Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory

5 października 2015 r.
9:56

Czat z Janem Łopatą z PSL. "Polska w ruinie?" To obraża Polaków

Autor: Zdjęcie autora redakcja
0 94 A A

Lider listy PSL w okręgu lubelskim Jan Łopata był w poniedziałek w redakcji Dziennika Wschodniego. Zapis czata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dziękujemy za udział w czacie.

Jan Łopata: - Bardzo serdecznie dziękuję redakcji za zaproszenie i pomoc w przeprowadzeniu rozmowy. Przede wszystkim dziękuję Czytelnikom Dziennika Wschodniego za aktywność i stawiane pytania. Nie na wszystkie zdążyłem odpowiedzieć, niezależnie od kampanii zachęcam do wizyty w moim biurze przy ul. Karłowicza 4 (III piętro), tel. 81 5323580. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

• „Po ośmiu latach rządów ludowców ten region zamiast zbliżyć się do najszybciej rozwijających się województw, oddalił się od nich. Tak, jak byliśmy jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, tak dalej nim jesteśmy” – mówi poseł Krzysztof Michałkiewicz, szef PiS w Lublinie. Co pan na to, panie pośle?

Jan Łopata: - Absolutnie się z tym nie zgadzam. Czarnowidztwo pana posła Krzysia jest znane i wpisuje się w ogólną retorykę jego partii, która kilka tygodni temu głosiła „Polskę w ruinie”, obrażając tym samym nas, Polaków, samorządowców, przedsiębiorców, ludzi aktywnych. Trzeba naprawdę nie mieć szacunku do wysiłku, jakiego dokonaliśmy i do ludzi, którzy to zrobili, by głosić takie herezje.

• Szykują się protesty w oświacie. Jakie jest pańskie zdanie w sprawie Karty Nauczyciela? Znieść czy utrzymać?

Jan Łopata: - Na pewno wymaga ona modyfikacji. W Karcie Nauczyciela, czyli swoistym statucie wpisane są historyczne uprawnienia, chociażby dodatek wiejski, które w dzisiejszych czasach nie przystają do rzeczywistości. Nauczyciele za naszych rządów jako jedyna grupa zawodowa otrzymywali podwyżki. Na pewno jest to grono osób szczególne, wymagające szacunku i pomocy państwa, wszak inwestujemy w przyszłość.

• Jaka powinna być w Polsce płaca minimalna (miesięcznie brutto, stawka za godzinę)?

Jan Łopata: - Nie chcę się licytować co do wysokości. Jestem odpowiedzialnym politykiem i takie ugrupowanie reprezentuję. Dla osób zorientowanych w kwestiach ochrony zdrowia przypomnę uchwalone „203” dla pielęgniarek, co do tej pory nie wszędzie zostało zrealizowane. Podaję ten przykład po to, by uświadomić wagę podejmowanych w parlamencie decyzji, w szczególności gospodarczych. Odpowiadając wprost: płaca w Polsce jest niska, za niska. Zasada europejska jest taka, by minimalna płaca była na poziomie 50 proc. średniej krajowej.

• Elizówka świeci pustkami. Czy rynek hurtowy jest dobrze zarządzany?

- Elizówka jest kierowana i zarządzana przez ciało wykonawcze, jakim jest zarząd i rada nadzorcza. Ta ostatnia wyłaniana jest przez udziałowców, więc jako podmiot gospodarczy winna dbać o jak najlepsze przychody i rozwój. Mnie, jako politykowi nie wypada oceniać podmiotu gospodarczego, ale z obiegowej opinii można sformułować wniosek zbliżony do postawionego pytania.

• Dlaczego rolnicy nie płacą podatku dochodowego?

Jan Łopata: - To nieprawda. Powiem więcej, płacą go corocznie, niezależnie od wysokości dochodu. Chociażby ten rok. Susza. Przewidywane znaczne zmniejszenie przychodów, więc i dochód będzie mniejszy, lub nie będzie go w ogóle. A rolnicy płacą podatek rolny, leśny, niezależnie od sytuacji atmosferycznej i przychodowej.

• Czy Pana zdaniem kryteria przyznania pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku suszy nie były zbyt wygórowane? Ostatecznie chyba niewielu rolników z tej pomocy skorzysta? (chodzi o ubezpieczenie upraw i wykazanie szkód w wysokości wyższej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji w ciągu trzech lat).

Jan Łopata: - Komisje powołane na wniosek rolników, samorządów gmin przez wojewodów, miały problem z przedstawianiem protokołów, a w szczególności w tych gospodarstwach, gdzie decydującą produkcją jest produkcja zwierzęca. Należy jednak powiedzieć, że nie jest to forma rekompensaty, a pomocy socjalnej. Tak to było i jest prezentowane przez ministra rolnictwa i rząd. Możliwe wyasygnowane środki (ok. pół miliarda złotych z budżetu państwa) również wskazują na to, że nie sposób za tę kwotę zrekompensować ogromne straty w rolnictwie. Minister Marek Sawicki jako pierwszy z ministrów zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o pomoc ze środków unijnych. Ten wniosek ponowił, ale państwa Grupy Wyszehradzkiej były przeciwko. Nadal walczymy o większe fundusze na pomoc w trudnej sytuacji, w jakiej są gospodarstwa rolników.

• Jakie jest stanowisko PSL w sprawie ewentualnego powołania dwóch nowych województw (środkowopomorskiego i warszawskiego)?

Jan Łopata: - Znam ten temat i autora, który go zgłosił. Mam wrażenie, że znam również przyczynę tego pomysłu. Otóż, żeby wywołać kolejną niepotrzebną wojnę w polskiej przestrzeni publicznej, zapowiadane są powtórzone wybory samorządowe. Kłopotem jest konstytucja, w której zapisano konkretnie czteroletnią kadencję samorządu. Więc jeśli wymyślimy pretekst, zmienimy ustawę o samorządzie wojewódzkim, naciągniemy prawo, to będzie pretekst do przeprowadzenia nowych wyborów i wprowadzenia jedynie słusznej siły politycznej na poziom wojewódzki. Znam też stanowisko Kaszubów zamieszkujących rejon Polski północnej, którzy są przeciwko takim pomysłom. PSL też jest temu przeciwny, zwłaszcza jeśli chodzi o skracanie kadencji samorządów wojewódzkich.

• Kiedyś byliście za 49 województwami, teraz bronicie powiatów jak niepodległości i mówicie, że to jedyna udana reforma z 1998 roku. Wiem, że jest pan spod Lublina, ale jaki macie pomysł dla miast typu Zamość, Chełm czy Radom?

Jan Łopata: - Mówiąc o udanej reformie (jednej z czterech) mówimy o reformie samorządowej, a nie powiatowej. Samorządy gminne w Polsce mają 25 lat. Samorząd powiatowy powstał osiem lat później i do dzisiaj ta reforma jest niedokończona. Mam na myśli przede wszystkim ułomność w kompetencjach, a przede wszystkim w finansowaniu zadań. Najlepszym przykładem jest brak pieniędzy na zadanie podstawowe, jakim jest budowa dróg powiatowych. Pomysłem, który wcześniej prezentowałem („łopatówki”) wykonaliśmy swoisty by-pass finansowy, ale to nie jest docelowe rozwiązanie. W wielu innych zadaniach powiatów jest podobnie. Starostowie, rady powiatów czynią wręcz cuda, by wykonać powierzone zadania. Kadra się sprawdziła. My, politycy, musimy im pomóc. To jest cel, jaki stoi przed nami.

Co do drugiej części pytania, nie uważam, że podniesienie rangi samorządowej tych miast, uzdrowi je gospodarczo. Na pewno przyczyniłoby się to do zaspokojenia ambicji i oczekiwań, ale główny problem polega na przyciągnięciu inwestorów i kapitału, a w rezultacie dochodów podatkowych. Spójrzmy na dochody każdego z tych wymienionych miast. Podstawową wielkość budżetu stanowią dotacje i subwencje, a zapewne mniejszą są dochody własne.

• Z kim będzie rządzić PSL po wyborach? Czy wchodzi w rachubę koalicja z PiS przeciwko PO?

Jan Łopata: - Pytanie samo w sobie jest dobre, bo z góry zakłada, ze będziemy współrządzić, więc dziękuję za takie stwierdzenie. Szanując pytającego, muszę odpowiedzieć, że to wyborcy zdecydują o kształcie Parlamentu i przyszłych koalicjach. Mam wielki szacunek do wyborów, wyborców i rezultatów wyborczych, dlatego poczekajmy do ogłoszenia wyników. Nie chcę wchodzić w takie dywagacje.

• Czytelnik pyta, kiedy na listach PSL pojawi się więcej osób młodych? Faktycznie nie stawiacie na młodych?

Jan Łopata: - Nie jest prawdą, że na naszych listach nie ma osób młodych. Nie chcę wymieniać nazwisk, bo mógłbym kogoś skrzywdzić pomijając go. Ale warto sprawdzić i zobaczyć, że jest to nieprawdziwa teza. Jesteśmy partią o 120-letniej tradycji z ogromnym doświadczeniem parlamentarnym i wyborczym. Mieszanka doświadczenia i młodości daje najlepsze efekty.

• Wybory prezydenckie pokazały słabość kandydata PSL, a także to, że Andrzej Duda zyskał znakomity wynik na wsiach. Jakie wnioski z tej porażki wyciągnęło PSL? Jak zamierzacie odbić wieś?

Jan Łopata: - Muszę przyznać rację, prezydent Andrzej Duda uzyskał znakomite wyniki w terenach wiejskich, a szczególnie w województwie lubelskim. Chcę jednak stwierdzić, że wybory prezydenckie nie są tożsame z wyborami parlamentarnymi. Do tych wyborów podchodzimy bardzo racjonalnie. Rozumiem przez to, iż proponujemy kandydatów stąd, z tego środowiska. Na naszych listach nie znajdziecie państwo tzw. „spadochroniarzy”. Powiem uczciwie, że nie rozumiem tego zjawiska, jakim jest dowolne przerzucanie kandydatów.

W poprzedniej odpowiedzi mówiłem o swoich osiągnięciach, szczególnie dla Lubelszczyzny, bo jestem stąd. Swoją pracą przez cały okres działalności parlamentarnej staram się udowodnić i przekonać, że wyborcy nie popełnili błędu i wybrali właściwego człowieka. Zmierzam do tego, że na listach PSL wyborcy znajdą znanych i rozpoznawalnych ludzi z osiągnięciami, którzy dotychczasową pracą w samorządach, gospodarce i życiu publicznym pokazali, ze warto na nich postawić. Wiem, że rozsądek w środowisku wiejskim jest jedną z najlepszych cech.

• Dlaczego mam na pana zagłosować? Co jako parlamentarzyście udało się panu osiągnąć?

Jan Łopata: - To bardzo dobre pytanie. We wszystkich promocyjnych materiałach staram się mniej mówić o programie, bo w licytacjami z innymi partiami pewnie bym poległ, natomiast więcej czasu i miejsca poświęcam na to, co mnie i mojemu ugrupowaniu udało się osiągnąć.

Przepraszam za pewną nieskromność, ale uważam, że mam czym się pochwalić. Najważniejsza rzecz to rządowy Program Przebudowany Dróg Lokalnych, czyli tzw. „schetynówki”. Jest to pomysł, który zgłosiłem osobiście 24 czerwca 2008 roku na spotkaniu klubu parlamentarnego PSL z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. W ramach tego projektu powstały setki kilometrów nowych dróg, a rocznie przeznacza się na ten cel miliard złotych z budżetu państwa.

Drugi mój pomysł, który jest realizowany to Fundusz Stabilizacji Dochodów w Rolnictwie. Pomysł powstał w zderzeniu z konkretną sytuacją, kiedy rolnicy dostarczający rzepak do Bodaczowa k. Zamościa nie otrzymali za niego zapłaty. Pomyślałem, że skoro w tym produkcie, jak i w każdym innym zbywanym przez rolników, jest również wkład pracy, to dlaczego pracownicy mają Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a rolnicy takiego funduszu nie mają. Na ten wzór zaproponowałem rozwiązanie, które jest w formule ustawy.

Bardzo zabiegałem też za stworzeniem Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. To stabilne grono i choć pochodzimy z różnych partii, to w sprawach lubelskich staramy się działać razem. Przypomnę trochę zapomnianą już kwestię obwodnicy Lublina, wyboru helikopterów dla polskiej armii, wsparcia zmian budżetowych na korzyść województwa lubelskiego.

Ponadto z mojej prośby, jako wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych pozyskaliśmy ok. 200 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, 14 mln zł na Centrum Oparzeń w Łęcznej i mógłbym tu wymienić jeszcze kilka ważnych rzeczy. Zachęcam do zajrzenia do mojego biuletynu poselskiego i gazetki wyborczej, gdzie staram się o swoich osiągnięciach pisać.

>>>

Pytania do Jana Łopaty można przesyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl (w tytule wiadomości należy wpisać „czat wyborczy”), a także wpisywać w komentarzach pod właściwym artykułem na www.dziennikwschodni.pl.

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 18:55
0
Pan posel od wyborow unika kontaktow ludzni nie rozumie takiej postawy
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 01:47
0
zsl sprzeda każdego z PO razem a co jest grane w kraju tymczasem 100 000 islamistówma być w Polsce http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/502797,100-tys-imigrantow-moze-po-wyborach-trafic-do-polski-rewelacje-tygodnika-wsieci.html- przy czym dodatkowo ue/niemcy zamierzają wprowadzić podatek od ,, uchodżców w krajach ue.. http://3obieg.pl/notatki-z-rozmow-z-merkel-utajnione-co-ukrywa-ewa-kopacz... nowe bazy isis w koszarach remontowanych......
Avatar
Gość / 11 października 2015 o 15:43
0
Michałkiewicz, rzucasz hasłami które prezes podrzucał przed wyborami prezydenckimi, szkoda tylko żeś nie zorientował się jeszcze jak bardzo są niecelne.
Avatar
Gość / 11 października 2015 o 15:29
0
Panie Janie, pan się nie przejmuje tymi złośliwościami, jesteśmy z panem!
Avatar
koko / 11 października 2015 o 14:43
0

Psl dużo straciło ostatnimi wystąpieniami swojego szefa. A co do pana Łopaty to cóż... dopiero z czatu dowiedziałem się, że taki ktoś istnieje a nawet jest posłem.

Avatar
Gość / 11 października 2015 o 08:18
0
Widać że szef lubelskiego pisu umie obsłużyć internety. I że ma świadomość że czytelnicy nie zostawią na nim suchej nitki jeśli tylko dopuści ich do głosu.
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 19:50
0
Muszę przyznać,że uprawianie łopatologii w parlamencie jest kompromitacją Polski.Taką łopatologię uprawia partia gumo ficowych prezentuje!
Avatar
rewelka / 10 października 2015 o 15:38
0

Jeśli chodzi o Michałkiewicza to wejdźcie na jego Facebookowy profil i spróbujcie dodać komentarz. Wpisy są, nawet aktualne, komentarze są a jakże, ale piszą je tylko podstawieni ludzie. Dla wyborców możliwość komentowania jest zablokowana!!!

Tak PiS wychodzi do ludzi!!!

Avatar
Gość / 10 października 2015 o 15:08
0
''to wyborcy zdecydują o kształcie Parlamentu i przyszłych koalicjach''. Jestem wyborcom, na pewno nie zaglosuje na Pana, ani na PSL,na PIS, Michałkiewicza w żadnym wypadku tez nie !! Naiwnym czlowiekiem nie jestem, pojde na wybory i zaglosuje na czlowieka, ktory naprawdę zrobił coś wiecej dla regionu niż wy.
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 13:27
0
Ani PSL ani Pis, ja głosuję na ludzi z efektami - jak Karpiński.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 18:55
0
Pan posel od wyborow unika kontaktow ludzni nie rozumie takiej postawy
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 01:47
0
zsl sprzeda każdego z PO razem a co jest grane w kraju tymczasem 100 000 islamistówma być w Polsce http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/502797,100-tys-imigrantow-moze-po-wyborach-trafic-do-polski-rewelacje-tygodnika-wsieci.html- przy czym dodatkowo ue/niemcy zamierzają wprowadzić podatek od ,, uchodżców w krajach ue.. http://3obieg.pl/notatki-z-rozmow-z-merkel-utajnione-co-ukrywa-ewa-kopacz... nowe bazy isis w koszarach remontowanych......
Avatar
Gość / 11 października 2015 o 15:43
0
Michałkiewicz, rzucasz hasłami które prezes podrzucał przed wyborami prezydenckimi, szkoda tylko żeś nie zorientował się jeszcze jak bardzo są niecelne.
Avatar
Gość / 11 października 2015 o 15:29
0
Panie Janie, pan się nie przejmuje tymi złośliwościami, jesteśmy z panem!
Avatar
koko / 11 października 2015 o 14:43
0

Psl dużo straciło ostatnimi wystąpieniami swojego szefa. A co do pana Łopaty to cóż... dopiero z czatu dowiedziałem się, że taki ktoś istnieje a nawet jest posłem.

Avatar
Gość / 11 października 2015 o 08:18
0
Widać że szef lubelskiego pisu umie obsłużyć internety. I że ma świadomość że czytelnicy nie zostawią na nim suchej nitki jeśli tylko dopuści ich do głosu.
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 19:50
0
Muszę przyznać,że uprawianie łopatologii w parlamencie jest kompromitacją Polski.Taką łopatologię uprawia partia gumo ficowych prezentuje!
Avatar
rewelka / 10 października 2015 o 15:38
0

Jeśli chodzi o Michałkiewicza to wejdźcie na jego Facebookowy profil i spróbujcie dodać komentarz. Wpisy są, nawet aktualne, komentarze są a jakże, ale piszą je tylko podstawieni ludzie. Dla wyborców możliwość komentowania jest zablokowana!!!

Tak PiS wychodzi do ludzi!!!

Avatar
Gość / 10 października 2015 o 15:08
0
''to wyborcy zdecydują o kształcie Parlamentu i przyszłych koalicjach''. Jestem wyborcom, na pewno nie zaglosuje na Pana, ani na PSL,na PIS, Michałkiewicza w żadnym wypadku tez nie !! Naiwnym czlowiekiem nie jestem, pojde na wybory i zaglosuje na czlowieka, ktory naprawdę zrobił coś wiecej dla regionu niż wy.
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 13:27
0
Ani PSL ani Pis, ja głosuję na ludzi z efektami - jak Karpiński.
Zobacz wszystkie komentarze 94

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 28 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 27 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 156 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 420 17

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 29 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.