Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 czerwca 2023 r.
18:28

Zamość ma własną pasiekę. I jest z tego miód

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Żeby ludzie byli choć w połowie tak pracowici, mielibyśmy taki dobrobyt w kraju, że hej! – komentuje Janusz Czuwara, zaglądając do jednego z trzech uli miejskiej pasieki w Zamościu, którą opiekuje się od dwóch lat, a własną, znacznie większą prowadzi w pobliskiej Wierzbie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę ten pszczelarz z 40-letnim doświadczeniem w branży wziął udział w pierwszym w tym sezonie zamojskim miodobraniu. A swoją wiedzą o pszczołach, o tym jak żyją i pracują, jak tworzą słodki miód (w tym roku zamojski będzie gryczany) dzielił się podczas warsztatów.

Słuchali go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, a także młodzież jednej z klas Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu. Spotkanie zorganizowało w swojej trzyulowej pasiece na os. Karolówka miasto oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko i organizacja odzysku AURAEKO.

Ule wielkopolskie, które wewnątrz mają typową drewnianą konstukcję, a na zewnątrz obudowane są materiałami z recyclingu pojawiły się w Zamościu w 2021 roku. To efekt uczestnictwa miasta w projekcie Elektryczne Śmieci.

Bęben na ulu

– Ule zostały zaprojektowane przez grafika i pszczelarza w jednej osobie Tomasza Waśkiewicza. Ich elementem wyróżniającym jest korpus w części wykonany z bębnów od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastra miodu – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Findacji Odzyskaj Środowisko.

– A czerwone elementy na nich są nawiązaniem do 10 czerwonych pojemników na elektrośmieci, które pojawiły się w przestrzeni Zamościa i trzeba przyznać, że mieszkańcy z powodzeniem z nich korzystają – dopowiada Monika Nawrot z tej samej fundacji.

Zdradza też, że niebawem domków dla pszczół w zamojskiej miejskiej pasiece może pojawić się więcej, bo pracowite krainki świetnie się tu zadomowiły i dobrze rozmnażają.

Póki co jednak ule są trzy. Podobno w tym roku miodu z nich może być więcej, niż w poprzednim sezonie. – Ostatnie lata dla pszczół nie były najlepsze. Klimat się zmienia, a upały pszczołom nie służą. Jak temperatura sięga ponad 30 stopni to nektar wysycha, więc pszczoły mogą go zbierać tylko między godz. 7 a 9 rano – tłumaczy Janusz Czuwara.

Zamość pszczołom służy

A do krainek w Zamościu pszczelarz dojeżdża regularnie, co 9 dni. Bo taki jest cykl.I sprawdza, czy na pewno u nich wszystko w porządku, a jeśli trzeba, to pszczołom pomaga.

W środę, zanim na warsztaty dotarli uczniowie, również krzątał się przy ulach, organizował owadom miejsce, a do pudełeczka po zapałkach wyłapywał trutnie. Później natomiast delikatnie wyjmował ramki, a z nich pojedyncze pszczoły i sadzał je jak gdyby nigdy nic kolejnym osobom na ramieniu. I tłumaczył, że pszczoły nie atakują, jeśli człowiek jest spokojny, ale wyczuwają, gdy ktoś się zdenerwuje. Wtedy tylko zdarza się, że używają swoich żądeł.

W środę te zamojskie, a jest ich na os. Karolówka nawet do 20 tysięcy, były wyjątkowo spokojne. Według pana Janusza, mogła je usypiać, podobnie jak ludzi, pogoda. Bo w Zamościu było pochmurno, a deszcz wisiał w powietrzu.

Podczas zorganizowanych z okazji miodobrania warsztatów uczniowie mogli nie tylko poszezrzyć swoją wiedzę, ale też spróbować sił przy wirowaniu plastrów miodu, skosztować tego „prosto z ula”, a także nauczyć się robienia świec z pszczelego wosku.

– Rocznie, przy dobrych warunkach z jednego ula można pozyskać nawet 30 kg miodu – zdradza pszczelarz. – Ten z zamojskiej pasieki jest przekazywany miastu na cele promocyjne – podsumowuje Monika Nawrot.

Zamość jest jednym z kilku miast na szlaku pasiek z recyklingu obok Świdnika, Krosna, Wałbrzycha, Częstochowy, Iłży, Poznania, Katowic czy Kielc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium