Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 listopada 2016 r.
8:11

Krzysztof Żuk pod ostrzałem. Uzasadnione zarzuty czy polityczna nagonka?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
54 594 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk

Utratą stanowiska prezydenta mogą się skończyć dla Krzysztofa Żuka dwie sprawy, które w tym tygodniu zatrzęsły lubelskim Ratuszem. Już w poniedziałek miejscy radni mają orzec w głosowaniu, czy Żuk przestał być prezydentem. On sam tłumaczy, że nie ma nic na sumieniu, a cała sprawa to efekt politycznej nagonki PiS na prezydenta z PO.

Najcięższy zarzut stawia prezydentowi miasta Centralne Biuro Antykorupcyjne. W oficjalnym komunikacie informuje, że Krzysztof Żuk złamał taki przepis, którego naruszenie wiąże się z utratą stanowiska.

„Składałem oświadczenia”

– Od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU Życie SA – informuje Piotr Kaczorek z centrali CBA. W ocenie agentów było to zabronionym prawnie łączeniem stanowisk. – Dodatkowo ustalono, że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie, w sumie ponad 260 tys. zł – informuje CBA, choć fakt ten i kwoty wynagrodzenia prezydent sam wpisywał w składane corocznie oświadczenia.

– Tu nie ma potknięcia prawnego. Są oświadczenia majątkowe od stycznia 2014 r. informujące, że byłem członkiem rady nadzorczej PZU Życie. Nie było to tajemnicą, w oświadczeniach majątkowych to wskazywałem, były też wskazywane uzyskiwane wynagrodzenia. Dlaczego więc CBA nie podejmowała takich działań w 2014 i 2015 r.? – pyta Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Odrzuca proste skojarzenie, że Centralne Biuro Antykorupcyjne mogło wcześniej tę sprawę zwyczajnie przeoczyć. – CBA ma ustawowy obowiązek badać oświadczenia majątkowe i wiem, że moje oświadczenie było badane.

Zakaz i wyjątki

Przepis, którego złamanie zarzuca prezydentowi CBA, znajduje się w tzw. ustawie antykorupcyjnej. Zabrania ona między innymi zasiadania w zarządach czy radach nadzorczych spółek prawa handlowego osobom zajmującym określone stanowiska, w tym również prezydentom miast. Złamanie takiego zakazu powoduje „wygaśnięcie mandatu” prezydenta, czy też wójta, czyli – nazywając to wprost – utratę stanowiska.

Ale obok tak stanowczego zakazu są jednak wyjątki zapisane w jednym z artykułów ustawy. To na nie wskazuje prezydent Lublina, a CBA się z nim nie zgadza.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 594

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 o 13:41
0
Istnieje bardzo wiele form korupcji, z których najczęściej wymieniane są: płatna protekcja w obsadzaniu stanowisk, handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów, faworyzowanie, protekcja, nepotyzm, kumoterstwo, kupczenie wpływami. Przypominam, ze wielu urzędników wpłaca do swoich partii tzw "darowizny", a to już można rozpatrywać w kategoriach...
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 17:59
0
Żenada, kasa, bagno, dezinformacja.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 13:50
0
ŁAPSKA PRECZ OD ŹUKA!!!! NIE DAJE MILIONOW NA PRZEDSZKOLA SZKOŁY KATOLICKIE ?? DOBRY GOSPODARZ LUBLIN NIGDY NIE BYL TAKI PIEKNY.!!!
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:41
0
Decyzję o zamknięciu cukrowni podjęła KSC w 2007 roku, w grudniu. Co prawda już po przegranej PiS, ale przygotowania trwały wcześniej. W lutym 2008 decyzję przyklepała ANR. Miasto Lublin palców w tym nie maczało. Tym bardziej p. Żuk. Ale forumowi idioci powtórzą każdą brednię, by uzasadnić swe tezy.
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:16
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i kto rozpoczął budowę lotniska oraz ile płaci Ratusz za wynajęcie biurowca w budowie. Bardzo się zdziwisz. 
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i k... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 12:30
0
Nagonka, brudna gra pisowskich podżegaczy. Nawet na tym forum jest pełno ich troli
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 11:04
0
dużo ma czasu Pan Prezydent skoro zasiada w RN...czy od tego jest Prezydent od zasiadania w RN? Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce
Avatar
lubelak / 13 listopada 2016 o 09:53
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 23:00
0
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy później obciąża domowe budżety zwykłych ludzi. Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce a Lubelszczyzna w ogonie o najniższym dochodzie na jednego mieszkańca z posrod 16 wojewodztw. Zaczynacie przypominać mi tych frankowiczow którzy biorąc kredyt we frankach myśleli że będą cwansi od kredytobiorców w złotówkach a jak wyszło to wszyscy wiedzą.
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 22:58
0
gdzie jest cba? zajmują się tylko tymi których wskazała warszawska centrala pis? "jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. to niezgodne z prawem." ***forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 o 13:41
0
Istnieje bardzo wiele form korupcji, z których najczęściej wymieniane są: płatna protekcja w obsadzaniu stanowisk, handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów, faworyzowanie, protekcja, nepotyzm, kumoterstwo, kupczenie wpływami. Przypominam, ze wielu urzędników wpłaca do swoich partii tzw "darowizny", a to już można rozpatrywać w kategoriach...
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 17:59
0
Żenada, kasa, bagno, dezinformacja.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 13:50
0
ŁAPSKA PRECZ OD ŹUKA!!!! NIE DAJE MILIONOW NA PRZEDSZKOLA SZKOŁY KATOLICKIE ?? DOBRY GOSPODARZ LUBLIN NIGDY NIE BYL TAKI PIEKNY.!!!
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:41
0
Decyzję o zamknięciu cukrowni podjęła KSC w 2007 roku, w grudniu. Co prawda już po przegranej PiS, ale przygotowania trwały wcześniej. W lutym 2008 decyzję przyklepała ANR. Miasto Lublin palców w tym nie maczało. Tym bardziej p. Żuk. Ale forumowi idioci powtórzą każdą brednię, by uzasadnić swe tezy.
Avatar
obywatel / 13 listopada 2016 o 13:16
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i kto rozpoczął budowę lotniska oraz ile płaci Ratusz za wynajęcie biurowca w budowie. Bardzo się zdziwisz. 
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et  consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów  i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa. Nie p.......... Lepiej dobrze sprawdź, kto zamknął cukrownię i k... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 12:30
0
Nagonka, brudna gra pisowskich podżegaczy. Nawet na tym forum jest pełno ich troli
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 o 11:04
0
dużo ma czasu Pan Prezydent skoro zasiada w RN...czy od tego jest Prezydent od zasiadania w RN? Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce
Avatar
lubelak / 13 listopada 2016 o 09:53
0
Jak to się w platformie mówi? Aha, wszystkie ręce na pokład. Pełna mobilizacja ratuszowa, gazetowa, deweloperów, umoczonych et consortes. Jesteście śmieszni. Nie od dziś wiadomo, że Żuk to kolega Skarbu Państwa, zatrudniał kolesiów i tworzył dla nich etaty, niemożebnie zadłużył Lublin, za niego zlikwidowano cukrownię Lublin, podatki idą ciągle w górę, komunikacja drożeje, wynajął pomieszczenia biurowe w budynkach, których jeszcze nie ma itd. itp. A lotnisko to osobna sprawa.
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 23:00
0
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy później obciąża domowe budżety zwykłych ludzi. Lublin to trzecie zadłużone miasto w Polsce a Lubelszczyzna w ogonie o najniższym dochodzie na jednego mieszkańca z posrod 16 wojewodztw. Zaczynacie przypominać mi tych frankowiczow którzy biorąc kredyt we frankach myśleli że będą cwansi od kredytobiorców w złotówkach a jak wyszło to wszyscy wiedzą.
Fani lubelskich inwestycji i samego prezydenta nigdy mnie nie mogą zadziwiać. Zastanawiam się czy te wychwalania dokonań prezydenta to spłacanie wdzięczności za posady, pomoc w załatwianiu intratnych kontraktów czy poprpstu czysta ślepa wiara że nikt nie upomni się o zadłużenia jakie nasz tak wspaniały prezydent dokonał dla zaspokojenia własnych ambicji i możliwość piastowania urzędu. kosztem swoich mieszkańców. Inwestycje cieszą, ale by służyły mieszkańcom należy realizować je tak by nie wyciągaly dodatkowych kosztów którymi wcześniej czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 22:58
0
gdzie jest cba? zajmują się tylko tymi których wskazała warszawska centrala pis? "jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. to niezgodne z prawem." ***forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Zobacz wszystkie komentarze 594

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wjazdowe zwycięstwa Hetmana i Tomasovii, rehabilitacja Włodawianki

Wjazdowe zwycięstwa Hetmana i Tomasovii, rehabilitacja Włodawianki 1 0

Przed pierwszym gwizdkiem meczu Polesie – Tomasovia faworytem spotkania byli przyjezdni. A tymczasem od trzeciej minuty to piłkarze Zbigniewa Wójcika wyszli na prowadzenie. Po długim podaniu w dobrej sytuacji znalazł się Jacek Cybul i pewnym strzałem otworzył wynik.

Mural z bitwą trafi na ścianę zakładu karnego

Mural z bitwą trafi na ścianę zakładu karnego 0 0

Najpóźniej do końca września mur Zakładu Karnego ozdobi mural autorstwa Agnieszki Rzeźniak poświęcony bitwie pod Osuchami 1944 r.

Przebudują Biedronkę w centrum Lublina. Chcieli postawić nowy budynek

Przebudują Biedronkę w centrum Lublina. Chcieli postawić nowy budynek 3 3

Portugalska sieć handlowa chce przebudować swój sklep w ścisłym centrum Lublina, przy ul. Zamojskiej. Planowała tu nawet nowy budynek, ale ostatecznie stanęło na odnowie starego. Pawilon z lat 70. ubiegłego wieku jest jednym z „obiektów XXX-lecia PRL”. Inwestor stara się już o pozwolenie na rozpoczęcie prac

Pożyczki unijne dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego

Pożyczki unijne dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego 5

Prowadzisz firmę w województwie lubelskim? Chcesz się rozwijać, ale brak odpowiednich zasobów to uniemożliwia? Skorzystaj ze środków unijnych i rozwiń skrzydła

Avia wygrała z KSZO, Orlęta Spomlek zmiażdżone w Rzeszowie

Avia wygrała z KSZO, Orlęta Spomlek zmiażdżone w Rzeszowie 2 2

Nie tak to miało wyglądać po dwóch kolejkach. Avia najpierw słabo rozpoczęła nowy sezon i przegrała w Kraśniku z tamtejszą Stalą. Później był zdecydowanie lepszy występ przeciwko Motorowi, ale znowu zakończył się bez punktów. W niedzielę piłkarze Dominika Bednarczyka, chociaż zagrali na trudnym terenie w Ostrowcu Świętokrzyski, to liczyli na przełamanie.

Hutnik Kraków – Wisła Puławy 0:1. Plan wypalił w stu procentach

Hutnik Kraków – Wisła Puławy 0:1. Plan wypalił w stu procentach 5 2

Trwa dobra passa Wisły na początku nowego sezonu. Licząc także mecz Pucharu Polski puławianie zanotowali właśnie trzecie zwycięstwo w czwartym meczu. Tym razem ograli na trudnym terenie w Krakowie tamtejszego Hutnika 1:0. Nie musieli się jednak martwić o końcowy wynik, gdyby nie kiepska skuteczność

Stal Kraśnik – Spartakus Daleszyce 5:0. Rehabilitacja za Sołę

Stal Kraśnik – Spartakus Daleszyce 5:0. Rehabilitacja za Sołę 1 0

Na razie kibice w Kraśniku przeżywają huśtawkę nastrojów. Na dzień dobry była wygrana z mocną Avią, później porażka w Oświęcimiu, a w niedzielę niebiesko-żółci rozbili Spartakusa Daleszyce aż 5:0.

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających"

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających" 96 33

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana, bo w policyjnym budżecie zabrakło pieniędzy. – Aby wyżyć będziemy pożyczać kasę po rodzinie i znajomych. Zaczynam się wstydzić gdzie pracujemy– komentuje jedna z policjantek

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki 0 3

Gospodarze zdobyli dwie bramki w doliczonym czasie gry. Bohaterem spotkania został Łukasz Strug, który zdobył gola na wagę punktu tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech 2 1

Granit Bychawa uratował remis w samej końcówce. Piłkarze z Janowa Lubelskiego mogą mówić o olbrzymim pechu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu 2 1

Azoty Puławy zajęły szóste miejsce w rozegranym w Kaliszu V Szczypiorno Cup. Z trzech spotkań brązowi medaliści wygrali tylko jedno, z gospodarzami Energa MKS Kalisz. W trzydniowej imprezie triumfował mistrz Polski PGE Vive Kielce

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury
26 sierpnia 2018, 18:00

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 sierpnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) w ramach akcji Centralny Plac Zabaw wystąpią uczestnicy warsztatów teatralnych z kabaretem Starszych Pań i Panów.

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin
25 sierpnia 2018, 11:00

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się podróżnicza wystawa dinozaurów połączona z prezentacją egzotycznych gatunków pająków. Na uczestników czeka moc atrakcji - będzie można przejechać się na grzbiecie prehistorycznego gada!

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie
23 października 2018, 20:30

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie 4 2

Co Gdzie Kiedy. Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Good Taste Production z radością zaprasza na koncert Tribute to: Zbigniew Wodecki by Wodecki Twist Festiwal w Lublinie! Wydarzenie odbędzie się 23 października o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur.

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo 0 0

Oby więcej takich meczów! Lublinianka wygrywała w Końskowoli 1:0, przegrywała 1:3, ale zdołała urwać gospodarzom jeden punkt po remisie 3:3

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!