Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2024 r.
21:02

Wielki Brat słabo patrzy? Czy Lublin jest bezpieczny?

(fot. Archiwum/DW)

Szkoła, skwer, Brama Krakowska. Wszystkie te miejsca łączy jedno - niewystarczający monitoring. Tak twierdzą radni i kierownicy miejskich instytucji. Co na to Ratusz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na brak monitoringu w mieście lub też jego niewystarczający zasięg w wielu miejscach miasta zwracają uwagę miejscy radni – zarówno ci z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka jak i z opozycji, z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Problem ten dotyka także działające w Lublinie instytucje kulturalne. Zmaga się z nim między innymi muzeum działające w Bramie Krakowskiej.

Miejska radna z klubu prezydenta, Monika Kwiatkowska, zwróciła uwagę na niewystarczający monitoring okolic Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie im. H. Sienkiweicza. Z kolei radny klubu PiS Marcin Jakóbczyk zwraca uwagę na brak monitoringu w okolicach Centrum Spotkania Kultur.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyłączenie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza nr 38 w Lublinie do monitoringu miejskiego. Prośba moja podyktowana jest koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w obiekcie szkoły oraz na jej terenie. Szkoła posiada przestarzały, niewystarczający monitoring wizyjny. Stan techniczny kamer, nie spełnia wymogów jakości, a ilość jest zdecydowanie za mała aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów, pracowników oraz mienie szkoły – napisała w swojej interpelacji do prezydenta miasta Kwiatkowska.

Podobnymi argumentami swoją interpelację poparł Jakóbczyk.

– Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców o zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie spokoju w okolicy Skweru Życińskiego oraz placu przed CSK (gdzie znajdują się pomniki ks. Idziego Radziszewskiego oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) zwracam się z uprzejmą prośbą o instalację monitoringu miejskiego w tym miejscu, celem zapobieżenia potencjalnym aktom wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócania spokoju – apeluje radny PiS.

– Obecnie notowana jest coraz większa ilość przypadków wandalizmu, wypadków, kradzieży oraz sytuacji konfliktowych, które trudno rozstrzygnąć bez nagrań monitoringu. Boiska szkolne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogródków działkowych, gdzie często odbywają się spotkania niejednokrotnie zakrapiane alkoholem. Świadczy o tym duża ilość butelek, które są znajdowane na terenie szkoły przy ogrodzeniu. Zdarzają się też sytuacje dewastacji mienia szkolnego, zaczepiania uczniów i groźby pod ich adresem przez osoby nietrzeźwe, a zgłaszanie spraw odpowiednim służbom bez dowodów takich jak nagrania z monitoringu skutkuje bezkarnością sprawców – dodaje do swojej prośby Kwiatkowska.

Nie tylko radni

Z podobnymi problemami zmagają się także instytucje kultury. Nie wszystkie miejsca w mieście są bowiem w zasięgu oczu „wielkiego brata”. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Bramie Krakowskiej gdzie funkcjonuje muzeum.

Nie ma ani jednej kamery. Ani ci, którzy wchodzą do bramy na Stare Miasto, ani ci, którzy wychodzą ze Starego Miasta nie są monitorowani. Jest to duży błąd, dlatego, że tam oprócz tego, że dochodzi do dewastacji Bramy Krakowskiej, to jeszcze przy okazji tam urzędują bezdomni i też niszczą tą bramę. Tak nie może być – mówi w rozmowie z nami kustosz Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Magdalena Piwowarska.

Kamery będą, ale nie wszędzie

Okazuje się, że miasto problemy zgłaszane przez radnych dostrzega, jednak nie wszędzie da się szybko zareagować.

– Wydział Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin dokona analizy aktualnego stanu systemu monitoringu w szkole, przedstawi techniczne rozwiązania w zakresie modernizacji oraz dokona oszacowania kosztów inwestycji – przeczytać mogła radna Kwiatkowska w odpowiedzi, którą uzyskała od sekretarza miasta Andrzeja Wojewódzkiego. – Przygotowany kosztorys wraz z dokumentacją będzie podstawą do podjęcia działań inwestycyjnych jeszcze w 2024 r. jeśli będą wolne środki finansowe w budżecie miasta, lub zadanie to zostanie zgłoszone do projektu budżetu na 2025 r. – dodał Wojewódzki.

Nie wszędzie jednak pójdzie tak łatwo. Radny Jakóbczyk z odpowiedzi na swoją prośbę mógł być niezadowolony. Przedstawiciel Ratusza stwierdził bowiem, że faktycznie plan zainstalowania monitoringu pod CSK i przyległym do niego parku im. arcybiskupa Józefa Życińskiego jest, jednak zostanie zrealizowany dopiero w momencie remontu wymienionego skweru.

– W przetargu na realizację w/w zadania, który został rozstrzygnięty w czerwcu 2024 r. uzyskano tylko 1 ofertę przekraczającą znacznie budżet przewidziany na realizację przedmiotowej inwestycji. Postępowanie przetargowe z powodu ograniczonych środków finansowych zostało unieważnione. Realizacja tego zadania, wraz z montażem kamer, będzie możliwa po zapewnieniu jego finansowania – odpowiada Jakóbczykowi Wojewódzki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty