
naszymzdaniem
21 czerwca 2013 r.Jak złapać wiatr w żagle. Komentarz Krzysztofa Wiejaka


Marina nad Zalewem Zemborzyckim powstanie prędzej czy później – jestem o tym przekonany. Pytanie co zrobić, żeby powstała szybciej. Na razie po obu stronach nie widać szansy na szybki kompromis.
W sprawie Mariny widzę trzy rozwiązania: fundacja wykorzystując pieniądze z dotacji unijnej oraz własne środki, zaczyna budowę i stawia najbardziej potrzebne urządzenia, tak by Marina w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami, ruszyła. Nie traci i unijnej dotacji, i dzierżawy terenu. Proponowałem takie rozwiązanie panu Arturowi Kawie z fundacji, powołując się na przykład Słonecznego Wrotkowa, który też powstawał etapami. W ten sposób fundacja pokazałaby władzom miasta i przede wszystkim mieszkańcom, że nie chodzi o skok na publiczne pieniądze, zgodnie z zasadą jak trwoga to do Żuka, ale o udowodnienie, że fundacja jest gotowa podjąć ryzyko inwestycyjne na własne finansowe ryzyko. Ośrodek będzie mniejszy, ale najważniejsze, żeby zaczął działać. I wtedy fundacji byłoby łatwiej prowadzić rozmowy z miastem w sprawie ewentualnej dotacji.
Drugie rozwiązanie to próba znalezienia szybkiego kompromisu w sprawie rozwiązania umowy z MOSiRem, właścicielem terenu nad zalewem, i rozpoczęcia inwestycji z udziałem miasta. Szkoda czekać do listopada 2014 roku. Obie strony powinny zasiąść do stołu i wypracować takie rozwiązanie, które zaakceptowałaby opinia publiczna, bo nie stać nas na tracenie 1,5 roku na podchody. W tym przypadku fundacja co prawda może stracić 2,7 mln zł dofinansowania unijnego, ale zyskuje potężnego i bogatego sojusznika w postaci miasta. A kredyt, w postaci zaufania społecznego, dostałaby od mieszkańców.
I wreszcie trzecia opcja: fundacja, po wycofaniu przez prezydenta Krzysztofa Żuka uchwały o dofinansowaniu fundacji, nie traci możliwości wprowadzenia jej pod obrady drugimi drzwiami. Jest coś takiego, jak uchwała obywatelska. Warunkiem wprowadzenia jej na sesję jest zebranie co najmniej 1000 podpisów lublinian. Fundacja, po wcześniejszym przeprowadzeniu szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, konsultacjach społecznych, mogłaby w ten sposób udowodnić, że ma poparcie mieszkańców do sięgnięcia po pieniądze z budżetu miasta. Z takim mandatem łatwiej będzie rozmawiać się z radnymi.
Przy dobrych wiatrach budowa Mariny mogłaby – moim zdaniem – ruszyć w przyszłym roku, a być może już w tym roku. Żeglarze muszą wybrać, czy wolą szkwał czy flautę.
Krzysztof Wiejak
wiejak@dziennikwschodni.pl
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Jeszcze nie ma mistrzostwa. Bogdanka LUK Lublin gorsza od Aluron CMC Warty Zawiercie
W trzecim meczu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3. Tym samym stan rywalizacji do trzech wygranych to 2-1 dla lublinian. Czwarte starcie w sobotę w Lublinie. Początek o godzinie 17:30

Zabójstwo na UW: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym
Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także pracownik Straży Ochrony Uniwersyteckiej, który jest w stanie krytycznym. Zabójca został zatrzymany.

Konklawe: Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (wideo)
Tuż po godzinie 21 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. To oznacza, że w pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali nowego papieża.

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski
W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka
Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa
Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?
Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły
9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska
W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski
Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

12.02.2014 Krzysztof Wiejak: Radny z drzewa, ludziom lżej

19.09.2013 Krzysztof Wiejak: Łatwiej gnębić niż pomagać

09.09.2013 Potrzebny nam prawdziwy odlot

21.06.2013 Jak złapać wiatr w żagle. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

14.05.2013 Angelina Jolie: Żyjcie
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku