Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 września 2024 r.
17:40

Przewrót w RM Zamość. Jaczyńska z PO odwołana, przewodniczącym Błażewicz z PiS

Autor: Zdjęcie autora ak
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS (fot. A. Szewc/Archiwum)

Ta sesja zapowiadała się na burzliwą, bo miała być głosowana uchwała o dużej podwyżce cen za wywóz śmieci. Odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej w programie nie było. A jednak z taką propozycją wyszli wspólnie radni klubu prezydenta Rafała Zwolaka oraz Prawa i Sprawiedliwości. I dopięli swego. Na nowego przewodniczącego wybrali Piotra Błażewicza z PiS.

Aktualizacja artykułu: 2 października 2024 r. 9:15
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy sesja się rozpoczynała, do zaproponowanego porządku obrad wprowadzono kilka zmian, zdejmując z niego np. dwa projekty uchwał w sprawie inwestycji na Wyszyńskiego oraz zmiany planu zagospodarowania na os. Zamoyskiego.

W obu przypadkach stało się tak na wniosek radnego Grzegorza Podgórskiego z klubu radnych Rafała Zwolaka. Janusz Kupczyk z klubu KO proponował też zdjęcie z sesji uchwały o regulaminie przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnych oraz funkcyjnych dyrektorom szkół, ale ta propozycja nie przeszła.

Sam regulamin ostatecznie i tak przepadł, bo po długiej dyskusji poparło go jedynie sześcioro radnych klubu prezydenckiego. Przeciwko zagłosowało 11 osób: radni PiS oraz klubu Koalicji Obywatelskiej, a kolejnych 5 od głosu się wstrzymało (z KO i radnych KWW Andrzeja Wnuka).

Kiedy Rada Miasta miała już zająć się uchwałą śmieciową (prezydent zaproponował autopoprawkę i niższą podwyżkę niż wcześniej ujętą w uchwale), niespodziewanie Grzegorz Podgórski zaproponował 20 minut przerwy i to mimo faktu, dosłownie chwilę wcześniej jedna, 10-minutowa się zakończyła.

Sytuacja była zastanawiająca, ale gdy radni wrócili do sali Consultaus, jasne stało się, do czego potrzebowali czasu, który ostatecznie przeciągnął się do 40 minut.

Co prawda na chwilę powrócono do procedowania uchwały o opłatach za śmieci, a prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał coś o tym, że nie podobają mu się szantaże, jakie słyszał w kuluarach, to jednak ustalanie nowych stawek przerwał swoim wystąpieniem Tadeusz Lizut z PiS. Odczytał wniosek formalny, w którym grupa 13 radnych domaga się odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej.

Podpisali się pod nim nie tylko klubowi koledzy Lizuta: Katarzyna Ważna, Piotr Błażewicz, Martyna Martyniuk, Adam Pawlik, Andrzej Szpatuśko, Szczepan Kitka, Piotr Błażewicz, ale również wszyscy z klubu prezydenta: Dariusz Kierzek, Grzegorz Podgórski, Jolanta Fugiel, Katarzyna Szargało-Szkałuba, Agata Rzeźnik i Wiesław Nowakowski

Żadnego uzasadnienia dla tej propozycji nie przedstawiono. Prezydent głosu w ogóle nie zabrał.

Zarządzono przerwę, a po niej Lizut zawnioskował o przerwanie procedowania nad uchwałą śmieciową i zajęcie się propozycją odwołania przewodniczącej w głosowaniu tajnym. Powołana została komisja skrótacyjna w składzie: Grzegorz Podgórski (klub Rafała Zwolaka), Agnieszka Klimczuk (KO), Katarzyna Ważna (PiS). 

W końcu przeprowadzono głosowanie, a Agnieszka Jaczyńska, jeszcze jako przewodnicząca, zarządziła kolejną przerwę w obradach na przeliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Godz. 19.43. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Grzegorz Podgórski odczytał protokół, z którego wynika, że Agnieszka Jaczyńska została odwołana z funkcji przewodniczącej większością 13 głosów. 6 osób było przeciw, a 3 wstrzymały się.

- Jestem bardzo dumna z tego, że przez te kilka miesięcy mogłam sprawować funkcję przewodniczącej - stwierdziła Jaczyńska. Podkreśliła, że od początku zależało jej, by rada pracowała koncylicyjnie. Podziękowała wszystkim radnym, których cel był taki sam. Szczególnie ciepło dziękowała również pracownikom Biura Rady Miasta.

Wiesław Nowakowski, wiceprzewodniczący RM chciał przejść do dalszego procedowania uchwały śmieciowej, jednak do tego nie doszło. Jolanta Fugiel, obecnie radna klubu prezydenta, a w poprzedniej kadencji klubu PiS zaproponowała, by natychmiast dokonać wyboru nowego przewodniczącego.

Jaczyńska zgłosiła kandydaturę Janusza Kupczyka. Z kolei Tadeusz Lizut zaproponował Piotra Błażewicza. Radni prezydenta swojego kandydata nie wystawili. Wynik był łatwy do przewidzenia. Błażewicz zebrał 16 głosów, a Kupczyk 6.

Nowemu przewodniczącemu podziękował oficjalnie Wiesław Nowakowski. Błażewicz za wybór podziękował.

****

Przypomnijmy, że Agnieszka Jaczyńska startowała w ostatnich wyborach samorządowych, ubiegając się o fotel prezydenta miasta jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej (należy do PO). Nie przeszła do drugiej tury, ale przed decydującym starciem Rafała Zwolaka z Andrzejem Wnukiem, udzieliła oficjalnego poparcia obecnemu prezydentowi Zamościa. Dla wielu osób była naturalną kandydatką na wiceprezydenta, jednak tego stanowiska nie zajęła.

Głosami radnych KO i KWW Rafała Zwolaka została natomiast wybrana przewodniczącą RM. Wygrała wówczas z kontrkandydatem Piotrem Błażewiczem, szefem miejskich struktur PiS, a w poprzedniej kadencji przewodniczącym RM Zamość. Jednak do formalnego zawarcia koalicji między KO i KWW Rafała Zwolaka nie doszło, o czym przewodniczą mówiła nam jakiś czas temu w rozmowie. W efekcie to radni klubu prezydenta i PiS podzielili między siebie funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących niemal wszystkich komisji stałych RM. 

***

Piotr Błażewicz, to szef miejskich struktur PiS w Zamościu, w poprzedniej kadencji przewodniczący RM. W przeszłości był dyrektorem WORD w Zamościu, wiceprezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych, również członkiem zarządu Krajowej Grupy Spożywczej za czasów rządu Zjednoczonej Pracy. Gdy stracił tę posadę, dostał nową. Był do niedawna wicedyrektorem w zamojskim oddziale PGE. Stanowisko stracił po wyborach parlamentarnych i zmianie władzy w kraju. Nie był długo bezrobotnym. Od początku września jest dyrektorem pogotowia w Zamościu.

Przez działaczy swojej partii, jeszcze przed wiosennymi wyborami samorządowymi, był rekomendowany jako kandydat na prezydenta Zamościa. Jednak władze wojewódzkie ugrupowania postawiły wtedy na Wnuka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Rower Miejski wraca z nową energią. Sezon 2025 otwarty

Lubelski Rower Miejski wraca z nową energią. Sezon 2025 otwarty

Z pierwszym dniem wiosny Lubelski Rower Miejski (LRM) rozpoczyna kolejny sezon, oferując mieszkańcom Lublina 625 rowerów, w tym modele elektryczne i dziecięce. To doskonała okazja, by przesiąść się z samochodu na ekologiczny środek transportu i odkryć miasto na dwóch kółkach.

Piłkarzy Świdniczanki czeka kolejny mecz o sześć punktów

Kolejny ważny mecz Świdniczanki, Lewart jedzie do lidera

Czwarta kolejka rundy wiosennej i czwarty bardzo ważny mecz dla Świdniczanki. Tym razem drużyna Łukasza Gieresza podejmie KS Wiązownica (sobota, godz. 13).

Imprezy klubowe w weekend (21-22 marca)
21 marca 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 marca)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Żegnamy zimę, a witamy wiosnę. To będzie pierwszy wiosenny klubowy weekend. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

"Duch" uchwycony na Roztoczu. To rzadki widok

"Duch" uchwycony na Roztoczu. To rzadki widok

Wiosna rozpoczęła się pełną parą. Widać to także w świecie dzikich zwierząt. W nadleśnictwie na terenie województwa lubelskiego został nagrany rzadko widziany gość.

Pierwszy dzień wiosny ze słońcem, a co dalej? Sprawdź weekendową prognozę pogody
film

Pierwszy dzień wiosny ze słońcem, a co dalej? Sprawdź weekendową prognozę pogody

Czy ciepła i słoneczna wiosna zostanie z nami na dłużej? Możemy chować ciepłe kurtki do szaf? O tym opowiada Gabriela Szewczyk.

Siatkarze Bogdanki LUK przywieźli puchar Challenge do Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK przywieźli puchar Challenge do Lublina

W nocy z czwartku na piątek kibice Bogdanki LUK przywitali swoich pupili pod halą Globus. Mimo bardzo później pory kilkadziesiąt osób zameldowało się pod halą, aby podziękować drużynie za przywiezienie pucharu Challenge do Lublina.

Realizacja projektu „ZA KROKIEM KROK” w ramach  Działania 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne RPO WL 2014-2020 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku.

Fundusze Europejskie na budowanie potencjału partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji – to cel szczegółowy naboru w ramach Działania 8.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Na przedmiotowe wsparcie zabezpieczono środki w wysokości blisko 2,7 mln zł!

Lublin z symbolicznym wsparciem na sport. Radni: „To poniżające”

Lublin z symbolicznym wsparciem na sport. Radni: „To poniżające”

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłosił w Lublinie dwa nowe programy, w tym program rozwoju infrastruktury sportowej. Na ten cel w województwie lubelskim przeznaczono 10,6 mln zł. Zdaniem radnego PiS Roberta Derewendy to kwota dalece niewystarczająca, by skutecznie poprawić stan obiektów sportowych.

Światowy Dzień Wody 2025: Ochrona, edukacja i wyzwania dla Lubelszczyzny | Rozmowa z dyrektorem RZGW Lublin
film

Światowy Dzień Wody 2025: Ochrona, edukacja i wyzwania dla Lubelszczyzny | Rozmowa z dyrektorem RZGW Lublin

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, to doskonała okazja, by przypomnieć, jak cennym zasobem jest woda. W programie "Dzień wchodzi" gościliśmy Marcina Trocia, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, który opowiedział o wyzwaniach związanych z ochroną zasobów wodnych na Lubelszczyźnie. W tym roku hasłem przewodnim jest "Chronimy lodowce", co podkreśla globalny problem kurczących się zasobów słodkiej wody. Choć w Polsce nie mamy lodowców, to ochrona wód jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście suszy hydrologicznej, która dotyka region.

Wisła kontra Pogoń Grodzisk Mazowiecki, czyli lider z wizytą w Puławach

Wisła kontra Pogoń Grodzisk Mazowiecki, czyli lider z wizytą w Puławach

W poprzedniej kolejce Wisła Puławy wygrała arcyważny mecz w kontekście walki o utrzymanie z Olimpią Elbląg, która zamyka ligową tabelę. Terminarz ułożył się tak, że w najbliższą sobotę o godz. 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z ekipą z drugiego bieguna – liderem Pogonią Grodzisk Mazowiecki.

Prezydium Komitetu Monitorującego FEL 2021-2027 podczas XX posiedzenia w dniu 17 marca 2025 r. w Lublinie

XX posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Kryteria wyboru projektów oraz ich zmiany dla poszczególnych działań w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to główne tematy, które poruszono podczas XX posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Województwo się nie poddaje. Będzie kolejny przetarg na nowe pociągi

Województwo się nie poddaje. Będzie kolejny przetarg na nowe pociągi

Lubelskie wkrótce ponownie ogłosi przetarg na zakup nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione po odrzuceniu jedynej oferty złożonej przez PESA Bydgoszcz. Władze województwa zapewniają, że projekt zostanie zrealizowany w terminie, ale nie podają, czy nowy tabor zastąpi starsze pojazdy.

Posiadał prawdziwy arsenał broni. Jak się okazało, nielegalny
WIDEO
film

Posiadał prawdziwy arsenał broni. Jak się okazało, nielegalny

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który posiadał w domu znaczne ilości broni i amunicji. Trafił tymczasowego aresztu, a broń przechodzi szczegółowe badania.

W czwartek selekcjoner Michał Probierz odpowiadał na pytania dziennikarzy odnośnie piątkowego starcia z Litwą

Polska - Litwa. Biało-Czerwoni zaczynają walkę o awans na mundial. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

Reprezentacja Polski w piątek rozpocznie walkę o mistrzostwa świata, które w 2026 roku odbędą się w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Litwa, w kadrze której znalazł się obrońca Górnika Łęczna – Dominykas Barauskas

Jest zgoda radnych, będą negocjacje. Niedługo przy Chodźki mogą stanąć trzy wieże

Jest zgoda radnych, będą negocjacje. Niedługo przy Chodźki mogą stanąć trzy wieże

Sylwester Lalak planuje budowę trzech 13-piętrowych budynków przy al. Smorawińskiego. Inwestor za przegłosowanie ZPI proponuje remont 115 metrów ulicy Chodźki oraz przekazanie miastu 50-metrowego lokalu w nowych blokach. Radni Lublina chórem mówili: to za mało, jak na tak duże zmiany. Dlatego w czwartek zaproponowano rozszerzenie pomysłu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium