inteligencji praw obywateli UE, celem nadrzędnym AIA jest zapewnienie, aby systemy SI na rynku europejskim były bezpieczne dla obywateli i zgodne z obowiązującym prawem, dlatego też Akt wprowadza klasyfikację systemów AI na następujące kategorie: ryzyko niedopuszczalne – zabronione AI, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa praw podstawowych praw, wysokie ryzyko – systemy AI wysokiego ryzyka, które będą podlegać szeregowi obowiązków, zanim będą mogły zostać wprowadzone na rynek, niskie ryzyko z obowiązkami w zakresie przejrzystości i minimalne ryzyko bez dodatkowych zobowiązań.
Szereg kategorii „wysokiego ryzyka”, w których wykorzystanie AI będzie ściśle kontrolowane, obejmuje programy związane między innymi z takimi dziedzinami jak edukacja, zatrudnienie, infrastruktura krytyczna, usługi publiczne czy też wymiar sprawiedliwości. Podmiotom, które naruszą AIA, grozi grzywna w wysokości do 30 milionów euro lub 6 proc. światowych zysków, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.
Z uwagi na kompleksowość tego rozporządzenia prace nad nim prowadziły aż dwie komisje parlamentarne, czyli Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które swoje prace nad projektem zakończyły 2 tygodnie temu. Przed nami jeszcze głosowanie na posiedzeniu plenarnym, które przewidziane jest na czerwiec.

Pozostałe informacje

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię
Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin
Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem
Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji
Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025
Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę
Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz
Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA
Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe
Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?
Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26
We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?
Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?
Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

10.06.2023 Ulepszyć staże

26.05.2023 Okiełznać sztuczną inteligencję

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
