Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

1 lipca 2024 r.
19:30

Obwodnica Janowa Lubelskiego znów rozpala konflikt

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Zdjęcie ilustracyjne<br />
<br />
Zdjęcie ilustracyjne

(fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko)

Burmistrz Janowa Lubelskiego powiedział tak dla północnej obwodnicy, mieszkańcy na wtorek, 2 lipca, zapowiedzieli protest. Przez dwie godziny będą blokować główną ulicę miasta, bo nie podoba się, że Krzysztof Kołtyś przed wydaniem decyzji środowiskowej nie przeprowadził konsultacji społecznych. Zapowiada się długa batalia, bo sprawa zapewne trafi do sądów administracyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa obwodnicy Janowa Lubelskiego w ramach drogi 74 wciąż rozpala emocje. 27 czerwca Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, wydał decyzję środowiskową o uwarunkowaniach przedsięwzięcia „Korekta przebiegu drogi krajowej nr 74 przez m. Janów Lubelski – dla wybranego przez inwestora wariantu W1B”. To oznacza, że po wykonaniu przez GDDKiA w Lublinie projektu drogi oraz wyłonieniu wykonawcy w przetargu, będzie można ubiegać się o zezwolenie budowlane i zrealizowanie wariantu północnego obwodnicy.

Ten wariant najbardziej dotknie mieszkańców ulicy Kamiennej w Janowie i pobliskiej miejscowości Biała. To właśnie oni organizują protest w dniu 2 lipca, we wtorek, między godziną 9 a 11. Zablokują przejście dla pieszych przez ul. Zamoyskiego, przy Medycznym Studium Zawodowym im. Stefanii Wołynki w Janowie Lubelskim. Jest to główny ciąg przebiegający przez środek tego miasta.

W akcji protestacyjnej wezmą udział wspomniani mieszkańcy ulicy Kamiennej oraz Białej koło Janowa Lubelskiego. Z rozmowy z organizatorami dowiedzieliśmy się, że protest nie jest zorganizowany przeciwko obwodnicy jako takiej, ale budowie wariantu północnego.

GDDKIA w Lublinie na etapie konsultacji społecznych (on-line w czasie pandemii, w 2020 roku – przyp. red.), zaproponowała 4 warianty puszczenia obwodnicy Janowa Lubelskiego – jednym z w dwóch wariantów północnych lub południowych. Drogowcy wykluczyli warianty południowe, bo biegły przez chroniony obszar Natura 2000, przez tereny podmokłe, o wysokim poziomie wód gruntowych oraz w bezpośredniej bliskości miejscowego zalewu, przez tereny zalesione. GDDKiA po analizach wybrała wariant północny W1B, bo drugi zbyt mocno ingerował w zabudowę.

Natomiast protestujący twierdzą, że proponowany jeden z wariantów południowych, byłby korzystniejszy.

– Naszym zdaniem burmistrz przed wydaniem decyzji nie zorganizował konsultacji społecznych. Nie wysłuchał głosu mieszkańców w sprawie tej inwestycji, w wariancie W1B  – dodaje jedna z organizatorek protestu.

Tymczasem burmistrz twierdzi, że konsultacje miały miejsce, a wydana przez niego decyzja określa jedynie warunki niezbędne do podjęcia przez inwestora na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia oraz warunki konieczne do zawarcia w pozwoleniu na budowę. – Oznacza to, że wydana decyzja nie przesądza o realizacji planowanego przedsięwzięcia, lecz jedynie je przygotowuje – mówi burmistrz Kołtyś. Burmistrz przypomina jednocześnie, że przed wydaniem decyzji środowiskowej planowana inwestycja była opiniowana przez Regionalna Dyrekcje Ochrony Środowiska w Lublinie, która także brała pod uwagę opinię strony społecznej. Budowa obwodnicy była analizowana także m.in. przez Wody Polskie w Stalowej Woli i służby sanitarne. Krzysztof Kołtyś w rozmowie z nami dodał także, że preferował budowę obwodnicy w wariancie południowym. Wariant północny W1B wybrali drogowcy. 

– Wybór wariantu W1B poprzedzony został szczegółowymi analizami każdego z nich. Oceniane były kryteria społeczne, funkcjonalne, techniczne i środowiskowe. Wybierając ostateczny wariant, pod uwagę brane były wszystkie te czynniki. Na tej podstawie wskazany został przebieg najkorzystniejszy. Trasa wariantu jest też zgodna z przebiegiem przedstawionym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Janów Lubelski – mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego Oddziału GDDKiA w Lublinie. -  Jeśli chodzi o warianty południowe, to przebiegają one przez lasy i łąki, stanowiące część obszaru Natura 2000 „Lasy Janowskie” w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych i turystycznych nad zalewem w Janowie Lubelskim,  niespełna 200 m od akwenu i rzeką Trzebensz – dodaje rzecznik. 

Obwodnica Janowa Lubelskiego przebiegać będzie po północnej stronie miasta, m.in. w okolicach strefy inwestycyjnej. Droga zaczynać się będzie w rejonie węzła Janów Lubelski Północ i dotrze do istniejącego odcinka DK74 pomiędzy miejscowościami Zofianka Dolna i Zofianka Górna. Obwodnica Janowa Lubelskiego będzie drogą jednojezdniową o długości ok. 9,5 km i zrealizowana zostanie w systemie tradycyjnym. Następnym krokiem, po zakończeniu prac przygotowawczych, ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektu budowlanego, a następnie, również w wyniku przetargu, wyłoniony zostanie wykonawca, który wybuduje obwodnicę.

Nowa droga powstanie na zlecenie lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie do 2030 roku, w ramach rządowego „Programu Budowy100 obwodnic”.

Od decyzji burmistrz przeciwnicy północnego wariantu obwodnicy Janowa Lubelskiego mogą odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Później do Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Protestujący zapowiadają skorzystanie z tej ścieżki administracyjnej.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Tragedia na wsi. Rolnik włożył rękę do kombajnu. Potrzebna była pomoc lotniczego pogotowia ratunkowego.

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 to najnowszy model składanych smartfonów od Samsunga, który wprowadza szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferując jednocześnie najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzamy funkcje, zastosowanie oraz zmiany w dziedzinie składanych urządzeń!

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

W dobie rosnącej świadomości społecznej na temat nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy, rola sygnalistów jest coraz większa. Sygnaliści czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości, często narażają się na poważne konsekwencje za swoją odwagę. Dlatego tak ważne jest, aby państwo zapewniło im odpowiednią ochronę prawną. W Polsce krokiem w tym kierunku jest ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, która wprowadza nowe standardy ochrony i wspierania osób zgłaszających nieprawidłowości. W tym artykule przybliżymy Wam kim jest sygnalista, jakie zasady ochrony wprowadza nowa ustawa oraz od kiedy przepisy te wejdą w życie.

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Z każdym rokiem Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody, przekształcając je w oazy relaksu i estetyczne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najnowsze dane pokazują, że inwestycje w ogrody obejmują szeroki wachlarz produktów, które podnoszą komfort i funkcjonalność tych przestrzeni. Przyjrzyjmy się, co najchętniej kupują Polacy, aby ich ogrody były piękne i praktyczne.

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?
lublin

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?

Kiedyś podróżni z Lublina udający się na wakacje nad morze pociągiem mogli skorzystać z wagonów sypialnych. Dzisiaj w składzie do Kołobrzegu takiego wagonu nie ma, a podróż trwa 10 godzin.

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (SI) znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w astrologii. Horoskopy miesięczne generowane przez zaawansowane algorytmy SI łączą starożytną mądrość z nowoczesnymi technologiami, oferując prognozy, które są zarówno dokładne, jak i spersonalizowane. Dzięki temu użytkownicy mogą czerpać korzyści z precyzyjnych przewidywań, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z wygody i dostępności, jakie niesie ze sobą technologia.

Kimberly Sanford (z prawej) została nową zawodniczką Górnika Łęczna

Amerykański duet w Górniku Łęczna

27 zawodniczek Górnika Łęcza ćwiczy na obozie w Gniewinie. Wśród nich jest kolejna nowa piłkarka - Kimberly Sanford.

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY
(do)RADCY
film

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY

W najnowszym odcinku podcastu prowadzący, Krzysztof Kot i mecenas Ewa Urbanowicz oraz gość mecenas dr hab. Marek Kulik, omawiają potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem informacji o wakacjach w internecie. Takie działania mogą przyciągać złodziei, którzy wykorzystują publicznie dostępne dane do planowania przestępstw.

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami
radzyń podlaski

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami

Radzyń! Jak się masz? Burmistrz chce o to zapytać mieszkańców.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Podejrzany o brutalne zabójstwo byłej żony mieszkaniec Biłgoraja może odzyskać wolność. Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił w środę decyzję o tymczasowym aresztowaniu Wiesława H.

Ale cyrk! W Lublinie startuje Carnaval
Dzień Wschodzi
film

Ale cyrk! W Lublinie startuje Carnaval

W Lublinie już dzisiaj rozpoczyna się wielkie święto nowoczesnej sztuki cyrkowej – Carnaval Sztukmistrzów. To bez wątpienia jedna z największych tego typu imprez w Europie. Miejska przestrzeń zapełni się artystami. Gościem porannej rozmowy z cyklu Dzień Wschodzi, jest Iwona Kornet – dyrektor imprezy z Warsztatów Kultury.

Jak nie upały, to burze. W całym regionie może zagrzmieć

Jak nie upały, to burze. W całym regionie może zagrzmieć

Jak nie upały, to burze. Taki będzie czwartek w regionie.

Nowy sezon Azoty Puławy rozpoczną od wyjazdu do Górnika Zabrze

Dwa wyjazdy piłkarzy ręcznych Azotów Puławy na początek nowego sezonu

W pierwszej kolejce nowego sezonu Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Pierwszy raz we własnej hali puławianie wystąpią dopiero w trzeciej serii gier w spotkaniu z Zagłębiem Lubin.

Michał Miścior nie chciał w żaden sposób odnieść się do oświadczenia w jego imieniu opublikowanego przez miasto
Hrubieszów

Wiceprzewodniczący przeprasza rodzinę profesora Zina, ale... nie chce o tym mówić

Zaczęło się od komentarza z pytaniem o... Hitlerjugend, który został usunięty. Skończyło przeprosinami, do których autor nie chce się przyznać. Michał Miścior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego pytany o sprawę, odmawia komentarza.

Dryfujące ciało w stawie. Świadek zareagował

Dryfujące ciało w stawie. Świadek zareagował

Mieszkaniec Czemiernik zobaczył ciało unoszące się na wodzie. Policja ustaliła tożsamość denata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium