Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
11:12

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Aktualizacja artykułu: Wczoraj 14:57
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sonda: Czy jesteś za przywróceniem niedziel handlowych?

Liczba głosów: 325

Pod Stokrotką przy ul. Braci Wieniawskich w Lublinie o godz. 11 rozpoczęła się pikieta NSZZ „Solidarność”. Pracownicy domagają się m.in. zaprzestania redukcji etatów i praktyki pracy ponad siły. 

- Warunki w pracy stale się pogarszają i nie ma merytorycznego dialogu z zarządem spółki, który prowadziłby to rozwiązanie  problemów. Rozmowy przypominają raczej odbijanie piłeczki. A my każdego dnia musimy zmagać się z wyzwaniami - zwracają uwagę związkowcy.

W związku z tym pod sklepem pojawiła się ogromna paleta pełna ziemniaków, a na niej poprzyklejane zdjęcia obrazujące jak wygląda codzienność pracowników. Oprócz tego protestujący przygotowali transparenty na których napisali m.inm hasła "Szanujcie tych, którzy na was pracują", "Społeczny dialog to podstawa", "Szacunek do pracownika to podstawa", "Im więcej nam zabieracie, tym mniej mamy do stracenia", "Stop pracy, która wymusza łamanie BHP".

- To jedna z palet jakie do nas przychodzą i z jakimi codziennie musimy się mierzyć - mówi Alicja Symbor. - Proszę powiedzieć jak mamy ściąnąć worek ziemniaków, zachowując zasady trzech punktów kontaktun BHP, czyli dwie nogi na stopniu, jedna ręka podtrzuje, albo jak schodzę w dół czy wchodzę, jedna noga i dwie ręce podtrzymują. A worek ziemniaków czym trzymać? 

Związkowcy wyjaśniają, iż nie zgadzają się na eksploatowanie pracowników sklepów do granic wytrzymałości kosztem ich zdrowia, oraz na wydłużanie pracy do późnych godzin nocnych. 

- Redukowane są etaty w tym sensie, że komuś nie jest przedłużana umowa, albo idzie na rentę, ale w zamian nie jest nikt nowy zatrudniany - dodaje Symbor. - I w ten sposób na przestrzeni kilku ostatnich lat załoga stopniała mniej więcej o 40%. Tutaj kiedyś pracowało 50 osób. Teraz może może 30, ale teraz jest to informacja tajna. A na niektórych sklepach jest tak tajna, że pracowników mało co widać.

Od 2022 roku trwa spór pomiędzy pracownikami sieci Stokrotka, a zarządem. Wśród postulatów pracowników znajdują się m.in. warunki do wykonywania pracy z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawne narzędzia pracy (m.in. wózki do przewożenia palet), naprawa tych narzędzi, wydawanie urlopów z poszanowaniem praw pracowniczych oraz przejrzyste zasady wynagradzania. Obecnie związki zawodowe Stokrotki połączyły siły z Niezależnymi Samorządnymi Związkami Zawodowymi "Solidarność" i walczą o podwyżki adekwatne do ciężkości pracy i zwiększanie liczby etatów.

- Jeśli jest zadowolony pracownik, nieprzeciążony pracą, to jest wydajniejsza praca, lepiej obsłużony klient, a na tym powinno właśnie pracodawcom zależeć. Nasze zdrowie jest ważne, bo pracownicy w handlu niejednokrotnie po 20 latach są już wrakami i idą na koszt państwa, bo niejednokrotnie przechodzi na leczenie z tytułu niezdolności do pracy. Ktoś wykorzystał, wycisnął jak cytrynę, a i pozostawił tych pracowników na utrzymaniu państwa. Mamy dość, chcemy normalności - mówił Alfred Bujara, wiceprezes Uni Europa Commerce. 

Po skończonej pikiecie, protestujący zaprosili klientów sklepu, by spróbowali ściągnąć worki ziemniaków z palet. W ramach protestu rozdawali je przechodniom.

Właścicielem sieci sklepów jest litewska firma Maxima a prezesem Arunas Zimnickas. W województwie lubelskim jest ponad 300 sklepów tej sieci. Jeśli zarząd spółki nie siądzie do rozmów z pracownikami, planowane są kolejne pikiety. 

Po proteście na skrzynkę mailową redakcji przyszło oświadczenie zarządu Stokrotki. Publikujemy je w całości poniżej:

W naszej firmie od ponad 30 lat wraz z dwunastoma tysiącami pracowników, swoją codzienną pracą, zaangażowaniem i doświadczeniem, budujemy miejsce pracy, które daje stabilność oraz bezpieczeństwo. Priorytetem dla Stokrotki jest tworzenie warunków, w których każdy pracownik może czuć się pewnie, rozwijać się zawodowo i mieć dostęp do narzędzi oraz procesów, które ułatwiają wykonywanie codziennych zadań.

Stokrotka działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, w tym Kodeksem pracy oraz Ustawą o związkach zawodowych. Nasza firma zapewnia pracownikom warunki pracy zgodne z normami prawa pracy, a nasze działania w zakresie zatrudnienia, czasu pracy, wynagrodzeń są zgodne z obowiązującymi przepisami. Planujemy poziom zatrudnienia adekwatnie do zadań i procesów.

Dziś, w wyniku konsekwentnych inwestycji w narzędzia i systemy, tworzymy środowisko i kulturę pracy opartą na wzajemnym rozwoju. Widzimy, jak zmienia się rynek oraz potrzeby klientów i potrafimy mądrze na to odpowiadać. Dzięki temu dbamy o stabilność zatrudnienia i przygotowujemy się na wyzwania kolejnych lat.

Od wielu tygodni planujemy okres wzmożonego zainteresowania klientów, czas przed majówką. Każdego dnia organizujemy pracę w sklepach tak, aby każdy pracownik mógł realizować swoje zadania: porządkujemy procesy, wykorzystujemy sprawdzone narzędzia i wdrażamy jasne procedury. Dzięki temu codzienna praca staje się lepiej zorganizowana, właśnie po to, by każdy mógł czuć, że ma wsparcie i pewność w swoim miejscu pracy.

Szanujemy prawo związków zawodowych do wyrażania swoich opinii. Jednocześnie wierzymy, że w obecnym czasie, kiedy wszyscy angażujemy się, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby klientów i zapewnić firmie i pracownikom stabilną przyszłość, wszelkie działania, które mogą mieć wpływ na utrudnienie organizacji pracy, oddalają nas od wspólnego celu. Mimo sytuacji związanej z organizacją pikiety, zrobiliśmy wszystko, aby każda z osób pracujących w Stokrotce oraz nasi klienci mieli zapewnione bezpieczeństwo. 

Jesteśmy i pozostajemy otwarci na merytoryczny dialog ze związkami zawodowymi. Wierzymy w rozmowę opartą na faktach i realnych potrzebach, tak, by każdy pracownik miał poczucie bezpieczeństwa dziś i realne możliwości rozwoju w przyszłości. W kontekście zmieniającego się świata naszym celem jest konsekwentne tworzenie dobrych warunków pracy oraz wzajemny szacunek, dzięki którym budujemy miejsce, w którym każdy pracownik może się realizować.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Podstawą gry w piłkę ręczną jest twarda defensywa – to zdanie bardzo często pada z ust Pawła Tetelewskiego. Wydaje się, że opiekun PGE MKS FunFloor Lublin zaszczepił tę tezę w umysłach swoich podopiecznych wyjątkowo mocno, bo powoli to właśnie znakomita obrona staje się znakiem rozpoznawczym lubelskiej ekipy.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty