Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

5 stycznia 2020 r.
18:29

"Od trzech sezonów jesteśmy najlepsi w województwie". Dariusz Gaweł odszedł z AZS UMCS po ośmiu latach

14 12 A A
(fot. Michał Piłat/AZS UMCS Lublin)

- Niedawno jeszcze myślałem, że pięć kadencji, czyli 10 lat, na stanowisku prezesa będzie optymalnym rozwiązaniem. Uznałem jednak, że 8 lat to wystarczająco dużo czasu, żeby wprowadzić swoje pomysły, zrealizować marzenia, a potem dać szansę innym - rozmowa z Dariuszem Gawłem, który był prezesem Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin przez ostatnie osiem lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• O czym Pan marzył, kiedy miał pan 8 lat?

- Dorastałem w Dęblinie na osiedlu wojskowym, więc myślę, że chciałem zostać pilotem odrzutowca.

• Kariera potoczyła się jednak trochę inaczej.

- Zupełnie inaczej, ale mówimy tutaj o marzeniach 8-latka. Wojsko było obecne w tamtym okresie mojego życia, ale równie ważny był sport.

• Ta „ósemka” jest nieprzypadkowa, bo przez tyle właśnie lat był pan prezesem AZS UMCS Lublin. Jaki to był dla pana czas?

- Wyjątkowy. Proszę zauważyć, że w AZS-ie jestem od 15. roku życia. Zawsze będę ten okres wspominał bardzo dobrze.

• Długo zastanawiał się pan nad zakończeniem tej przygody?

- Niedawno jeszcze myślałem, że pięć kadencji, czyli 10 lat, na stanowisku prezesa będzie optymalnym rozwiązaniem. Uznałem jednak, że 8 lat to wystarczająco dużo czasu, żeby wprowadzić swoje pomysły, zrealizować marzenia, a potem dać szansę innym. Każdy dzień utwierdza mnie w przekonaniu, że była to dobra decyzja.

• Początkowe lata pana prezesury w AZS UMCS Lublin były o tyle ciężkie, że trzeba było posprzątać po poprzednikach. Udało się to zrobić?

- Na pewno początki nie były łatwe. Ciężko mi jest oceniać pracę poprzedników, ponieważ były to zupełnie inne czasy. Inaczej też był postrzegany sport akademicki na naszej uczelni i w naszym mieście. Nie chciałbym oceniać tego okresu. Myślę, że jest to zadanie dla historyków.

• Dużo się zmieniło w klubie przez ostatnie 8 lat?

- Oczywiście. Przede wszystkim udało się stworzyć modę na sport akademicki na UMCS. Liczba członków klubu wzrosła z około 350 do przeszło 1200. Staliśmy się VAT-owcem, organizacją pożytku publicznego. Każdego roku wystawiamy około 500 pitów. Korzystamy z bankowości korporacyjnej, klub posiada bowiem 53 subkonta, z czego dwa w obcej walucie. Rozszerzyliśmy swoją działalność o projekty komercyjne, powstały nowe sekcje sportowe Więcej uwagi poświęciliśmy na sport młodzieżowy.

• W ubiegłym roku mówił pan, że chce ugruntować pozycję klubu w województwie w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży. Czy to zadanie udało się wykonać?

- Naszym podstawowym zadaniem jest pozyskanie studentów na naszą rodzimą uczelnię. Jednak zajmujemy się również szkoleniem młodzieży. Mamy bardzo ambitnych trenerów, którzy całe życie poświecili na pracę z dziećmi. Dlatego staraliśmy się stworzyć dla nich odpowiednie warunki, by ta trudna praca była choć trochę łatwiejsza. Efektem ich ciężkiej pracy jest to, że od trzech sezonów jesteśmy najlepsi w województwie. W ten oto sposób udało się zdetronizować Agros Zamość, który wiele lat był na szczycie. Co najważniejsze, zgodnie z opublikowanym właśnie rankingiem Ministerstwa Sportu i Turystyki, rok 2019 kończymy na szóstym miejscu w szkoleniu dzieci i młodzieży w Polsce. Największa w tym zasługa lekkiej atletyki i pływania, a w nieco mniejszym stopniu koszykówki i piłki ręcznej. To jest bez wątpienia ogromny sukces.

• Czy jest pan szczególnie zadowolony z dokonań którejś z klubowych sekcji wyczynowych?

- Bezwzględnie mamy dwie najlepsze sekcje wyczynowe w Polsce: lekka atletyka i pływanie. Liczba medali zdobywanych na imprezach młodzieżowych, akademickich, seniorskich, ale i międzynarodowych pokazuje, że te sekcje świetnie się rozwijają i jest przed nimi ogromna przyszłość. Mam nadzieję, że potwierdzą moje słowa zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Łatwo nie będzie, ale wierzę, że w kilku finałach wystartujemy. Najbardziej medialna sekcja w naszym klubie to koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin, która ugruntowała swoją pozycję w ekstraklasie. Jesteśmy świetnie postrzegani przez kibiców, mamy pełne trybuny. Ta sekcja ciągle się rozwija, czego najlepszym dowodem są wyniki z tego sezonu.

• W 2014 roku zespół pierwszoligowy prowadzony przez Sławomira Deptę nie awansował do ekstraklasy. Udało się do niej dostać dzięki zaproszeniu Polskiego Związku Koszykówki. Czy to była dobra decyzja, żeby dołączyć wtedy do krajowej elity?

- Bardzo dobra, chociaż trudna. Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby do ówczesnej Tauron Basket Ligi Kobiet dostać się w wyniku rywalizacji sportowej. Z perspektywy czasu wiem, że byliśmy skazani na sukces i do tej ekstraklasy awansowalibyśmy rok lub dwa lata później. Dzięki zaproszeniu ten czas mogliśmy przeznaczyć, chociażby, na szkolenie dzieci. W tym okresie ruszył bowiem projekt klas profilowanych i rozpoczęliśmy współpracę z dwunastoma lubelskimi szkołami podstawowymi. Pamiętam słowa prezesa Lubelskiego Związku Koszykówki Marka Lembrycha, który chyba najlepiej podsumował ówczesną sytuację: „Pociąg odjeżdża, nie wolno nam zostać na peronie”. Zaryzykuję stwierdzenie, że bez tego zaproszenia nie zorganizowalibyśmy Pucharu Polski w roku 2016, a przez to nie bylibyśmy jego triumfatorem.

• Traktuje pan tę sekcję jak własne dziecko?

- Nie. Wiele osób utożsamiało mnie z koszykówką, ponieważ sam kiedyś grałem w koszykówkę, ale przecież tak samo trenowałem ergometr wioślarski, lekkoatletykę czy tenis ziemny. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozostaję wiernym kibicem AZS UMCS.

• Co uważa pan za największy sukces w czasie swojej prezesury?

- Znalezienie bardzo ambitnych, młodych pasjonatów sportu, którzy razem ze mną ciągnęli ten wózek. Udało się przy tym stworzyć niepowtarzalną atmosferę, dzięki czemu każdy z ochotą przychodził do pracy.

• Były jakieś projekty, które mimo chęci nie udało się zrealizować?

- Oczywiście. Z różnych przyczyn - nie zawsze finansowych - nie udawało się wszystkiego zrealizować. Nie traktuję tego jednak jako porażki, ponieważ nie jest nigdzie powiedziane, że nie uda się ich wdrożyć w kolejnych latach.

• Udało się stworzyć rozpoznawalną w Polsce markę AZS UMCS Lublin?

- Bez wątpienia tak. W lekkiej atletyce, pływaniu i koszykówce jest to marka już ugruntowana i modna. W innych sekcjach nasza pozycja również rośnie. Wspomnę chociażby o futsalistach, którzy w kolejnym sezonie na zapleczu ekstraklasy świetnie sobie radzą oraz o pierwszoligowych szczypiornistkach, które wspólnie z klubem MKS Perła Lublin, godnie reprezentują nas na zapleczu ekstraklasy oraz w Akademickich Mistrzostwach Europy. Od lat święcimy sukcesy w sporcie akademickim. Nasza pozycja jest mocna na wielu płaszczyznach, ale to nie znaczy, że już nie ma nic do zrobienia.

• Obecnie jest pan prezesem fundacji AZS UMCS Lublin, która ma się nazywać „Młodość pełna pasji”. Czym ona się zajmuje?

- Postanowiliśmy w pewnym momencie trochę inaczej poukładać nasze klocki. Klub rozrósł się do takich rozmiarów, że musieliśmy rozdzielić dwie sfery: sportową i komercyjną. Wiem z autopsji, że te wszystkie obowiązki na barkach jednej osoby to jest po prostu zbyt wiele. Siłą rzeczy w klubie najważniejszy jest sport i musimy zachować pewne priorytety. Sport - młodzieżowy, studencki czy ten wyczynowy - pozostanie w klubie. Natomiast w ramach fundacji będą funkcjonowały nasze projekty komercyjne: siłownia Fit&Gym AZS, Legia Paintballowa, Fotobudka, Szkoła Tańca AZS, Lubelski Nurt Basketu Akademickiego oraz klubokawiarnia, czyli nowy pomysł, z którym niebawem chcemy wystartować. Przerzucamy to wszystko do fundacji, żeby sprawy mogły nabrać nowego tempa.

• To dla pana nowe wyzwanie?

- Zdecydowanie tak, ale bardzo lubię budować, planować i stawiać sobie nowe cele. Na pewno jest to też wyjście ze strefy komfortu i szansa na dalszy osobisty rozwój. Nie chciałbym być osobą, która spędzi resztę życia nie rozwijając się. Jest to ruch podyktowany dobrem klubu, ale i ja na tym skorzystam. Z optymizmem patrzę w przyszłość.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 o 19:34
+5
Nie ma takiej Fundacji AZS UMCS Lublin
Avatar
Odp / 6 stycznia 2020 o 08:37
+4
Kolejny wywiad tylko ja, ja, ja, ja, ja, ja, ja..
Avatar
Nareszcie / 6 stycznia 2020 o 02:23
+3
NARESZCIE !!! :)
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 o 17:41
+1
Zupełnie nie rozumiem tej polskiej mentalności. Marudzimy, bo komuś udało się coś zbudować. Im gorzej tym lepiej. I nie mówię tu tylko o narzekaniu na AZS, ale na całe środowisko sportowe, na Motor, Żużel, Start i SPR. Zamiast sobie zazdrościć proponuję naśladować i korzystać z dobrych praktyk.
Avatar
Spartakus / 6 stycznia 2020 o 13:26
+1
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem udział (nie oszukujmy się, uczelnie mamy gów*ianym poziomie naukowym, gdyby nie sport, to już ogóle byłby dramat) i Bóg wie co jeszcze. Znam ludzi z AZS i mało kto u nich bierze kasę za to, no chyba, że robi to zawodowo, ale no kurde, z czegoś trzeba żyć. Nawet Radni "nieporadni" i biorą kasę za swoją pseudo robotę
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 o 21:57
+1
Gdyby nie konszachty z Dyrektorem Wydziału Sportu a co za tym idzie miejska kasa to gówno byście mieli, a tak mając odpowiednie wsparcie z budżetu miasta łatwo jest wyciągać z mniejszych ośrodków utalentowanych sportowców i przypisywać sobie zasługi,  co do osiągnięć to numer jeden bylo stworzenie w Lublinie sekcji bobslei wszak nasze miasto ma w tej dyscyplinie ogromne tradycje.
Avatar
Myślę racjonalnie / 6 stycznia 2020 o 13:32
0
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem udział (nie oszukujmy się, uczelnie mamy gów*ianym poziomie naukowym, gdyby nie sport, to już ogóle byłby dramat) i Bóg wie co jeszcze. Znam ludzi z AZS i mało kto u nich bierze kasę za to, no chyba, że robi to zawodowo, ale no kurde, z czegoś trzeba żyć. Nawet Radni "nieporadni" i biorą kasę za swoją pseudo robotę[/quote]  Coś w tym jest. Moja żona uczęszcza na arenę na darmowe zajęcia z obrony własnej. Co roku głosujemy na aKtywny lublin i nie żałuję. Lepsze to niż srające koty albo zrzucanie obowiązków miasta np.: chodnik na budżet obywatleksi. [quote]Gdyby nie konszachty z Dyrektorem Wydziału Sportu a co za tym idzie miejska kasa to gówno byście mieli, a tak mając odpowiednie wsparcie z budżetu miasta łatwo jest wyciągać z mniejszych ośrodków utalentowanych sportowców i przypisywać sobie zasługi,  co do osiągnięć to numer jeden bylo stworzenie w Lublinie sekcji bobslei wszak nasze miasto ma w tej dyscyplinie ogromne tradycje.
 Zaoraj azs i ciekawe co ci zostanie. MotUr w czwartej lidze grający z przeciwnikami o żenującym poziomie? W całej Polsce tak to działa, że AZS robi sport zarówno dla mieszkańców jak i wyczynowy. A klub jest dobry to przyciąga do siebie zawodników. Sam pochodzisz pewnie z zadupia pod Hrubieszowem i przyjechałeś do Lublina po lepsze perspektywy, więc nie broń tego sportowcom, którzy w przeciwięstwie do Ciebie osiągnęli coś w przeciwieństwie do Twojego smutnego i bezsensownego życia przed komputerem. Puknij się w głowę człowieku.
 Zaoraj azs i ciekawe co ci zostanie. MotUr w czwartej lidze grający z przeciwnikami o żenującym poziomie? W całej Polsce tak to działa, że AZS robi sport zarówno dla mieszkańców jak i wyczynowy. A klub jest dobry to przyciąga do siebie zawodników. Sam pochodzisz pewnie z zadupia pod Hrubieszowem i przyjechałeś do Lublina po lepsze perspektywy, więc nie broń tego sportowcom, którzy w przeciwięstwie do Ciebie osiągnęli coś w przeciwieństwie do Twojego smutnego i bezsensownego życia przed komputerem. Puknij się w głowę człowieku. rozwiń
Avatar
Lbn / 6 stycznia 2020 o 13:07
0
W takim razie czekamy na efekty podziału, jednak myślę że to dobry ruch. Powodzenia!
Avatar
PrzyjacielSiatki / 6 stycznia 2020 o 12:58
0
Jak na razie wszystko idzie w dobrym kierunku. Dajmy jeszcze trochę czasu, ale wydaje mi się, ze z nowo zalozonej fundacji będą płynęły same pozytywne skutki
Avatar
Szczypior / 6 stycznia 2020 o 12:47
0
Trzeba przyznać, że ostatnio AZS UMCS radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Zobaczymy co z fundacją, ale takie same rozwiązanie wprowadził Start Lublin i wyszło mu to na dobre. Trzymam kciuki!
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 o 19:36
-1
Politechnika powinna szybko wykorzystać tą sytuację..
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 o 17:41
+1
Zupełnie nie rozumiem tej polskiej mentalności. Marudzimy, bo komuś udało się coś zbudować. Im gorzej tym lepiej. I nie mówię tu tylko o narzekaniu na AZS, ale na całe środowisko sportowe, na Motor, Żużel, Start i SPR. Zamiast sobie zazdrościć proponuję naśladować i korzystać z dobrych praktyk.
Avatar
Opcjonalny podpis / 6 stycznia 2020 o 16:20
-2
5 ostatnich komentarzy pozostawie bez komentarza. Mimo że zachowany odstęp czasowy to zryw interwalowy widoczny :)
Avatar
Myślę racjonalnie / 6 stycznia 2020 o 13:32
0
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem udział (nie oszukujmy się, uczelnie mamy gów*ianym poziomie naukowym, gdyby nie sport, to już ogóle byłby dramat) i Bóg wie co jeszcze. Znam ludzi z AZS i mało kto u nich bierze kasę za to, no chyba, że robi to zawodowo, ale no kurde, z czegoś trzeba żyć. Nawet Radni "nieporadni" i biorą kasę za swoją pseudo robotę[/quote]  Coś w tym jest. Moja żona uczęszcza na arenę na darmowe zajęcia z obrony własnej. Co roku głosujemy na aKtywny lublin i nie żałuję. Lepsze to niż srające koty albo zrzucanie obowiązków miasta np.: chodnik na budżet obywatleksi. [quote]Gdyby nie konszachty z Dyrektorem Wydziału Sportu a co za tym idzie miejska kasa to gówno byście mieli, a tak mając odpowiednie wsparcie z budżetu miasta łatwo jest wyciągać z mniejszych ośrodków utalentowanych sportowców i przypisywać sobie zasługi,  co do osiągnięć to numer jeden bylo stworzenie w Lublinie sekcji bobslei wszak nasze miasto ma w tej dyscyplinie ogromne tradycje.
 Zaoraj azs i ciekawe co ci zostanie. MotUr w czwartej lidze grający z przeciwnikami o żenującym poziomie? W całej Polsce tak to działa, że AZS robi sport zarówno dla mieszkańców jak i wyczynowy. A klub jest dobry to przyciąga do siebie zawodników. Sam pochodzisz pewnie z zadupia pod Hrubieszowem i przyjechałeś do Lublina po lepsze perspektywy, więc nie broń tego sportowcom, którzy w przeciwięstwie do Ciebie osiągnęli coś w przeciwieństwie do Twojego smutnego i bezsensownego życia przed komputerem. Puknij się w głowę człowieku.
 Zaoraj azs i ciekawe co ci zostanie. MotUr w czwartej lidze grający z przeciwnikami o żenującym poziomie? W całej Polsce tak to działa, że AZS robi sport zarówno dla mieszkańców jak i wyczynowy. A klub jest dobry to przyciąga do siebie zawodników. Sam pochodzisz pewnie z zadupia pod Hrubieszowem i przyjechałeś do Lublina po lepsze perspektywy, więc nie broń tego sportowcom, którzy w przeciwięstwie do Ciebie osiągnęli coś w przeciwieństwie do Twojego smutnego i bezsensownego życia przed komputerem. Puknij się w głowę człowieku. rozwiń
Avatar
Spartakus / 6 stycznia 2020 o 13:26
+1
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem udział (nie oszukujmy się, uczelnie mamy gów*ianym poziomie naukowym, gdyby nie sport, to już ogóle byłby dramat) i Bóg wie co jeszcze. Znam ludzi z AZS i mało kto u nich bierze kasę za to, no chyba, że robi to zawodowo, ale no kurde, z czegoś trzeba żyć. Nawet Radni "nieporadni" i biorą kasę za swoją pseudo robotę
Sama fundacja to normala rzecz, mają taką i Start i Motor, byleby fundacja nie działała rękami pracowników klubu, bo wówczas wszyscy przegrają, a Gaweł powiedz: "Nie udało się, bo zawiedli inni" i zrzuci z siebie odpowiedzialność. AZS robi kawał dobrej roboty: koszykówka, lekkoatletyka na światowym poziomie, pływanie jakiego w Lublinie nie było, Aktywny Lublin z któego korzystają moja mama i siostra i wiele, wiele innych znanych mi osób, a córka jest w klasach profilowanych, Akademickie Mistrzostwa Polski w których sam kiedy brałem... rozwiń
Avatar
Lbn / 6 stycznia 2020 o 13:07
0
W takim razie czekamy na efekty podziału, jednak myślę że to dobry ruch. Powodzenia!
Avatar
PrzyjacielSiatki / 6 stycznia 2020 o 12:58
0
Jak na razie wszystko idzie w dobrym kierunku. Dajmy jeszcze trochę czasu, ale wydaje mi się, ze z nowo zalozonej fundacji będą płynęły same pozytywne skutki
Avatar
Szczypior / 6 stycznia 2020 o 12:47
0
Trzeba przyznać, że ostatnio AZS UMCS radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Zobaczymy co z fundacją, ale takie same rozwiązanie wprowadził Start Lublin i wyszło mu to na dobre. Trzymam kciuki!
Avatar
Odp / 6 stycznia 2020 o 08:37
+4
Kolejny wywiad tylko ja, ja, ja, ja, ja, ja, ja..
Avatar
Nareszcie / 6 stycznia 2020 o 02:23
+3
NARESZCIE !!! :)