Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2023 r.
13:12

Na te zdjęcia lubelski fotograf pracował przez tydzień

Księżyc tuż przed sierpniową "superpełnią". Niżej Wieża Trynitarska w Lublinie. Zdjęcia wykonano 31 lipca z odległości 1200 metrów za pomocą teleobiektywu. Czas naświetlenia od 1/50 do 1/100 sekundy
Księżyc tuż przed sierpniową "superpełnią". Niżej Wieża Trynitarska w Lublinie. Zdjęcia wykonano 31 lipca z odległości 1200 metrów za pomocą teleobiektywu. Czas naświetlenia od 1/50 do 1/100 sekundy (fot. A. Niezgoda)

W poniedziałek wieczorem, przy niemal bezchmurnym niebie, lubelskiemu fotografowi udało się uchwycić tarczę księżyca nad Wieżą Trynitarską. To tak zwany "superksiężyc", który w ciągu ostatnich dni znalazł się o 20 tys. km bliżej Ziemi, niż zwykle.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdjęcia, które prezentujemy wykonał Andrzej Niezgoda. Kadry nie są dziełem przypadku, ale efektem długich przygotowań i skomplikowanych obliczeń. - Korzystam z programu komputerowego, który pomaga obliczyć, w którym momencie tarcza księżyca znajdzie się w odpowiedniej perspektywie. Ja chciałem ją sfotografować tak, by znalazła się na tle koguta wieńczącego Wieżę Trynitarską. To ostatecznie się nie udało, ale z efektów i tak jestem zadowolony - przyznaje autor nadesłanych fotografii.

- Nad przygotowaniem tych zdjęć pracowałem przez tydzień. Najtrudniejsze było znalezienie odpowiedniej miejscówki. Według obliczeń, żeby uzyskać pożądany efekt, powinienem znaleźć się ponad kilometr od wieży. Znalazłem biurowiec, który nadawał się do tego idealnie, ale niestety nie mogłem wejść wyżej, niż na taras, gdzie wpuściła mnie ochrona - opowiada Andrzej Niezgoda.

Gdy wszystko było gotowe, fotograf pojawił się w biurowcu stojącym na rogu Szeligowskiego i Północnej. Rozstawił statyw, zamontował na nim swojego nikona z6 z teleobiektywem sigma (600 mm) i zaczekał na tak zwaną niebieską godzinę. Wyliczenia okazały się prawidłowe. O godz. 20:55 księżyc zaczął przechodzić nad Wieżą Trynitarską.

Lublinianin był w tym czasie dokładnie 1200 metrów od celu. Gdy ten został namierzony, fotograf zaczął wciskać spust migawki. - Dla pewności robiłem serie po trzy zdjęcia, w tym jedno prześwietlone i jedno niedoświetlone. Okazało się że ich nakładanie nie będzie potrzebne. Od razu udało się uzyskać właściwe parametry - przyznaje nasz rozmówca.

Jak podkreśla pan Andrzej, jego zdjęcia nie zostały wykonane w trakcie pełni, a dzień przed nią. Mimo to tarcza księżyca tego wieczora, 31 lipca, była znacznie większa, niż zwykle. To wszystko z powodu perygeum, czyli niskiej odległości od Ziemi. Księżyc obiega naszą planetę dookoła po elipsie, więc jego odległość zmienia się. Najniższa możliwa odległość to 363 400 km, a najwyższa - 405 500 km. Dzisiaj wieczorem, 1 sierpnia, nasz naturalny satelita zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 363 815 km. To oznacza , że jego tarcza będzie większa i jaśniejsza od średniej nawet o kilkanaście procent.

Niestety, warunki do obserwacji nieba w tym czasie nie będą najlepsze. Wszystko przez wysokie zachmurzenie. Mimo to Andrzej Niezgoda nie zamierza rezygnować ze swojego kolejnego celu, czyli podróży do Garbowa, gdzie stoi najwyższy kościół na Lubelszczyźnie. - Chciałbym zrobić zdjęcie księżyca w pełni pomiędzy wieżami tej świątyni - zapowiada.

(fot. A. Niezgoda)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty