

Postęp technologiczny nabrał w ostatnich dziesięcioleciach niebywałego tempa. Wiele urządzeń, które w dzieciństwie, z zapartym oddechem, oglądaliśmy w kolejnych filmach fantastycznych czy komiksach, dziś można nabyć w każdym sklepie z elektroniką.

Twórcy sci-fi jednak nie tylko przewidywali potencjalne kierunki rozwoju technologii, ale stawiali też zasadnicze, wręcz filozoficzne pytania o możliwe interakcje między człowiekiem, a stworzoną przez niego sztuczną inteligencją, wskazując na zagrożenia wykorzystania jej przeciwko innym ludziom.
Artystyczna wizja stała się faktem. Sztuczna inteligencja wkracza w niemal każdą dziedzinę życia, my zaś często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza prywatność przestała być naszą wyłączną własnością. Wychodząc naprzeciw konieczności zachowania praw podstawowych człowieka w zderzeniu z potencjałem sztucznej inteligencji, Unia Europejska przed dwoma laty rozpoczęła prace na kompleksowym rozwiązaniem prawnym regulującym funkcjonowanie AI na obszarze Unii Europejskiej czyli Aktem o Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence Act - AIA).
Z jednej strony AIA chce zapewnić taki kształt przepisów o sztucznej inteligencji, aby nie zakłócić prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i swobodnego, transgranicznego przepływu towarów i usług opartych na sztucznej inteligencji, zapobiegając poprzez to nakładaniu przez państwa członkowskie nieuzasadnionych ograniczeń na rozwój i wykorzystania systemów SI. AIA będzie wspierać inwestycje i innowacje w zakresie sztucznej inteligencji oraz ułatwiać rozwój jednolitego rynku dla jej zastosowań.
Z drugiej strony, mając na uwadze liczne możliwości i pokusy naruszania przy pomocy sztucznej inteligencji praw obywateli UE, celem nadrzędnym AIA jest zapewnienie, aby systemy SI na rynku europejskim były bezpieczne dla obywateli i zgodne z obowiązującym prawem, dlatego też Akt wprowadza klasyfikację systemów AI na następujące kategorie: ryzyko niedopuszczalne – zabronione AI, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa praw podstawowych praw, wysokie ryzyko – systemy AI wysokiego ryzyka, które będą podlegać szeregowi obowiązków, zanim będą mogły zostać wprowadzone na rynek, niskie ryzyko z obowiązkami w zakresie przejrzystości i minimalne ryzyko bez dodatkowych zobowiązań.
Szereg kategorii „wysokiego ryzyka”, w których wykorzystanie AI będzie ściśle kontrolowane, obejmuje programy związane między innymi z takimi dziedzinami jak edukacja, zatrudnienie, infrastruktura krytyczna, usługi publiczne czy też wymiar sprawiedliwości. Podmiotom, które naruszą AIA, grozi grzywna w wysokości do 30 milionów euro lub 6 proc. światowych zysków, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.
Z uwagi na kompleksowość tego rozporządzenia prace nad nim prowadziły aż dwie komisje parlamentarne, czyli Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które swoje prace nad projektem zakończyły 2 tygodnie temu. Przed nami jeszcze głosowanie na posiedzeniu plenarnym, które przewidziane jest na czerwiec.

Pozostałe informacje

Brutalny atak w Lublinie. Bili, kopali, skakali po głowie "Skoro jest czarny..."
Był bity i kopany przez sześciu rozjuszonych mężczyzn. Powód? Wszystko zaczęło się od koloru skóry.

Pracownicy Stokrotki mają dość. Protest związkowców
Być może staną pod sklepami i będą odradzać klientom robienie tam zakupów. Mowa o związkowcach „Solidarności”, którzy zarzucają władzom sieci łamanie praw pracowniczych i dyskryminację. Tymczasem Stokrotka podkreśla, że "z najwyższą rzetelnością podchodzi do organizacji pracy w firmie".

Zatrzymanie w Moszczance. Samochód faszerowany amfetaminą
Żeby zatrzymać mężczyzn przewożących narkotyki policjanci użyli kolczatki drogowej. Akcję zorganizowano na zjeździe z trasy S-17.

Wojsko rekrutuje i częstuje grochówką
61 nowych żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę. Wojsko zaprosiło też mieszkańców na wspólny piknik z grochówką.

"Remis to sprawiedliwy rezultat". Opinie po meczu Chrobrego Głogów z Górnikiem Łęczna
W ostatni meczu wyjazdowym w sezonie 2022/2023 Górnik Łęczna zremisował w Głogowie z tamtejszym Chrobrym 1:1. Jak sobotnie spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Avia Świdnik – Wieczysta Kraków 2:1. Faworyt im nie straszny!
W meczu kolejki Avia Świdnik pokonała wicelidera Wieczystą Kraków 2:1. Dwa gole strzelił dla gospodarzy Roman Mykytyn

Znicz Pruszków - Wisła Grupa Azoty Puławy 1:0. Skomplikowali sobie sytuację
Wisła Grupa Azoty Puławy uległa w wyjazdowym spotkaniu Zniczowi Pruszków 0:1. Mecz był dla obu drużyn przysłowiowym spotkaniem o "sześć punktów". W nim górą okazali się gospodarze, a wygraną dał im znany kibicom Motoru Lublin Maciej Firlej

Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 1:1. Ostatni wyjazd w sezonie na remis
W ostatnim w tym sezonie meczu wyjazdowym Górnik Łęczna zremisował w Głogowie z tamtejszym Chrobrym 1:1. W ostatniej kolejce zielono-czarni zagrają u siebie z Wisłą Kraków

Świdniczanka Świdnik – Tomasovia Tomaszów Lubelski 1:0. Wystrzeliły korki od szampanów!
W meczu na szczycie Świdniczanka Świdnik pokonała na swoim boisku drugą w tabeli Tomasovię Tomaszów Lubelski 1:0. A to oznacza, że ekipa trenera Łukasza Gieresza po końcowym gwizdku mogła rozpocząć świętowanie, bo na trzy kolejki przed końcem sezonu świdniczanie są już pewni awansu do trzeciej ligi

Biała Podlaska: Plaża nie za płotami mieszkańców, tylko przy "Małpim Gaju"
Plaża miejska powstanie, ale nie za płotami posesji mieszkańców ulicy Żurawiej. Tak zakładał projekt urzędników, ale na wniosek radnego Jana Jakubca lokalizację zmieniono na rejon parku „Małpi Gaj”.

"Dziękuję kibicom za nieustanny doping". Opinie po meczu Motoru Lublin z Zagłębiem II Lubin
Motor Lublin, choć przez większość meczu grał w osłabieniu po czerwonej kartce Przemysława Szarka uporał się na Arenie Lublin z rezerwami Zagłębia Lubin zwyciężając 2:0. Jak sobotnie spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Zabawa na całego na osiedlowym festynie dla mam i dzieci
Festyn rodzinny i świętowanie Dnia Matki i Dziecka. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Dom Kultury LSM przygotowały wiele atrakcji.

Syrenka i maluch na wystawie. Pierwsze takie prywatne muzeum w Lublinie
To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. W Lublinie otwarto muzeum zabytkowych pojazdów. Syrenka, Maluch, to tylko niektóre z eksponatów.

Motor Lublin - Zagłębie II Lubin 2:0. Wszystko rozstrzygnie się w Warszawie
Motor Lublin zrobił swoje. Żółto-bialo-niebiescy nie zagrali porywającego meczu, ale pokonali na Arenie Lublin rezerwy Zagłębia Lubin 2:0 grając przez ponad 60 minut w osłabieniu

Moto Session: Motoryzacyjne cacka i ryk silników
Moto Session przyciągnęło miłośników branży motoryzacyjnej, pasjonatów, profesjonalistów i całe rodziny zwiedzających.

26.05.2023 Okiełznać sztuczną inteligencję

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!

29.10.2018 Ekologia nasza powszednia
