
sulisz
19 marca 2009 r.Szlachetne techniki fotograficzne: guma arabska, Zbyszek Cybulski, Portret



Z wielką przyjemnością wystawiam fotografię Zbyszka Cybulskiego. Wykonaną w jednej z najszlachetniejszych technik fotograficznych. O gumie chromianowej pisze autor fotografii.
Piękno tej techniki polega na eksperymencie, niepowtarzalności i czasem nieprzewidywalności końcowego wyniku. Oraz na prawie absolutnej kontroli nad efektem końcowym. O ile w tradycyjnej ciemni możliwe jest wykonanie serii prawie identycznych powiększeń, to w przypadku gumy jest to o wiele trudniejsze. Różne pigmenty, różne warstwy, inne czasy naświetlania czy skład emulsji dają absolutną swobodę kreacji, której srebrowy fotograf może tylko pozazdrościć. Gumista sam przygotowuje papier i emulsje, sam decyduje o kolorze pigmentu i jego nasyceniu oraz o liczbie kolejnych warstw, które nałoży i wywoła jedna po drugiej. I najfajniejsze na końcu jest to, że takich prac nie trzeba "postarzać", jak to w sposób sztuczny i często nieudaczny próbują robić, a w zasadzie imitować, fotocyfrografowie. Guma jest wiekowa zaraz po wysuszeniu, bo ma fakturę papieru i emulsji, bo ma niedoskonałości wynikające z procesu, bo ma duszę i charakter ręcznej roboty. Ma to, czego nie ma masowa fotografia...
Guma chromianowa, zwana również gumą arabską, to XIX-wieczna piktorialna technika fotograficzna, należąca do technik szlachetnych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlachetne_techniki_fotograficzne), wykorzystująca światłoczułość roztworu dwuchromianu potasu lub dwuchromianu amonowego, który w połączeniu z emulsją na bazie gumy arabskiej (żywica akacji sudańskiej) z dodatkiem pigmentu, pozwala na utrwalenie obrazu fotograficznego, kopiowanego stykowo. Obraz po naświetleniu światłem słonecznym lub z dużą zawartością ultrafioletu, jest wywoływany w wodzie, gdzie wypłukuje się nienaświetlona emulsja.
W Polsce przed wojna gumą zajmował się z sukcesami Witold Dederko, autor książki "Guma Warszawska", po wojnie technika zapomniana, obecnie trochę jakby "odrestaurowana", chyba w reakcji na zalew tzw. fotografii cyfrowej, która w przeważającej części istnieje tylko na kartach pamięci, dyskach i ekranach monitorów. Współcześni gumiści, to między innymi, Henryk Rogoziński (zmarły w 2004), Tomasz Mościcki, Witold Węgrzyn, Grzegorz Gorczyński, Konrad Polesch, Jerzy Górecki, Maciej Kastner i wielu innych.
(Zbyszek Cybulski)
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię
Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin
Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem
Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji
Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025
Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę
Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz
Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA
Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe
Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?
Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26
We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?
Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?
Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!

14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz

01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!

13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku