

Gdyby pewnego dnia ogłoszony został plebiscyt na ulubione osiągnięcie Unii Europejskiej, to u mnie bezsprzecznie w pierwszej piątce znalazłaby się strefa Schengen. Sądzę, że chyba każdy, kto choć raz na jakiś czas udaje się do innego z państw Unii Europejskiej z ciarkami na skórze przypomina sobie nie tak zamierzchłe czasy, kiedy to musieliśmy nierzadko wiele godzin czekać na przejazd przez magiczną linię graniczną.

Teraz, dzięki strefie Schengen, o tym, że minęliśmy granicę, możemy zorientować się tylko, gdy z boku śmigną nam szare pozostałości po dawnych budkach służb celnych lub też na naszym telefonie pojawi się inny operator komórkowy (nota bene tutaj też przypomina o sobie kolejna z pozytywnych zmian, czyli zniesienie roamingu).
Nie ma wątpliwości, że strefa Schengen oznacza ogromne korzyści zarówno dla podróżujących jak i przedsiębiorców, gdyż jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. Niemniej jednak obok tych korzyści pojawiły się też nowe zagrożenia: kontrole graniczne w sposób oczywisty utrudniały bowiem przemieszczanie się przestępców czy też handel kradzionymi rzeczami. Na te zagrożenia powstało jednak skuteczne antidotum, czyli tzw. System Informacyjny Schengen (SIS), będący największą w Europie bazą danych, w której sprawdzić można, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę strefy Schengen lub już znajdujące się w jej obrębie nie są poszukiwane lub objęte zakazem wstępu. Mimo, że SIS działa dobrze, to jednak ostatni kryzys migracyjny pokazał, że unowocześnienie tego systemu, lepsza ochrona granic oraz przede wszystkich maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa unijnych obywatelu są niezbędne. I muszę przyznać, że ostatni miesiąc naprawdę upłynął pod znakiem intensywnych prac, i co ważniejsze, dobrych rezultatów w zakresie unowocześniania SIS.
Co zatem udało się zmienić? Przede wszystkim do lamusa odejdą stare, ale na obecnym etapie rozwoju techniki niekoniecznie już dobre, pieczątki w paszportach dla obywateli państw trzecich wjeżdżających do Unii Europejskiej. Zastąpione zostaną one pobraniem odcisków palców oraz fotografią danej osoby, jak również zgromadzeniem szczegółowych danych na temat daty wjazdu czy ewentualnej wcześniejszej odmowy pobytu. Wprowadzone dane będą natychmiast dostępne dla wszystkich odpowiednich organów ścigania w unijnych państwach członkowskich oraz dla Europolu. Pozwoli to na przykład na usprawnienie komunikacji w odniesieniu do osób podejrzanych o terroryzm, ale również zapewni, by osoba, wobec której wydano nakaz opuszczenia terytorium Unii nie ukryła się w innym państwie członkowskim. Ulepszony system pozwoli też na sprawniejsze poszukiwanie osób zaginionych, w tym dzieci czy też przedmiotów nielegalnie wywożonych lub skradzionych, na przykład samochodów czy dzieł sztuki.
Podróżowanie po Unii Europejskiej dzięki strefie Schengen jest dziś super łatwe i przyjemne. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby ten system był wykorzystywany to prowadzenia działalności przestępczej i terrorystycznej. W tym aspekcie nie ma miejsca na kompromisy czy półśrodki. Dlatego nasza tarcza obronna w postaci SIS musi być niezawodna - doskonała zarówno technologicznie, jak i wspierana przez profesjonalistów ją obsługujących. Wierzę, że nowy, usprawniony SIS taki właśnie będzie!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania
Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski
Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie
Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej
Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie
Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi
Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych
Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy
Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław
W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy
Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi
Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"
O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku