sulisz
19 marca 2009 r.Szlachetne techniki fotograficzne: guma arabska, Zbyszek Cybulski, Portret
Z wielką przyjemnością wystawiam fotografię Zbyszka Cybulskiego. Wykonaną w jednej z najszlachetniejszych technik fotograficznych. O gumie chromianowej pisze autor fotografii.
Piękno tej techniki polega na eksperymencie, niepowtarzalności i czasem nieprzewidywalności końcowego wyniku. Oraz na prawie absolutnej kontroli nad efektem końcowym. O ile w tradycyjnej ciemni możliwe jest wykonanie serii prawie identycznych powiększeń, to w przypadku gumy jest to o wiele trudniejsze. Różne pigmenty, różne warstwy, inne czasy naświetlania czy skład emulsji dają absolutną swobodę kreacji, której srebrowy fotograf może tylko pozazdrościć. Gumista sam przygotowuje papier i emulsje, sam decyduje o kolorze pigmentu i jego nasyceniu oraz o liczbie kolejnych warstw, które nałoży i wywoła jedna po drugiej. I najfajniejsze na końcu jest to, że takich prac nie trzeba "postarzać", jak to w sposób sztuczny i często nieudaczny próbują robić, a w zasadzie imitować, fotocyfrografowie. Guma jest wiekowa zaraz po wysuszeniu, bo ma fakturę papieru i emulsji, bo ma niedoskonałości wynikające z procesu, bo ma duszę i charakter ręcznej roboty. Ma to, czego nie ma masowa fotografia...
Guma chromianowa, zwana również gumą arabską, to XIX-wieczna piktorialna technika fotograficzna, należąca do technik szlachetnych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlachetne_techniki_fotograficzne), wykorzystująca światłoczułość roztworu dwuchromianu potasu lub dwuchromianu amonowego, który w połączeniu z emulsją na bazie gumy arabskiej (żywica akacji sudańskiej) z dodatkiem pigmentu, pozwala na utrwalenie obrazu fotograficznego, kopiowanego stykowo. Obraz po naświetleniu światłem słonecznym lub z dużą zawartością ultrafioletu, jest wywoływany w wodzie, gdzie wypłukuje się nienaświetlona emulsja.
W Polsce przed wojna gumą zajmował się z sukcesami Witold Dederko, autor książki "Guma Warszawska", po wojnie technika zapomniana, obecnie trochę jakby "odrestaurowana", chyba w reakcji na zalew tzw. fotografii cyfrowej, która w przeważającej części istnieje tylko na kartach pamięci, dyskach i ekranach monitorów. Współcześni gumiści, to między innymi, Henryk Rogoziński (zmarły w 2004), Tomasz Mościcki, Witold Węgrzyn, Grzegorz Gorczyński, Konrad Polesch, Jerzy Górecki, Maciej Kastner i wielu innych.
(Zbyszek Cybulski)
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.
Choinka na LSM już udekorowana
Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.
Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online
W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.
Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi
Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.
Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.
Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.
Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza
Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.
Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?
50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu
50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.
Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?
Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.
Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark
Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?
Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc
Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.
Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak
Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.
ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie
Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn
Ukradła byłemu sporo gotówki
57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.
14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup
25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!
14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz
01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!
13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku