
sulisz
13 marca 2009 r.Kamery otworkowe Vermeer powstają w Polsce, specjalnie dla Foto-grafa niedzielnego ich konstruktor






Fotografia otworkowa, eksperymenty i „zabawa” w konstruowanie kamer są bakcylem, którego się połyka. Albo się to czuje, albo nie. Ci, którzy zajmują się fotografią pamiętają o możliwości uzyskania obrazu za pomocą niewielkiego otworu. Można się oczywiście zastanawiać, czy mając do dyspozycji sklepy zasypane pięknymi cyfrowymi lustrzankami, taki prosty aparat może coś więcej zaoferować, ale to właśnie trzeba doświadczyć i poczuć.
Obraz jest nie zawsze ostry. Właściwie nigdy nie jest ostry. A ”obiektyw” wykazuje wszystkie klasyczne wady – winietowanie przede wszystkim. Ale … o to chodzi. Całkowita wolność tworzenia – zdjęć i aparatu. Efekty „rybiego oka”, impresjonistyczne krajobrazy- zupełnie bez kosztownego osprzętu i komputera. Powrót do prawdziwych korzeni fotografii.
Aparaty nazwałem Vermeer ( tak nazywał holenderski malarz z XVII wieku – jak twierdzą legendy i specjaliści używał camery obscury do szkiców swoich obrazów). Po okresie zajmowania się modyfikacjami aparatów i przerabianiu ich na „otworkowce” postanowiłem zająć się ich konstruowaniem od początku- dzięki temu mogę uzyskać kamery o właściwościach, które zaprojektowałem. Seria Vermeer wykonana jest z drewna jaworowego. Dzięki temu aparaty są stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Drewno sprowadzam z Tatr- znajomy góral pomaga mi w przygotowaniu korpusów. Detale wykonane są z mosiądzu gałka przewijania jest pozłacana. Lubię szlachetne materiały, stąd nie ma tu żadnych plastików itp. Ze względu na czasy naświetlania ( mierzone w sekundach i minutach) aparaty posiadają tylko czas B.
Są trzy modele różniące się parametrami: Aparat o formacie klatki 6x6 cm. Superszerokokątny. Kąt widzenia około 100 stopni- daje efekt „rybiego oka” odpowiednik ogniskowej 16mm dla małego obrazka. Aparat o formacie kadru 6x12 cm, panoramiczny. Ogniskowa taka jak w modelu 6x6. Aparat 6x9cm. Kąt widzenia 71, cojest odpowiednikiem małoobrazkowego obiektywu 28mm. Tu skrzynka jest trochę większa i nie tak płaska ( ze względów konstrukcyjnych), ale dzięki temu klatki daje równomiernie naświetlone i jest idealny np. do fotografii krajobrazu. Aparaty posiadają otworek o średnicy 0,2mm wykonany za pomocą precyzyjnych mikrowierteł. Dostępne są w dowolnym kolorze, pod warunkiem że jest to kolor żółty. A dla tych, którzy lubią jeszcze większy format zaprojektowałem kamerę na kasety 4x5 cali o kącie widzenia ponad 115 stopni. Kamery są wykonane ręcznie, w małych seriach, na zamówienie. Raczej więc nie ma możliwości, że zrobię wieczorem na wtryskarce 100 sztuk. Seria Vermeer 6x6 jest właściwie wyczerpana- został ostatni egzemplarz, ale pracuję nad nową, ulepszoną wersją.
Czarek Bartczak
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Jechałem gratem na zakazie
Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna
Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże
Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku
Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku
To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni
Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką
Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci
Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym
Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację
Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!

14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz

01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!

13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku