Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 listopada 2016 r.
8:11

Krzysztof Żuk pod ostrzałem. Uzasadnione zarzuty czy polityczna nagonka?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
54 594 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk

Utratą stanowiska prezydenta mogą się skończyć dla Krzysztofa Żuka dwie sprawy, które w tym tygodniu zatrzęsły lubelskim Ratuszem. Już w poniedziałek miejscy radni mają orzec w głosowaniu, czy Żuk przestał być prezydentem. On sam tłumaczy, że nie ma nic na sumieniu, a cała sprawa to efekt politycznej nagonki PiS na prezydenta z PO.

Najcięższy zarzut stawia prezydentowi miasta Centralne Biuro Antykorupcyjne. W oficjalnym komunikacie informuje, że Krzysztof Żuk złamał taki przepis, którego naruszenie wiąże się z utratą stanowiska.

„Składałem oświadczenia”

– Od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU Życie SA – informuje Piotr Kaczorek z centrali CBA. W ocenie agentów było to zabronionym prawnie łączeniem stanowisk. – Dodatkowo ustalono, że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie, w sumie ponad 260 tys. zł – informuje CBA, choć fakt ten i kwoty wynagrodzenia prezydent sam wpisywał w składane corocznie oświadczenia.

– Tu nie ma potknięcia prawnego. Są oświadczenia majątkowe od stycznia 2014 r. informujące, że byłem członkiem rady nadzorczej PZU Życie. Nie było to tajemnicą, w oświadczeniach majątkowych to wskazywałem, były też wskazywane uzyskiwane wynagrodzenia. Dlaczego więc CBA nie podejmowała takich działań w 2014 i 2015 r.? – pyta Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Odrzuca proste skojarzenie, że Centralne Biuro Antykorupcyjne mogło wcześniej tę sprawę zwyczajnie przeoczyć. – CBA ma ustawowy obowiązek badać oświadczenia majątkowe i wiem, że moje oświadczenie było badane.

Zakaz i wyjątki

Przepis, którego złamanie zarzuca prezydentowi CBA, znajduje się w tzw. ustawie antykorupcyjnej. Zabrania ona między innymi zasiadania w zarządach czy radach nadzorczych spółek prawa handlowego osobom zajmującym określone stanowiska, w tym również prezydentom miast. Złamanie takiego zakazu powoduje „wygaśnięcie mandatu” prezydenta, czy też wójta, czyli – nazywając to wprost – utratę stanowiska.

Ale obok tak stanowczego zakazu są jednak wyjątki zapisane w jednym z artykułów ustawy. To na nie wskazuje prezydent Lublina, a CBA się z nim nie zgadza.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 594

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 o 13:41
0
Istnieje bardzo wiele form korupcji, z których najczęściej wymieniane są: płatna protekcja w obsadzaniu stanowisk, handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów, faworyzowanie, protekcja, nepotyzm, kumoterstwo, kupczenie wpływami. Przypominam, ze wielu urzędników wpłaca do swoich partii tzw "darowizny", a to już można rozpatrywać w kategoriach...
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 17:59
0
Żenada, kasa, bagno, dezinformacja.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 13:50
0
ŁAPSKA PRECZ OD ŹUKA!!!! NIE DAJE MILIONOW NA PRZEDSZKOLA SZKOŁY KATOLICKIE ?? DOBRY GOSPODARZ LUBLIN NIGDY NIE BYL TAKI PIEKNY.!!!
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:41
0
Decyzję o zamknięciu cukrowni podjęła KSC w 2007 roku, w grudniu. Co prawda już po przegranej PiS, ale przygotowania trwały wcześniej. W lutym 2008 decyzję przyklepała ANR. Miasto Lublin palców w tym nie maczało. Tym bardziej p. Żuk. Ale forumowi idioci powtórzą każdą brednię, by uzasadnić swe tezy.
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:16
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i kto rozpoczął budowę lotniska oraz ile płaci Ratusz za wynajęcie biurowca w budowie. Bardzo się zdziwisz. 
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i k... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 12:30
0
Nagonka, brudna gra pisowskich podżegaczy. Nawet na tym forum jest pełno ich troli
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 11:04
0
dużo ma czasu Pan Prezydent skoro zasiada w RN...czy od tego jest Prezydent od zasiadania w RN? Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce
Avatar
lubelak / 13 listopada 2016 o 09:53
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 23:00
0
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy później obciąża domowe budżety zwykłych ludzi. Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce a Lubelszczyzna w ogonie o najniższym dochodzie na jednego mieszkańca z posrod 16 wojewodztw. Zaczynacie przypominać mi tych frankowiczow którzy biorąc kredyt we frankach myśleli że będą cwansi od kredytobiorców w złotówkach a jak wyszło to wszyscy wiedzą.
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 22:58
0
gdzie jest cba? zajmują się tylko tymi których wskazała warszawska centrala pis? "jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. to niezgodne z prawem." ***forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 o 13:41
0
Istnieje bardzo wiele form korupcji, z których najczęściej wymieniane są: płatna protekcja w obsadzaniu stanowisk, handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów, faworyzowanie, protekcja, nepotyzm, kumoterstwo, kupczenie wpływami. Przypominam, ze wielu urzędników wpłaca do swoich partii tzw "darowizny", a to już można rozpatrywać w kategoriach...
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 17:59
0
Żenada, kasa, bagno, dezinformacja.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 13:50
0
ŁAPSKA PRECZ OD ŹUKA!!!! NIE DAJE MILIONOW NA PRZEDSZKOLA SZKOŁY KATOLICKIE ?? DOBRY GOSPODARZ LUBLIN NIGDY NIE BYL TAKI PIEKNY.!!!
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:41
0
Decyzję o zamknięciu cukrowni podjęła KSC w 2007 roku, w grudniu. Co prawda już po przegranej PiS, ale przygotowania trwały wcześniej. W lutym 2008 decyzję przyklepała ANR. Miasto Lublin palców w tym nie maczało. Tym bardziej p. Żuk. Ale forumowi idioci powtórzą każdą brednię, by uzasadnić swe tezy.
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:16
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i kto rozpoczął budowę lotniska oraz ile płaci Ratusz za wynajęcie biurowca w budowie. Bardzo się zdziwisz. 
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i k... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 12:30
0
Nagonka, brudna gra pisowskich podżegaczy. Nawet na tym forum jest pełno ich troli
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 11:04
0
dużo ma czasu Pan Prezydent skoro zasiada w RN...czy od tego jest Prezydent od zasiadania w RN? Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce
Avatar
lubelak / 13 listopada 2016 o 09:53
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 23:00
0
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy później obciąża domowe budżety zwykłych ludzi. Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce a Lubelszczyzna w ogonie o najniższym dochodzie na jednego mieszkańca z posrod 16 wojewodztw. Zaczynacie przypominać mi tych frankowiczow którzy biorąc kredyt we frankach myśleli że będą cwansi od kredytobiorców w złotówkach a jak wyszło to wszyscy wiedzą.
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 22:58
0
gdzie jest cba? zajmują się tylko tymi których wskazała warszawska centrala pis? "jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. to niezgodne z prawem." ***forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html